TOP TÝDNE | Neztrácej čas blbostmi, zaměř se na to nejlepší!

TOP TÝDNE (5): Doporučené knihy

15. srpna 2011 v 19:06 | Abyss
Po dlouhé tobě se opět hlásím s touto Topkou. Budu muset chvilku přemýšlet, abych si vzpomněla na knihy, které mi někdo doporučil. Občas mi totiž někdo něco doporučí a mě se to i tak moc nelíbí, někdy se ale najde i takový pravý opak a přesně z této hromádky jsem se rozhodla vybrat dnešní osmičku, protože desítku jsem opravdu nevyprodukovala a taky pro tentokrát nečísluji.

#. Bratrstvo černé dýky
~ Internet, Blogeři

Snažila jsem se s touto sérií začít kamarádit už dříve, ale ten pravý čas pro ni přišel až nyní. Rozhodně to není vůbec špatné čtení.

#. Pán prstenů
~ Rodina

Klasika, opravdu naprostá. Tolkiena mi už od mala doma doporučoval kde kdo, takže je to opravdu jasná volba. Líbí se mi taková ta lehkost s jakou psal.

#. Nástroje smrti
~ Blogeři

Série je rozhodně zajímavá, přesto jsem toho od ní čekala asi trochu víc. Přeci jen ty ódy byly velké až k nebesům... není to špatné, ale rozhodně to nepovažuji ani za něco velkolepého.

#. Anita Blake
~ Blogeři

Dlouhá léta mě odrazovaly ty naše úděsné obálky. Až na asi dvě výjimky jsou opravdu strašně. Nakonec jsem se ale přeci vrhla na ten první díl a teď bych měla sérii ráda postupně celou doma, i přes ty obálky...

#. Hunger Games
~ Internet - Blogeři

První dva díly jsou opravdu úžasné, u třetího mě sem tam autorka opravdu zarazila, protože jsem si přála aby něco bylo jinak, ale v každém případě je to jedna z těch přelomových sérií a hodně autorek ji bude napodobovat.

#. Zaklínač
~ Kamarádka

Už se těším až se na sérii vrhnou v našem novém českém vydání, snad i konečně bez chyb. Kdyby jen ty prázdniny byly delší, nebo kdybych aspoň ten zbytek mohla jen tak prožít povalováním, ovšem lázně čekají. A leháro se nekoná.

#. Vampire Academy
~ Internet - Blogeři - Kamarádka

Na VA jsem koukala v knihkupectví každou chvíli, ale ta páska "Čekáte na další díl Stmívání? Máme pro Vás něco lepšího" mě dokázala velmi dobře odradit. Za prvé nemám ráda Stmívání, za druhé nemusím tyhle reklamní triky.

#. Mediátor
~ Blogeři

Možná se to může zdát zvláštní, až díky blogu jsem objevila Meg Cabot a především jejího Mediátora. Snad je to i tím, že k dívčím románům mě to nikdy netáhlo (a to je přeci jen autorčina specialita) a tak si mě Mediátor našel o něco déle.

TOP TÝDNE (4): Čtení na léto

4. července 2011 v 17:47 | Abyss
Zásadně jsem se rozhodla trochu poskočit v tomto meme, aby bylo téma aktuální, k dřívějším tématům se nejspíše pak zase vrátím. Toto téma bylo zatím asi nejjednodušší, nejdříve jsem přemýšlela, jak to seskupit a nakonec jsem se rozhodla vyhrat si knihy, které na mě čekají doma. Díky tomu jsem tak do seznamu nakonec nezahrnula knihy v originálech na které se taky chystám, ale zatím mě od nich dělí kouzlo zvané internet banking. Taky jsem se rozhodla, že pro tentokrát nebudu číslovat a jen vyberu z knížek doma tu hlavní desítku.

ČTENÍ NA LÉTO

Andělé a démoni (Da Vinciho kód, Ztracený symbol)
Dan Brown

U prvních dvou knížek se chystám na opětovné "setkání po letech", avšak konečně budu číst z vlastních knížek. Ztracený symbol pak budu číst prvně, je strašné, že i když jsem knihu měla vlastně ihned po tom co u nás vyšla, dostávám se k ní až nyní.

První čarodějovo pravidlo
(první díl)
Terry Goodkind

Tuhle bichli už mám doma taky nějakou dobu a teď si konečně přečtu, jak moc se seriál a kniha liší. No asi dost, když si tolik lidí na seriál stěžuje.
Seriál se mi líbil, takže jsem nakonec asi i ráda, že se ke knihám dostávám až po něm.

Angelologie
(první díl)
Danielle Trussoniová

Někdo tu knihu miluje, jiný ji nenávidí. Jsou i tací, kteří jdou ještě dál a přirovnávají ji k tvorbě Dana Browna. To jsem tu ovšem ještě nebyla já, abych mohla všechny tyhle názory rozčísnout (aneb ať žije ironie). :D


Sága o zaklínači
(první až pátý díl)
Andrzej Sapkowski

Tohle je taky jedno čtení, které na prázdniny plánuji opakovat, mám tedy doma jen první tři knihy a vím, že ten zbytek se mi bude shánet docela těžko, alespoň tedy Paní jezera.
Kdybych byla věděla, že knihy začnou znovu vycházet raději bych si počkala... ale člověk holt nikdy pořádně neví, co si budoucnost chystá.

Cena krve
(první díl)
Tanys Haffová

Ani tahle kniha mi ještě nepodlehla! A to je už tedy parádní doba, co jsem si ji pořídila. Vlastně i díky tomu otálím se seriálem (ne že by jich teď bylo málo).
Alespoň teď už nebudu muset na čekat na další díly :)


Level 26
(první díl)
Anthony E. Zuiker

Knihu jsem dostala od kamaráda, takže bych mu taky měla konečně poreferovat jaká byla. Druhá půlka mého kamarádstva si ji už více méně pochvaluje. Někomu tedy přišla trochu nechutná :D ale jinak je to prý pěkné čtení.Proroctví sester
(první díl)
Michelle Zinková

Ani nevím jestli se na tuhle knihu těším, spíš se jí parádně bojím, obálku máme hezkou to jo, ale obsah podle všeho není nijak valný.
No třeba zrovna budu taková ta výjimka a kniha mě zaujme a budu z ní celááá pryč.

Město ze skla
(třetí díl)
Cassandra Clare

Když jsem dneska doma koukala na tu obálku musela jsem se vážně smát. Clareová. To "ová" je u některých jmen vážně příšerné, zrovna nedávno jsme se o tom s Lusy bavily.
I tak jsem ale na třetí díl zvědavá, druhý byl sice dobrý, ale tolik mě zase neoslnil, o třetím se každopádně říká, že je ze základní trojky nejlepší.Výjimečná
(první díl)
Kristin Cashore

To už jsem psala v očekávání, že se na tuhle knihu vážně moc těším. Další taková ta klasicky neklasická fantasy.Přechod
(první díl)
Justin Cronin

Tak desátá kniha, více toho už do dnešní topky nenarvu. Když se na ty knižky dívám, nechala jsem si na prázdniny samé bichle, kdo by se s tím chtěl taky ve školním roce tahat na intr že?
To pak není ani tolik o tom, že je ta knižka těžká, jako že se bojím, abych si ji nezničila.


TOP TÝDNE (3): Knihy z dětství

30. května 2011 v 17:16 | Abyss
... i jako malá, menší, mladší jsem hodně četla, jediným problém je, že jsem si obvykle nikam nezapisovala "co", takže si nejčastěji matně pamatuju o čem daný příběh byl, ale ani kdyby jste mě mučili si nevzpomenu, jak se kniha jmenovala. Ne vše jsem ale zapomněla a tak jsem alespoň z toho mála sestavila tento seznam.
Většina knížek, které jsem vlastnila se již nacházejí na jiném místě. Největší změna mé knihovničky proběhla nyní v březnu, většina výtisků skončila u dědy na půdě (spíše než dětské knihy, tak ovšem zakotvila klasika) - ale nenechte se mýlit, nejsou někde zaházené v krabicích, děda má takovou typickou starou (obrovskou) chalupu a půdu s obrovskou knihovnou, masivním starožitným křeslem i stejně starožitným ostatním nábytkem. Jednoduše takový krásný starý čtecí kout. Největší část dětských knížek jsem někomu věnovala nebo prodala do antikvariátu. Každopádně nyní se má knihovnička již opět zaplňuje.

KNIHY Z DĚTSTVÍ

10. Disneyovky
Spol. autorů

Někdo je zatracuje jiný miluje. Každopádně když jsem byla malá, měla jsem některé tyhle krátké pohádky v oblibě, v té době nejspíš především díky faktu, že tam bylo více ilustrací než samotného textu :)) Na odraz to není navíc zase tak špatné, ale člověk by se jimi zase neměl nechat pohltit... jako můj brácha, tyhle knížky jsou pro něj vrcholem jeho čtenářského umu.
Každopádně byly lepší ty klasické pohádky, ty co vycházejí dnes již jako kdyby ztratili to pravé kouzlo.


9-8. Tajná sedma, Správná pětka
Enid Blytonová


Schválně dávám tyhle dvě série na stejnou příčku, samozřejmě jsou od stejné autorky, ale mimo to jsou si i hodně podobné. V obou máme patru dětí co odhalují nejednu záhadu a zločince.
Správná pětka je rozhodně známější, snad i díky stejnojmennému seriálu, osobně jsem ale měla raději partu ze série Tajná sedma. Doma mám ještě stále 12 dílů těchto krátkých knížek, jednoduše jsem je nemohla jen tak poslat dál, když mi trvalo tak dlouho je získat :D


7. Honzíkova cesta
Bohumil Říha


No tak tohle je jednoduše takový základ.
Myslím, že je mezi námi jen velmi málo lidí, kteří by tuhle knihu nečetli, nebo ji aspoň nedrželi v rukou.
Zvláštní jak se jedna kniha může stát takovým symbolem prvního čtení, u mě má v tomhle ohledu mnohem větší symboliku než "Slabikář" xD6. Klukům vstup zakázán
(Série pro čarodějnice)
Thomas Brezina

Opravdu hodně praštěná série, takže jako stvořená pro mě :D
Bylo zajímavé sledovat, dvě na první pohled naprosto odlišné rodiny, které se díky vzájemným sympatiím dvou hlavních představitelů měly spojit v jednu.
Z dvou velkých nepřítelkyň se tak najednou staly nevlastní sestry a shodou okolností nakonec i čarodějnice a majitelky kouzelného domečku.5. Mach a Šebestová
Miloš Macourek
ilust. Adolf Born


Kdo by nechtěl někdy jen vzít mobil, něco do něj plácnout a mít po čem toužil.
Já bych to tedy brala všemi deseti, navíc knihu doplňují milé ilustrace a příběh je tak prostý... akorát tak pro dětskou hlavičku - žádné složité patlanice.4. Charlie a tajuplná truhlička
Jenny NimmováMěla jsem tuhle sérii ráda, no pořád mám :D
Zajímavé pojetí zvláštních schopnosti, využití speciální školy a Charlieho rodina ukrývala zajímavá tajemství :))


3. Nekonečný příběh
Michael EndeZajímavý příběh, od filmu se liší opravdu hodně, nebo by se spíš hodilo říci, že filmaři obvykle přenášeli na plátno jen první část knihy. Přitom ta druhá je o tolik zajímavější

2. Narnie
C. S. Lewis


U konce téhle série jsem byla na spisovatele opravdu hodně naštvaná. Byla jsem zrovna sama doma a tak jsem řvala a brečela "jak jen tohle mohl ten hňup dopustit".
Zvláštní je, že jsem měla vlastně nejradši díl, který mi ani do řady tak úplně nezapadal, byla to kniha "Kůň a jeho chlapec".
Byla to moc zajímavá dvojice hrdinů, kteří spolu prožili zajímavé dobrodružství.1. Harry Potter
J. K. Rowlingová


Bylo mi osm, když jsem na své posteli našla první čtyři díly o kouzelníkovi s jizvou na čele a s poněkud vtipnými zakulacenými okuláry.
Byl čas, kdy jsem se přehupovala z knížek s ilustracemi k "pořádnému čtení".
Harryho jsem dostala jako "odměnu" za angínu, ještě že tak, protože jsem byla doma dlouhoo.
Celkem jasně si pamatuju, jak jsem první díl četla spolu s mamkou, další už sama.

TOP TÝDNE (2): Filmové adaptace

23. května 2011 v 15:45 | Abyss
... aneb když filmaři fušují spisovatelům do řemesla a snaží se jejich příběhy probudit i jiným způsobem, opět jsem si nemohla pomoct a rozhodla jsem si zjednodušit své konání. Vybírat ze všech adaptací to po mě opravdu nemůžete chtít, to by prostě můj mozeček neunesl, takže jsem vybrala opět jen fantasy top 10.

FILMOVÉ ADAPTACE

10. Inkoustové srdce

+ zajímavý nápad
+ přítomnost Paula Bettanyho

- občas trochu slabší herecké výkony
- snad jsem čekala trochu víc

... hodně lidem se to nelíbí a je pravda, že ten film má opravdu své mouchy, i přesto je na tom něco, co na mě příjemně zapůsobilo a já si ten film užila; nečekejte nic velkého, je to prostě na takové večerní pokoukání, kdy chce člověk už jen vypnout


9. Vánoční koleda

+ tímto příběhem Charlese Dickense se nechalo inspirovat hned několik jiných autorů
+ je několik provedení, ale tohle je asi mé nejoblíbenější
+ Jim Carrey prostě umí namluvit kreslené postavičky
+ díky animacím si tvůrci s filmem opravdu vyhráli

- mě snad ani nenapadá, co by se dalo vytknout, je to prostě klasika, krou mám moc ráda jak v psané, tak této animované podobě


8. Alenka v říši divů

+ čekala jsem sice, že to bude jiné, ale nakonec se i tahle jinakost docela vyplatila
+ všechno bylo hodně barevné
+ pozitivní - i královně jste se mohli jen smát

- není to film, který by si chtěl člověk pouštět i několikrát během krátké doby, alespoň já ne
- propagace - jako by byl hlavním tahačem příběhu Kloboučník (holt J. Depp), i když mělo jít především o Alenku a i z filmu jsem pak měla takový pocit


7. Upírův pomocník

+ nápad s upíří proměnou, další autor co rád experimentuje
+ jednoduché přesto efektivní filmové kulisy
+ za humornost

- určitá uhlazenost

...pro mě vyhrává film nad knihami, četla jsem tedy pouze první tři díly (které se měli ve filmu tuším i odvíjet), ale v knihách mi jednoduše něco chybělo, jako by se autor snažil vytvořit něco děsivého a přitom to bylo spíše pro děti a trapnějšího rázu


6. Lev, čarodějnice a skříň

+ za Aslana, lev se jim povedl
+ za královnu ledu a její palác
+ za lehkost příběhu - pro děti i dospělého

- za trochu trapnější herecké projevy

... první díl byl ze všech rozhodně nejlepší, Ben Barnes ve dvojce sice nevypadal nejhůř, ale naprosto mě tam nepřesvědčil o tom, že umí hrát; třetí díl byl pak dosti katastrofický a Barnesův vous vtipný


5. Vampire Diaries

+ ehm že by Ian coby Damon (dál pak Alaric, Jenna...)
+ každý díl první řady nabádal k omrknutí i dílu nadcházejícího
+ za vrkočení upírů na scéně (aneb když upír zrychlí)

- Stefan, ach ublížený chudáček
- druhá řada, která za tou první dosti zaostává
- za situace, které řešíme stále dokola

... oproti knihám je to naprosto úžasné využití nápadu


4. Harry Potter

+ s touto sérií jsem vyrůstala (jak knižní, tak filmovou)
+ že dokáže probudit lidskou fantasii
+ za celou "rezatou" skvadru
+ napětí promíchané s humorem i nemalou dávnou citů

- za vynechání scén, na které jsem se často díky knize těšila, ale to se holt nedá nic dělat a je jasné, že vše se do filmu nevejde

... zatím nejméně se mi líbila první část posledního dílu, tak trochu jsem to čekala, protože to opravdu důležité se i v knize stalo až ke konci; nejoblíbenější je pak díl třetí

3. Hvězdný prach

+ bylo to milé a přitom napínavé
+ úžasná doprovodná hudba
+ skvělý příběh, neokoukaný
+ boj královských synu - zábavně podané
+ proměna hlavního hrdiny, konečně vypadal jako chlap

- matka hlavního hrdiny mi nesedla, jak výkonem tak vzhledově
- Ben Barnes (naštěstí pouze na začátku) - pěkná tvářička nezaručí herecký talent2. Zaslaná pošta

+ dle skvělého díla Terryho Pratchetta
+ strašně moc se mi líbí tohle zpracování od BBC
+ na to, že se jedná pouze o televizní film má skvělé efekty
+ většina herců dokázala bravurně sehrát své postavy (v čele s Richardem Coylem)
+ přízvuky herců, zapomeňte na dabing

- snad by si filmy (dle Pratchetta - Otec prasátek, Barva kouzel) zasloužili i kvalitnější zacházení, tedy udělat z nich opravdové kino trháky, kdy by si pak tvůrci mohli dovolit i větší rozpočet

1. Pán prstenů

+ efekty, opravdová dokonalost
+ výběr herců, je pravda, že mnohé jsem si představovala jinak, každý představitel hrál ovšem opravdu výborně a i díky nim se tahle filmová série vyšplhala na vrchol

- nejméně na mě zapůsobil asi druhý díl

... největší fanoušci této série si samozřejmě museli postěžovat na to, jak jim jejich fenomén filmaři zničili, dle mého je to jedna z nejlepších adaptací a rozhodně by se Pán prstenů řadil i mezi moje top fantasy filmy

TOP TÝDNE (1): Oblíbené postavy

22. května 2011 v 9:08 | Abyss
Snad nevadí, že pro jednou bude meme v jiný den, přeci jen bych nerada byla pozadu ;) :D Zítra tak můžete čekat "Filmové adaptace" (aneb bylo natočeno podle knihy).
Už když jsem koukala na ty slova "oblíbené postavy", věděla jsem, že to bude neuvěřitelně těžké, nakonec jsem se rozhodla si to své vybírání alespoň trochu usnadnit, takže jsem výběr omezila na YA a fantasy. Moji top desítku hodně ovlivnilo taky to, co jsem četla poslední dobou, proto většina postav pochází právě z těchto knih.

OBLÍBENÉ POSTAVY

10. Finn
(Inkarceron)

+ neobvyklost se cenní
+ za to, že dokázal přežít v Inkarceronu
+ za jeho snahu dosáhnout svého cíle

- některé jeho stavy unavují
- za jeho příliš velkou dobrotu

... Taylora jsem jako Finna nedala ze svého rozmaru, ale právě on by měl tuto postavu ztvárnit na filmovém plátně

9. Isabel
(Vlci z Mercy Falls)

+ za to, že nezanevřela na vlky
+ je svá, originální
+ její dobrá část se probouzí způsobem, který zaujme
+ když je potřeba - pomůže

- někdy se až moc snaží své okolí přesvědčit o své špatnosti
- často pořádně neví co chce8. Brom
(Odkaz Dračích jezdců)

+ věděl co dělá
+ měla jsem ráda jeho povídání
+ za trpělivost s Eragonem

- měl vyklopit vše důležité, dokud byl čas a nedělat s tím drahoty
- neměl nechat své protivníky mu ublížit7. Ren
(Smečka)

+ za jeho živelnost, energičnost
+ je třeba ocenit jeho zvláštní upřímnost
+ vlčí nespoutanost

- mohl Calle zamotat hlavu mnohem dřív
- svému protivníkovi v lásce měl vytřást duši z těla ;)

... naprosto netuším, co je tohle za kluka, ale když jsem vzala v potaz, že by měl být Ren ještě na střední, nepřišlo mi to jako špatný výběr

6. Katniss
(Hunger Game)

+ za ochranu lidí, které má ráda
+ jen tak něčeho se nezalekne a nebojí se ani ukázat strach
+ doba jí naučila že nemá nad ničím ohrnovat nos

- za klamání, pocity nerozhodnosti
- občas jsou její myšlenky nesmyslné, přehnaně složité

... film nás čeká již příští rok a práce na něm je v plném proudu, jak se vám líbí Jennifer Lawrence co by naše Katniss?

5. Doug
(Odstíny života)

+ je opravdu nepředvídatelný
+ za jeho výbušnost
+ má toho pod kožichem víc, než by se mohlo zdát (nehledejte dvojsmysly :P)

- za svou snahu odcizit se

... Jensen Ackles by byl po vzhledové stránce rozhodně ten pravý pro vlkouše Douga


4. Sirius
(Harry Potter)

+ byl v Azkabanu a nezbláznil se z toho
+ měl rád Harryho rodiče a je Harryho kmotr

- za jeho hloupý odchod

... Gary Oldman je vážně skvělý herec, to beze sporu a nebyl ani špatný jako Sirius Black, tuhle postavu jsem měla z celé série asi nejradši, vlastně i třetí díl je můj nejoblíbenější


3. Damon
(Upíří deníky)

+ za jeho skvělé hlášky
+ nalézt u něj nudu je nemožné
+ jako citlivka sice není nejhorší, lepší je ovšem ta druhá část

- knižní Damon za tím seriálovým poněkud zaostává

... Ian Somerhalder tuhle postavu ztvárňuje naprosto dokonale, bez něj by se mohlo jít celé VD koupat, navíc je na něm očividně vidět, že si hraní své postavy moc užívá... prostě pravý Damon

2. Dimitri
(Vampýrská akademie)

+ odmítavost je in, jen se jí člověk nesmí přejíst
+ on by pro svou lásku snad i zabil... no jo zabil

- po svém temném období s ním byla poněkud nuda

... Taylor Kitsch by mi co by Dimitri ani moc nevadil, stále si ale stojím za svým, že udělat z herce postavu jakou je "D" bude hodně těžké a Bena Barnese si prosím vezměte sebou za kopce a luka, to by se nejdříve musel z princezny proměnit v chlapa

1. Aragorn
(Pán prstenů)

+ za to že je, prostě Aragorn
+ přátelství, věrnost, odhodlání
+ na koňském hřbetě mu to moc sluší

- je šíleně zamilovaný do elfky (:P)

... v knize! ale je pravda, že na filmovém plátně jsem si ho oblíbila snad ještě víc, ale za to už holt může herecké obsazení ;) (kdyby tu nebyl Aragorn, byl by tu místo něj určitě Samvěd Křepelka)

 
 

Reklama