| RECENZE | Mám přečteno... a co na to říkám?

Ostrov zasvěcení | 1. díl | objev svět plný magie a nových tvorů |

11. července 2012 v 17:58 | Abyss
Autorka: Ilka Pacovská
Série: Sedmý smysl (1.díl)
České vydání: Albatros, 2012
Formát: hardback, 352 stran
Žánrové štítky: czech-writer, for-small-teen, magic

Každému obyvateli Útulného domova tento název jistě vykouzlí úsměv na tváři - tedy spíše zachmuřený úšklebek, pobyt totiž není ani trochu útulný, ale rovná se spíše vězeňské výchově. Děti musí těžce pracovat, aby se jim dostalo alespoň trochu starého žvance a sestry jim také dávají co proto.
Sváťa a Rafan občas sní o lepší budoucnosti, jistě by ale ani jednoho nenapadlo, že opravdové dobrodružství je na dosah. Jejich kamarádka Hanka nalezne magický prsten, díky kterému se dostane do hledáčku tajemné paní a v jejím nejlepším zájmu je, aby Hanka začala studovat a snažila se rozvíjet své možné nadání. Vyšle tedy Vrona, aby Hanku nalezl. Ten od starého muže ovšem získá radu, a podle mužova postavení velice drahocennou, aby zachránit více než jediný krk.
Magické dobrodružství začíná a vysvobození dětí bude jen malým kouskem tohoto příběhu. Je spousta věcí, které je třeba odhalit, zvlášť když se do toho dají tři malí zvědavci.

Zahrada nesmrtelnosti: Past | 1. díl | když se život stane luxusem |

8. července 2012 v 18:11 | Abyss
Autorka: Lauren DeStefano
Originál: The Chemical Garden: Wither
Série: Zahrada nesmrtelnosti (1. díl)
České vydání: Fortuna Libri, 2012
Formát: hardback, 368 stran
Přeložila: Milena Pellarová
Žánrové štítky: dystopia, YA

Severní Amerika. Dystopická budoucnost. Po mnoha válkách byly kontinenty zničeny, zůstaly jen ostrůvky malé natolik, aby nebyly spatřeny ani z nebe - zůstal jen jediný, nejmocnější. Pozůstatek lidské společnosti chtěl svým potomkům zajistit vynikající zdraví a to se jim také povedlo. První generace byla dokonale imunní vůči nemocím a prodloužila se i doba života. Jejich děti ovšem již takové štěstí nemají. Umírají. A to opravdu velmi mladí.
Muži se nyní dožívají pětadvaceti a ženy dokonce ještě o pět let méně. Bohatí se tak snaží vychutnávat každý den a chudí... ti mají jednoduše smůlu. Dívky jsou unášeny a nuceny do polygamních svazků, aby zajistily přežití lidské rasy. Něco takového potká nakonec i Rein a ona se musí rozhodnout, zda se smíří se svým osudem zajatkyně v překrásné kleci a rolí jedné z manželek nebo si přichystá cestu k útěku. Více než její nový muž ji však zajímavá někdo jiný a především děsí jeho otec - posedlý myšlenkou naleznou lék. Existují vůbec hranice, které by se Vaughn nebál překročit?

Rafaelova škola: Vílí křídla | 1. díl | objev místo, kde vládne příroda |

18. června 2012 v 18:36 | Abyss
Autorka: Renata Štulcová
Série: Rafaelova škola (1.díl)
Ilustrovala: Jarmila Marešová
Nakladatelství: Mladá fronta, 2011
Formát: hardback, 376 stran
Žánrové štítky: czech-writer, for-small-teen

Na první pohled se zdálo, že za všechno může ta příšerná bolest zad. Kdo by byl ale řekl, že Marina není jen tak obyčejné děvče, ale na zádech jí začínají růst křídla a již od narození si sebou nese i vílí geny.
Marina žije jen se svým otcem, ochráncem přírody, a prarodiči. Babička k tomu ještě vlastní květinovou farmu a Marina je tak od mala vedena k lásce k přírodě. Maminka jí kdysi záhadně zmizela a Marině začne pomalu docházet, že za jejím zmizením může stát něco magického, ale co přesně?
Na maminčino přání se Marina dostane až na Rafaelovu školu, kde se má naučit vše, co k životu elementární bytosti patří. Mimo nové kamarády získá ale i temného nepřítele, který se rozhodl ji zničit. Najde Marina svou maminku i přes všechny překážky, které jí osud postaví do cesty? A co když ten nejtěžší úkol na ni teprve čeká...

Polibek pro Annu | prožijte s Annou neobyčejný rok v Paříži |

16. června 2012 v 17:47 | Abyss
Autorka: Stephanie Perkinsová
Originál: Anna and the French Kiss
České vydání: CooBoo, 2012
Formát: hardback, 336 stran
Přeložila: Jana Montorio Doležalová
Žánrové štítky: contemporary, romance, YA

Tak a je to tady, Anna se ocitla sama ve svém novém internátním pokoji a nemá zdání, jak přežije následující rok. Bez přátel a rodiny, v zemi - o které toho moc neví, s Francouzi - které nechápe a už vůbec neovládá jejich jazyk, ve městě - které nikdy nespí a teď je jasné, že lehký spánek nebude mít ani Anna. Všechno se najednou zdá být až moc černé a to už si Anna myslela, že doma v Atlantě našla konečně spřízněnou duši.
Annin otec si myslí, že pro ni dělá to nejlepší, přesto má Anna pocit, že se spíše snaží zapůsobit na své okolí. Prestižní School of America v Paříži má být totiž odrazem jeho nově nabité spisovatelské slávy.
Jenže on je v Americe a natřásá se před svými fanynkami, zatímco Anna je v Paříži. V Paříží? V té romantické Paříží, která toho může tolik nabídnout! Jenže pro objevování kouzla tohoto místa se Anna cítí příliš sama a přitom jsou tu tací, kteří by jistě udělali vše pro to, aby se stal pro Annu tento rok nezapomenutelným.

Dcera kostí a dýmu | 1. díl | zrůdnost není vždy tak okatá |

26. května 2012 v 13:23 | Abyss
Autorka: Laini Taylor
Originál: Daughter of Smoke and Bone
Série: Dcera kostí a dýmu (1. díl)
České vydání: Knižní klub, 2012
Formát: hardback, 368 stran
Přeložila: Petra Klůfová
Žánrové štítky: paranormal, YA

Karou je lehce výstřední studentka umělecké školy, libuje si v kreslení zvláštních bytostí, chimér, netvorů poskládaných jakoby z mnoha různých živočichů, s lidskými aspekty nebo i bez nich. Je ovšem za svou odlišnost ráda, snad si v ní i libuje, kdo jiný by si jinak přál modré vlasy. OPRAVDU PŘÁL.
Jenže i když známí pokládají její příběhy jen za další rozmar, u kterého se oni tak dobře baví, pravda je někde úplně jinde. Chiméry opravdu existují a dokonce tvoří i její rodinu, Karou si vlastně vůbec nepamatuje, že by kdy žila jiný - obyčejný - život.
I dětství prožila v krámku plném zubů a ty se pro ni později staly i osudnými. Souvisejí s její prací a v určitém ohledu i s nadáním. Karou pro Brimstona, chiméřího mága, obstarává zuby všech možných druhů - od lovců i jinak pochybných existencí. Odměnou za ně jsou lidem přání různých hodnot. Karou netuší k čemu zuby slouží, jistě to však nebude nic dobrého. Když se pak po celém světě začnou zjevovat ruce propálené do dveří, mohou znamenat stejně tak konec jedné prastaré války, jako začátek něčeho mnohem horšího...

Paranormálové: Zlodějka duší | 1. díl | neví jaké to je žít obyčejně |

24. května 2012 v 18:59 | Abyss
Autorka: Kiersten Whiteová
Originál: Paranormalcy
Série: Paranormálové (1. díl)
České vydání: Fortuna Libri, 2011
Formát: hardback, 352 stran
Přeložila: Emílie Harantová
Žánrové štítky: paranormal, YA

Evie je holka pro všechno, tedy alespoň co se týče chytání všemožných paranormálních bytostí, pracuje totiž pro Mezinárodní agenturu, která se stará o to, aby nadpřirozeno nepřerostlo lidem přes hlavu. Vše má mít svůj řád a o paranormálech to platí dvojnásob. Evie se v oboru pohybuje už od mala, proto ji již jen tak něco nepřekvapí - nebo si to alespoň bláhově myslela.
Pak se ale na jejím území objeví zvláštní bytost, čirá jako voda a paranormálové začnou být po celém světě záhadně vybíjeni. Jenže i přes všechna podezření Evie věří, že vodouch není nebezpečný. Někdo, mnohem mocnější, si dává opravdu dobrý pozor, aby agentura nemohla přijít na stopu pravému pachateli. Nikdo není v bezpečí a Evie už vůbec ne, záhadný útočník od ní totiž očividně něco chce...

Nikdy nepřestávej věřit | cesta ke šťastnému konci může být trnitá |

8. května 2012 v 21:46 | Abyss
Autorka: Barbora Tuzarová
Edice: No boyzzz!
České vydání: CooBoo, 2012
Formát: hardback, 180 stran

Samanta to chtěla v basketbalu někam dotáhnout, pak se ovšem ozvaly namáhané kotníky a rozhodly se její sportovní kariéru ukončit. Sam se tak během chvíle zhroutí všechny její plány a ona musí najít novou cestu, kterou by se mohla vydat.
Jako ucházející řešení se z počátku zdá modeling, když už nic jiného, zkrátí jí alespoň její volný čas natolik, aby nezbyl prostor pro chmury. Přesto stále cítí, že ani tohle pro ni nebude to pravé.
Do chaosu, jak by se dal nyní lehce nazvat její život, se ještě přimotá spoluhráč jejího mladšího bratra, už je to tak basketbal mají v krvi, Viky má našlápnuto do basketbalového nebe a pro Sam by to mohl být přesně ten pravý. Jenže dříve, než se budou moci vůbec pořádně poznat, postaví se jim do cesty jedna pořádná překážka.

Divergence | 1. díl | každý někam patří, být odlišný je nebezpečné |

6. května 2012 v 20:55 | Abyss
Autorka: Veronica Roth
Originál: Divergent
Série: Divergence (1. díl z trilogie)
Přeložila: Radka Kolebáčová
České vydání: 344 stran, hardback
Nakladatelství: CooBoo, 2012

Chicago se po letech proměnilo a lidé zde vytvořili pět frakcí, aby zabráními nepokojům a válkám. Každá frakce se věnuje jedné ze zvláštních ctností, které jsou zde rozvíjeny. Jenže ani nový, na první pohled dystopický svět, nemůže udržet lidskou chtivost nesmělou.
Před Beatrice Priore nyní stojí jedno velké rozhodnutí, od mala vyrůstala v Odevzdanosti, kde je za nejdůležitější vlastnost pokládána nesobeckost, nyní si má ovšem stejně jako ostatní šestnáctiletí vybrat ctnost, kterou bude rozvíjet po zbytek svého života. Může zůstat s rodinou nebo postoupit k Upřímnosti, Mírumilovnosti, Sečtělosti či Neohroženosti. Ale již jen samotná myšlenka na přestup, je dostatečnou odpovědí - pro Odevzdanost není dost obětavá.
Beatrice nakonec svým rozhodnutím všechny překvapí. Ocitá se v novém světě, kde musí projít mnoha překážkami, aby našla své místo a zjistila, komu může důvěřovat. Někdo jiný přitom spřádá důmyslné plány, které se ctnostmi nemají nic společného a odlišnost se může stát jedinou záchranou...

Štvanice | 1. díl | Alfa a Omega jsou mezníky vlčí povahy |

5. května 2012 v 18:20 | Abyss
Autorka: Patricia Briggs
Originál: Alpha & Omega: Cry Wolf
Série: Alfa a Omega (1. díl)
České vydání: Fantom Print, 2012
Formát: 304 stran, hardback
Přeložila: Kateřina Niklová
Žánrové štítky: paranormal-romance, urban-fantasy

Lidské chápání odmítá přijmout cokoliv nadpřirozeného již jen ze samotného principu - věříme pouze tomu to vidíme. Anna byla stejná, avšak jen do chvíle, kdy jí napadl vlkodlak. Tehdy poprvé pochopila a spatřila pravý svět. Nyní jsou tomu již tři roky a Anna byla donucena smířit se svým ponižujícím postavením ve smečce. Je bezvýznamná, ne ovšem dost a tak musí snášet i časté brutální chování dominantnějších vlkodlaků.
Pak se ale objeví Charles, syn Alfy, a ona začne chápat, že v její smečce bylo od počátku něco špatně. Charlesův bratr vlk se navíc rozhodne pojmout Anninu vlčici za družku a k tomu se Anna dozvídá, že je zvláštním a vzácným druhem vlkodlaka - Omegou.
Anna se musí naučit využívat své vlčí instinkty, najít své místo mezi vlkodlaky, ale především porozumět tomu, co se odehrává mezi ní a Charlesem. Na oba přitom čeká příliš brzy ještě jedna velká zkouška a vlkům hrozí nebezpečí ze strany neidentifikovatelného a prastarého zla...

Rudá jako rubín | 1. díl | projít se minulosti není úplně tak nemožné |

30. dubna 2012 v 19:17 | Abyss
Autorka: Kerstin Gierová
Originál: Rubinrot - Liebe geht
Série: Láska nezná čas (1. díl)
Přeložila: Tereza Pecková
České vydání: 336 stran, hardback
Nakladatelství: CooBoo, 2012

Gwendolyn měla na rozdíl od své sestřenice poměrně normální dětství, je totiž natolik obyčejná, že nemá nejmenší smysl, aby se zabývala něčím takovým jako je šerm a učení bezpočtu cizích jazyků. Její rodina to ví a Gwendolyn to ani trochu nevadí. Tímto vším byla totiž obdařena právě její výjimečná příbuzná.
Sestřenice je totiž nositelnou vzácného genu, který se u nich dědí, nepropukne ale jen tak u někoho, záleží totiž na starém proroctví. Hloupé básničce, která by běžnému člověku ani nedávala smysl.
Tohle byste ale samozřejmě neměli vědět, dost možná je to totiž to největší tajemství, jaké londýnský Temple před světem ukrývá. Snad tedy chápete, jak těžké je pro Gwendolyn tajit před ostatními, co vlastně její rodina ukrývá. Pravda, Gwen se to tak úplně nepodařilo, ale každý máme přeci nejlepší kamarádky. No ne?A Gwendolyn ji nyní bude opravdu potřebovat, protože se nad ní začíná bouřit jeden nepěkný mrak. Nezbývá nic jiného než doufat, že rozkvétající cit čas opravdu neovlivní.
 
 

Reklama