| RECENZE | Mám přečteno... a co na to říkám?

Bílá jako sníh, rudá jako krev | o cestě za snem, o hledání pravého štěstí |

10. července 2014 v 21:43 | Abyss
Autor: Alessandro D'Avenia
Originál: Bianca come il latte, rossa come il sangue
České vydání: Jota, 2014
Formát: hardback, 270 stran
Přeložila: Zdeňka Nováková
Žanrové tagy: young-adult, contemporary

Leo nemá rád školu a jako většina šestnáctiletých kluků by ji nejraději zrušil. Dosud mu toho stačilo celkem málo, jeho moped, iPod, návštěvy mekáče a fotbalová utkání s kamarády. Jednoduše jen oni proti všem, nikdo nemá šanci. Ale pak do jeho světa vstoupí láska, s rudými vlasy. A Leo začíná přemýšlet nad tím, co je důležité. Otevírá se mu nová cesta. Jeho životní cíle nabírají pevnou podobu. A všechno se točí kolem Beatrice.
Leo se jí ale nestihne ani přiznat ke svým citům, když se mu začne hroutit země pod nohama. Jeho Beatrice je nemocná a není to nic menšího než leukémie. Rudá se mění v bílou a ta ho svou prázdnotou děsí. Leo věří, že ona bude bojovat ze všech sil a doufá, že i on sám ji bude moci pomoci. Ale některé úkoly jsou odsouzeny k nezdaru od samého začátku... nebo snad ne?

Panika | když překonat svůj strach může znamenat osvobodit se od minulosti |

9. března 2014 v 14:36 | Abyss
Autor: Lauren Oliver
Originál: Panic
České vydání: CooBoo, 2014
Formát: hardback, 312 stran
Přeložila: Romana Bičíková
Žanrové tagy: contemporary, young-adult

Nikdo neví, kdo Paniku vymyslel, nebo kdo s ní začal.

Jednoduše už k malému městečku Carp patří, každé léto začíná Zahajovacím skokem - tím ti odvážnější maturanti dokazují ostatním, že jsou rozhodnuti utkat se v téhle hře. Pravidla jsou jasná. Panika je tajná, a kdo moc mluví, špatně skončí. Cíl je prostý. Zvítězit nad ostatními a překonat svůj strach.

Po splnění posledního úkolu shrábne vítěz výhru.

A ta by se Heather sakra hodila. Doma nemá zrovna na růžích ustláno, spíš se celý život prodírá bodláčím. Má po maturitě a přitom netuší, co ji teď čeká - jakým směrem se vydat. Nikdy by ale nevěřila, že se rozhodne přidat k Panice. Celá ta myšlenka byla absurdní až do samotného začátku hry. Ale každý občas máme důvod proč skočit.
Vyhrát ale může vždycky jen jeden.

A Dodg má pekelně dobrý důvod, proč tuhle zatracenu soutěž vyhrát. Má tajemství, které ho pohání vpřed a ví o Panice víc než ostatní. To mu dodává určitý pocit moci. Ale ostatní o něm - bůh-ví-proč - mají trochu jiné představy, prý je to srab. Přitom je pravda úplně jiná, jeho síla tkví jednoduše v tom, že je mu vše jedno. Nemá strach a opravdovou paniku mu nažene málo co. Ovšem Panika už nejednou dokázala, že si při ní nemůže být nikdo dost dobře jistý...

Bez naděje | 1. díl | naděje je občas všechno co nám zbývá |

25. února 2014 v 21:22 | Abyss
Autorka: Colleen Hooverová
Originál: Hopeless
Série: Hopeless (1. díl)
České vydání: YOLI, 2014
Formát: paperback s klopami, 384 stran
Přeložila: Jana Jašová
Žanrové tagy: contemporary, new-adult, romance

Každý ví, že jde o důležitý rok - poslední ročník střední školy - pro Sky je však začátek nového roku ještě něčím víc, je to její první školní den vůbec a znamená konec domácího učení. Ale i přesto, že se tolik let držela spíše stranou, stačí spolužákům velmi málo, aby si o ní udělali svou vlastní představu, aniž by se ji pokusili vůbec poznat.
Jenže Sky není jako jiné holky, je extrémně tvrdohlavá a nikomu nedovolí ji zlomit. Přesto existují věci, kterým nedokáže porozumět, v jejím životě něco chybí a ať už se snaží sebevíc, je tu s ní stále i ta prapodivná citová otupělost - to, že nedokáže cítit vzrušení ani pořádný smutek.
Pak se ovšem v jejím světě objeví Dean Holder, jeho přítomnost v ní probouzí pocity, které jakoby se dosud držely až na jejím samotném okraji. Ten kluk ji ale také v mnohém děsí. Tím, že se otevírá novým možnostem, začne odkrývat i vzpomínky, které pohřbila již velmi dávno. Vydat se po téhle cestě může znamenat otevřít se ukryté bolesti, ale možná díky tomu konečně najde a pochopí sama sebe...

V šedých tónech | silný příběh o hledání nové naděje a snaze přežít |

4. září 2013 v 18:18 | Abyss
Autorka: Ruta Sepetys
Originál: Between Shades Of Gray
České vydání: CooBoo, 2013
Formát: hardback, 288 stran
Přeložil: Petr Eliáš

Ve vzduchu je něco těžkého a to dusí Litvu, která stojí mezi nacistickým Hitlerem a komunistickým Stalinem. Lina chtěla studovat umění a rozvíjet tak svůj mimořádný talent, její okolí pro ni vždy chtělo jen to nejlepší.
Sověti, kteří vtrhnou do její země, ale na sny druhých nehledí. Něco je špatně, oni jsou teď ti špatní - Lina, její matka, i malý bráška, který nechápe, proč musí opustit domov jen s několika málo věcmi. Kam je to táhnou, kam jedou... A kde je tatínek?
Na téhle cestě musí každý spolknout svou pýchu. Namačkaní ve vagónech pro dobytek, nikdo ani netuší, co je na konci čeká. Smrt... nebo ještě něco horšího? Úplně cizí lidé si rázem musí navzájem pomáhat a přitom toho nikdo z nich moc nemá. Jak si i nadále připadat lidsky, když s vámi druzí jednají jako se špinavou onucí? Každý - i sebemenší - paprsek nyní znamená naději.

Delirium | 1. díl | když věřit na pravou lásku, znamená obklopit se šílenstvím |

19. července 2013 v 17:12 | Abyss
Autorka: Lauren Oliver
Originál: Delirium
Série: Delirium (1. díl)
České vydání: CooBoo, 2012
Formát: hardback, 352 stran
Přeložila: Zuzana Halamíčková
Žanrové tagy: dystopia, young-adult

Lena odpočítává každý den do své léčby. Nemůže se dočkat okamžiku, kdy ji lékaři zbaví nemoci - amor deliria nervosa - které dříve podléhali tisíce a miliony lidí. Stačí počkat na své osmnácté narozeniny.
Jen bez lásky může být člověk spokojený, nehrozí již, že vám někdo zlomí srdce. Protějšek bude každému vybrán, bez těžkostí spojených s hledáním své pravé lásky, bez utrpení při jeho či její ztrátě. Rodinný mechanismus teď šlape jako dobře promazaný stroj. Bez lásky je život o tolik jednodušší.
Měl být. Jenže někdy se věci vyvinou jinak, než bychom původně chtěli. Opravdu chce Lena svůj život prožít bez lásky? A ví vůbec lidé, o co přicházejí? Cesta světem, který postrádá city je nakonec vždy jen osamělou a krutou poutí...

Lola a kluk od vedle | to že se všechna přání nesplní, nemusí být vždy na škodu |

7. července 2013 v 17:03 | Abyss
Autorka: Stephanie Perkinsová
Originál: Lola and the Boy Next Door
Série: volné pokračování Polibku pro Annu
České vydání: CooBoo, 2013
Formát: hardback, 328 stran
Přeložila: Jana Montorio Doležalová
Žánrové štítky: contemporary, romance, YA

Vidět Lolu Nolanovou dvakrát v jednom kostýmu by musel být hotový zázrak. Dolores se totiž neobléká jen tak, každý den je jako stvořený pro to, aby ukázala světu svou kreativitu. Pravou módu člověk nenajde na molu, ta dozrává jako víno a musí být osobitá. Díky stylu svého oblékání poutá často pozornost okolí, každý kdo ji zná, ale ví, že pod vším tím třpytem se vlastně ukrývá úplně obyčejná holka, co má jednu nejlepší kamarádku a sny kterých se nehodlá vzdát.
Lola je navíc zrovinka zamilovaná - do svého o několik let staršího přítele - z kterého nemají její tátové zrovna moc velkou radost - sexy rocker není přesně to, co by si pro Lolu představovali.
Rodiče, kteří nepřejí jejímu vztahu, ale nejsou Lolin jediný problém, ve své malé rodině to má trochu komplikovanější a nepomůže ani návrat sousedů... dvojčat Bellových. Calliope, úžasné krasobruslařky, a jejího milého bratra Cricketa. Rázem je jasné jedno: Tohle bude ještě pořádně zamotané!

Přímo do srdce | konec školy otevírá nové možnosti, není to ale vždy jednoduché |

4. července 2013 v 18:58 | Abyss
Autor: Bill Condon
Originál: A Straight Line to My Heart
Edice: No boyzzz!
České vydání: CooBoo, 2013
Formát: hardback, 180 stran
Přeložila: Andrea Vašíčková
Žanrové tagy: contemporary, young-adult

Tiff právě ukončila poslední ročník střední školy a se svou kamarádkou dumají o své budoucni. Dobře vědí, že to rozhodně nebude úplně jednoduché. O to víc, když žijí v tak malém městě jakým je Gungee Creek. Největší událost, jakou může tohle městečko nabídkou, je pouze zápas v ragby. Tiffany má však alespoň jasno, jakým směrem se vydat, chtěla by se stát novinářkou.
A díky dobrému doporučení se jí opravdu podaří získat praxi v místních novinách, zdálo by se, že štěstěna tentokrát stojí na její straně. Jo... kdyby vše bylo tak prosté. Novinařina není jen o psaní těch nejzajímavějších článků, to zjistí velmi brzy. (Nebo spíš příliš pozdě?)
Se slovy to Tiff umí dobře, ale jen těmi na papíře, když jde o ni samotkou, přichází někdy o hlas. A to, co má na srdci, občas ani ona samé neví.

Ptačí zpěv | 1. díl | magický svět, který ztrácí své kouzlo, je odsouzen k zániku |

2. července 2013 v 19:01 | Abyss
Autorka: Meagan Spooner
Originál: Skylark
Série: Ptačí zpěv (1. díl)
České vydání: CooBoo, 2013
Formát: hardback, 320 stran
Přeložila: Zuzana Halamíčková
Žanrové tagy: magic, dystopia, steampunk, young-adult

Linda žije ve městě obehnaném zdí nabitou energií, ta chrání obyvatele před nebezpečím, kterému by jinak nebyli schopni čelit. Magie se po poslední válce rozprostřela nepravidelně po světě a povídá se, že za zdí tvoří nelidská dravá monstra. Magie je ale také skoro ve všem živém a ve městě každý den rozpohybovává důmyslné strojky architektů.
Je jí však nedostatek a proto existuje kouzlobraní. Děti se stávají po odebrání magie dospělými a pokračují v zaběhnutém systému, stejně jako jejich rodiče a prarodiče před nimi. Každý přispívá svou prací a magií proto, aby vše fungovalo tak, jak má. Lindě je ale již patnáct a na kouzlobraní ještě stále pozvána nebyla. Určitě je s ní něco špatně. Všichni ji díky tomu znají. Když konečně nadejte její den, upne se k tomu jako ke konečnému vysvobození. Její cesta se však ukáže mnohem složitější a to, co pro ni město uchystalo, ji pomalu trhá na kousky...

Ten, kdo stojí v koutě | vidí věci kolem sebe, mlčí o nich, a rozumí |

25. února 2013 v 14:54 | Abyss
Autor: Stephen Chbosky
Originál: The Perks of Being a Wallflower
České vydání: Brio, 2012
Formát: paperback, 216 stran
Přeložil: Vratislav Kadlec
Žanrové tagy: contemporary, young-adult

Milý čtenáři,
možná jsi někdy zažíval to co já, přišel jsi do nového prostředí a bát ses. Protože jsi tam nikoho neznal, nepatřil jsi tam. Ty které máme rádi někdy ztrácíme a nikdo nám nedokáže dát uspokojivou odpověď, proč se tak děje. Všímám si, když lidé nejsou šťastní a přitom se zdá, že ani netouží po opaku. Prostě si ubližují. Nechávají si ubližovat. Někdy pro dobro druhých, jindy bez pádného důvodu.
Můj příběh je úplně obyčejný, na světě je mnoho lidí a mezi těmi všemi jsem jen kluk, co se nechá táhnout proudem. Nic velkého, nevybočuji z řady. Mám světlé i horší chvilky.
Jenže pak jsem poznal Sam a Patricka a pochopil jsem, že to co mají oni je opravdový život. Pro ně nejsem jen ten-kluk-co-je-mimo, dokonce ani když jsem se poprvé zmastil a dostal hroznou chuť na mléčný koktejl. Nemohl jsem na něj přestat myslet. Konečně mohu prožít všechna svá poprvé, i podruhé a potřetí... Být sám sebou je ale mnohem těžší, než jen přihlížet a snažit se být jako ostatní, musím si to zapamatovat. Je to totiž dost důležité.
Píšu ti, protože si myslím, že bys mohl být dobrý posluchač, ale fakt, do ničeho tě nenutím...

BZRK | 1. díl | objevte svět v nanu, nebezpečný a okem neviděný |

7. ledna 2013 v 9:23 | Abyss
Autor: Michael Grant
Originál: BZRK
Série: BZRK (1. díl)
České vydání: CooBoo, 2013 (vychází 21. ledna*)
Formát: hardback, 336 stran
Přeložil: Čeněk Matocha
Databáze: Goodreads, DatabázeKnih
Žanrové tagy: adventure, sci-fi, young-adult

Makro, svět ve kterém žijeme my. Svět velkých věcí. Co je pro nás důležité? Peníze? Rodina? Přátelství? V nano světě je možné všechno tohle změnit. Stačí jen protkat správnou síť uvnitř lidské mysli, najít místo v mozku, díky kterému jsme jedineční a pozměnit ho.
Každý člověk by měl být v ideálním světě šťastný, dvojčata Charles a Benjamin zamýšlí takový svět vytvořit. Chtějí aby celé lidstvo bylo jednotné, aby již neselhávalo v boji s nespokojeností. Touží po změně lidského údělu.
Odebrání volby, je však pro některé, věcí nemyslitelnou. Neměl by snad mít každý právo i na neštěstí - na cestu za svým osudem?
V nanu i makru probíhá bitva mezi lidmi, kteří chtějí tahat za provázky a těmi, co se nechtějí stát loutkou. Ve válce za vyšším dobrem je však nemožné obejít se bez ztrát - nutné ztráty, tak to chodí. Nepotřební padnou. Pokud prohrají hrozí, že zešílí. Lidská mysl se stává bojištěm, pravá bitva se totiž odehrává hluboko v masu.
Sadie a Noaha svede dohromady neštěstí a touha po pomstě. Musí se naučit, jak přežít a porozumět nano rovině, aby se mohli přidat k válce, o které nemají obyčejní lidé ani ponětí...
 
 

Reklama