NA TÉMA | Když se člověk musí nad něčím zamyslet...

Téma týdne na "Téma týdne"?

9. srpna 2010 v 16:42 | Abyss
TENTO ČLÁNEK SOUVISÍ S "TÉMATEM TÝDNE a NÁVŠTĚVNOSTÍ" TÉMATEM ABYSS
(aneb to co Abyss zabírá mozkovou kapacitu)

Upozornění, čtení tohoto článku může lidem, které nejvíce zajímá jejich návštěvnost a počet jejich SB způsobit špatné trávení, autor za to poté odmítá brát jakoukoliv zodpovědnost.

Abyss
Snad vás moc nezmátl název článku, každopádně se chci krátce vyjádřit k tomuto projektu (TT), když začal, říkala jsem si, že je to skvělý nápad, samotnou mě zajímalo, co ostatní napadne, když se řekne "ekologie" jestli se to bude hodně lišit od názoru mého, nebo se třeba v něčem s lidmi i schodnu. K tomu že to někteří využívají a vkládají do tématu týdne úplně něco jiného, se už dál nebudu vyjadřovat, většina z nich totiž neujde nahlášení a tito lidé tedy ani nestojí za žádnou velkou diskuzi.
Pak jsou tu ovšem ti, co vloží do článku dva obrázky, k tomu jednu větu a rázem si myslí, jak to všechno skvěle zmákli a teď už jen stačí koukat na počitatlo, jak jim to tam bude pěkně naskakovat. Takové články jsou pak většinou stejné jako celý jejich blog, jenž se skládá z okopírovaných obrázků a textu a myslím že nepřeháním, když prohlásím, že takový blog nikomu jinému než SB toho blogu chybět nebude. A SB bude chybět jen proto, že jim klesne o jednoho člověka návštěvnost.
Doteď tak trochu nechápu celé tohle počitadlové mámení, na svém blogu počitadlo umístěné mám, rozhodně však nehodlám na svůj blog vkládat něco jako je úkázka toho jakou má můj blog každodenní (týdenní) návštevnost. Pokud je to někomu líto, tak mu snad jen prozradím, že se návštěvnost tohoto blogu pohybuje kolem tří čístic přišemž to první číslo dvě nepřekračuje. Tak a teď se určitě cítíte o moc líp. No tak to si nemyslím. Každému je totiž naprosto ukradené kolik lidí na daný blog chodí, upřímě je mi jedno kolik lidí chodí k Polgaře, Awie... atd, daleko důležitější je pro mě totiž co daný blog obsahuje. Kdyby tam holky měli pixelky, rozhodně bych tam nechodila, chodím tam protože píšou zajímavě a nemusím se bát, že bych u nich někdy našla: "SB XXX ke mě už nechodí, tak ho mažu", to je pro mě opravdu špatný vtip.
Bohužel si myslím, že témata týdne nejsou vybírána zrovna nejlépe, přeci jen pokud je jako téma týdne "Upír" dá se čekat většina článku ve stylu Twilight, kdyby měly tyto články hlavu a patu, nic byh proti nim neměla, ale číst již po sté, jak někdo miluje Edwarda, je už trochu moc. Jednoduše řečeno se to prostě přímo nabízí k psaní "nekvalitních článku". Napsat trochu kloubnější názor či úvahu na upíra je totiž trochu těžší, většinu lidí totiž upír nezajímá. Od tématů týdne jsem očekávala, že bude obsahovat to co se právě teď děje kolem nás, toho totiž není vůbec málo: povodně, školství, politka, chudoba... apod. Snad každý se trochu orientuje ve svém okolí a tohle jsou všechno témata se kterými se setkáváme.
Nadruhou stranu čím víc jsem toho napsala, tím víc si začínám uvědomat, že od článků s nulovým obsahem nám asi ani změna zadaní tématu týdne nepomůže, ale snad by tak vznikalo více kvalitních článků a zapojili by se i ti co prostě němají k nynějším (teen) tématům co říct.
PS: Je opravdu škoda, že kopírávní tenhle týden prohrálo o pět hlasů nad upíry...

Anime "blbost pro blbce?"

8. srpna 2010 v 14:19 | Abyss
TENTO ČLÁNEK SOUVISÍ S TÉMATEM TÝDNE "ANIME" NA BLOG.CZ

Anime
Pokud jste si mysleli, že podle názvu článku narazíte na další článek urážející anime, jste tu špatně, nemůžu si hold odpustit nejdříve popsat to čeho jsem si tu všimla. V článkách na téma týdne není žádnou vyjimkou nalézt anti-anime článek. Já proti kritice nic nemám, sama kritizuju filmy a knihy, ovšem já si danou knihu přečtu, na film se podívám - tudíž si myslím, že poté mám právo uvést svůj názor. Nedovedu si představit, že bych něco (klidně i někoho) začala kritizovat již "od pohledu", pokud se mi něco nelíbí prostě nad tím zavřu oči: "Hmm válečný film, to já nemusím, tak se nato koukat nebudu." ... je pro mě ovšem nepředstavitelné, že bych začala pomlouvat něco, co jsem ještě neviděla, každý má rád něco jiného. Co tedy podporuji je objektivný kritika, co mě ale opravdu vytáčí jsou články na dva až tři řádky, kde naleznete nejčastěji: "Anime jsem doteď neznal, tak jsem mrknul na google, ale nechápu, že se někdo může na takový čínský kokotiny koukat, všichni se tam mlátěj mečma a řvou jako paviáni, dle mého musej bejt lidi jetý a blbý, že na to koukaj."
Takže ti kdo anime potom sledují jsou považování za blbce a víte co, já klidně budu blbec a budu dál koukat na tohle úžasné Japonské umění, nejsou to jen poskakující žvoucí postavy s meči, každá postava je jiná má dokonale propracovaný charakter, o mnoha postavách v anime seriálech nemůžete jasně říct, že je špatná nebo dobrá, je prostě taková - protože to vyplývá z její minulosti. Tvůrci anime své postavě dávají plnohodnotný život a pracují s ní od doby, kdy se ve svém světě narodila, díky tomu je anime tak dokonalé.
Když se proti tomu podíváte na Americké kreslené seriály, máte tam obvykle tři tuctové party ... pošahance, dokonalce a super chytré (pro někoho až nelidské) postavy. Přičemž z pošahanců se stanou dokonalý, půlka nelidsky chytrých přejde ke zlu a neporazí je nikdo jiný než pošahanci a dokonalci u populace propadnou, protože mají ošklivé manýry a světu nepomohli. Tradá vše dobře dopadlo, můžeme natočit druhou sérii, kde dodáme ještě víc pošahanců. A tyhle seriály se vám líbí? No ale ostatně proč ne, nikdo vám to přeci nebere. Kritiku tu na to taky máme někdy je objektivní, což je jenom dobře, s lidmi kteří dokážou napsat svůj názor je totiž nejlepší komunikace, vy snad nemáte rádi diskuze, které mají hlavu a patu? Ovšem mnohem častěji je kritika neobjektivní a s tím se já rozhodně nehodlám smiřovat, takový člověk u mě jednoznačne okamžitě klesá "v ceně".
Dnešní populace má opravdu strašný problém s tím oddělovat pravdu od pomluv, nahrává tomu především televize, protože je přeci jednodušší koukat na ni, než si přečíst bližší informace, které jsou sice mnohem delší, ale člověk si díky nim začne uvědomovat, že má taky mozek a není dobré věřit všemu co vidí v té barevné krabici. Možná jste se už setkali s názvem "mediální komunismus" možná ne, ale především ten, pro koho je hlavní to co slyší přes desáté koleno, by se nad tím měl zamyslet.
Můj vztah k anime je takový neutrální, myslím tím to, že se nepovažují za otaku, přitom se ale na anime dívám ráda, některé mám ráda víc jiné miň, tak už to bývá. Naše generace - ta devadesátá (1990 ->) se určitě jako jedním z prvních setkala s Pokémonem, ještě teď si pamatuju, jaká díky tomu u nás vznikla mánie, teď je potkáte asi už jen v obchodech u vietnamců :) V tuhle chvíli podle všeho prožívá velký bum Naruto, k tomu můžu říct jen to, že náš dabing je příšerný a seriál tím ztrácí celé to kouzlo, které do něj Japonci vložili, potom se opravdu nedivím, že je to na první pohled bráno jako trapárna pro malé děti. Přitom je plný úžasné hudby, skvělých postav (Kakashi a Gaara například vedou u mě ;)). Celá Japonská kultura je tak nějak fascinující, no a pokud mám tenhle článek nějak zakončit, tak určitě zmínkou o skvělých Japonských sladkostech, u nás jsou zatím nejrozšířenější asi Pocky :)

Nová státní maturita (potřetí) aneb "kdy se mám dostavit"

27. července 2010 v 18:17 | Abyss
TENTO ČLÁNEK SOUVISÍ S "NOVOU STÁTNÍ MATURITOU" TÉMATEM ABYSS
(aneb to co Abyss zabírá mozkovou kapacitu)

Jednou z nejdůležitějších věci je přijít na svou "životní zkoušku" ve správný den, týden, měsíc, rok... no to už trochu přeháním, ale i tak je důležité být trochu zorientovaný v tom, kdy by měla nová maturita probíhat a od toho je tu tento článek plný dat.


DATA, KDY SE BUDOU ZKOUŠKY KONAT
Hlavní maturitní zkoušky budou pak vždy probíhat od 1. dubna do 7. června, opravné poté od 1. září do 31. října.

1. dubna - 14. dubna - konání profilové části ve vybraných oborech
15. dubna - 29. dubna - konání písemných a praktických zkoušek profilové části ve všech oborech vzdělání
2. května - 27. května - konání ústních zkoušek profilové části ve všech oborech vzdělání
2. května - 27 května - konání ústních zkoušek společné části ve všech oborech vzdělání
30. května - 7. června - blok testů a písemných prací společné části (jednotné zkušební schéma)
17. června - nejzazší termín pro uvolnění výsledků
20. června - nejzazší termín pro předání vysvědčení a protokolů

Je patrné že byl změněj systém stávající maturity, kdy byly písemné zkoušky první a až po nich následovali ty ústní. Je to změna k dobru, nebo spíše naopak?

Proč tomu tak je?
- prodlouží se doba na výuku zkoušky ze společné částí, která začíná květnem
- zkoušky společné části se budou konat až po uzavření ročníků a budou je tak konat jen ti kdo budou k maturitě připuštěni

Nová státní maturita (podruhé) aneb "jak to bude vypadat"

27. července 2010 v 16:27 | Abyss
TENTO ČLÁNEK SOUVISÍ S "NOVOU STÁTNÍ MATURITOU" TÉMATEM ABYSS
(aneb to co Abyss zabírá mozkovou kapacitu)

V tomto článku se zaměřím na skladbu nové maturity, tedy alespoň to co nyní víme a nemělo by se to razantně měnit. Některé změny se dali očekávat i u stávajicích maturit (viz zařazení povinné zkoušky z cizího jazyka ve všech oborech), jiné přišli nově.


ZÁKLADNÍ PLÁN NOVÉ STÁTNÍ MATURITY
Rok 2011
2 povinné zkoušky (společná část)
1. český jazyk a literatura
2. cizí jazyk nebo matematika
2 - 3 povinné zkoušky (profilová část)
- stanoví ředitel školy
max. 3 nepovinné zkoušky (společná část)
- z nabídky:
český jazyk a literatura, cizí jazyk, matematika, občanský a společenskovědní základ, biologie, fyzika, chemie, dějepis, zeměpis, dějiny umění
max. 2 nepovinné zkoušky (profilová část)
- nabídku stanoví ředitel školy

Rok 2012
3 povinné zkoušky (společná část)
1. český jazyk a literatura
2. cizí jazyk
3. matematika nebo občanský a společenskovědní základ nebo informatika
2 - 3 povinné zkoušky (profilová část)
- stanoví ředitel školy
max. 3 nepovinné zkoušky
- z nabídky:
další cizí jazyk, matematika, informatika, občanský a společenskovědní základ, biologie, fyzika, chemie, dějepis, zeměpis, dějiny umění (společná část)
max. 2 nepovinné zkoušky
- nabídku stanoví ředitel školy (profilová část)

Rok 2013
plán stejný jako v roce 2012 s jednou menší změnou:
- počet profilových zkoušek již neurčuje ředitel, ale rámcový vzdělávací program (RVP)


JAK TO TEDY JE
Na první pohled vlastně maturity pomečně stejné, hlavní a pro někoho zásadní změnou je zavedení povinné maturitní zkoušky z cizího jazyka od roku 2012 na všech středních školách. U  všech povinných a některých dalších nepovinných předmětů bude možné si vybrat mezi základní a vyšší zkouškou.

Vybrat si lze u:
českého jazyka a literatury, cizích jazyků, matematiky, informatiky, základů společenských věd

U profilových předmětů je předpokládaná její preference, tudíž je možná pouze vyšší verze, stejně tomu tak je u všech dobrovolných zkoušek, student si je vybírá sám a je tedy předpokládána jeho odbornost v daném odvětví.
Základní část tedy bude obsahovat učivo dle základních osnov platných pro všechny školy, vyšší část by pak měla být pro studenta, který se daným předmětem zabývá více.


TŘI ČÁSTI, JEDEN PŘEDMĚT PRO VŠECHNY
Zkoušky ze všech společných předmětů se skládají ze tří částí:
 1. dílčí ústní zkoušky
 2. didaktického testu (u cizích jazyků obsahuje dva subtesty - čtení a poslech)
 3. písemné práce

Nová státní maturita (poprvé) aneb "začne to už"

27. července 2010 v 13:38 | Abyss
TENTO ČLÁNEK SOUVISÍ S "NOVOU STÁTNÍ MATURITOU" TÉMATEM ABYSS
(aneb to co Abyss zabírá mozkovou kapacitu)

Pro mě něco hodně důležitého, sice mám ještě poměrně čas, ovšem s těmi všemožnými odklady... kdo ví, kdo si to vlastně nakonec vyzkouší jako první. Hodlám se tomuto tématu věnovat trochu víc, takže tento článek berte jako takový úvodní. Když jsem totiž koukala na napsaný článek zjistila jsem, že by byl příliš dlouhý a to jsem byla zatím teprve v polovině

STÁTNÍ MATURITA BUDE? NEBUDE?
Rok 2011 má být rokem zkouškovým, kdy státní maturita ještě nemá mít tu pravou podobu, ta má odstartovat o rok později. Jedním ze záměru také bylo udělat roky zkouškové dva, maturanti by si tak mohli připadat jako pokusní králíci, na druhou stranu by se ta pravá nová maturita spouštěla mnohem jistěji.


FAKTA OKOLO STÁTNÍ MATURITY
Nejpůvodnější plán v kterém měla maturita začít již v roce 2008 byl brzy zavrhnut, na to přišel rok 2010, no ale jak můžeme vidět stále se maturovalo po staru, což jistě potěšilo mnoho studentů, kteří si mohli oddychnout. To už ale neplatí pro ročník maturantů 2011, stále neví na čem jsou.  Před volbami se hlásalo, že SM rozhodně nebudou, po volbách je již však situace jiná - ovšem jaká, to vám nikdo nepoví.
Ministr školství Josef Dobeš (Věci Veřejné) teď přislíbil, že 11. srpna by již mělo být vše objasněno, po všech těch tahanicích by bylo konečně dobré vědět na čem jsme, ovšem právě kvůli těm mnoha slibům - dá se Dobešovi vůbec věřit, nestojí to přeci jen na něm a ani u schvalování zákonů není žádnou vyjímkou jejich častý odklad. Dobeš se zatím ukázal jako mistr ve vykrucování se odpovědět na jasnou otázku.


LEVNĚJI BY TO NEŠLO?
Dle mého se SM rušit nebude, už jen kvůli té jedné miliardě, co tento projekt již spolkl a mezi těmito penězi jsou i přízpěvky od Evropské unie, v případě, že by se tak tento projekt zrušil, by náš stát musel darované peníze vrátit, tudíž je už případně bližší další prodlužování a další sání peněz než taková ztráta. Sama generálka letos na podzim bude stát 140 mil. a pokud by se tedy SM opravdu chytla, stála by každoročně čtvrt miliardy.

Facebook "kniha s hlavou" - má i svůj mozek?

12. července 2010 v 14:43 | Abyss
TENTO ČLÁNEK SOUVISÍ S TÉMATEM TÝDNE "FACEBOOK" NA BLOG.CZ

facebook
Dnes se již asi nenajde nikdo, kdo by nevěděl co se pod slovíčkem "Facebook" ukrývá, ať už ho sami vlastníte, nebo se mu ještě stále úspěšně vyhýbáte, musíte uznat, že na něj narazíte vážně všude. Čím dál více institucí na něj odkazuje, takže pokud jste například fandy "Očních čoček VOKO" nebo "Záchodových prkýnek LULU" můžete si jejich stránku přidat do oblíbených a získávat tak informace o jejich žhavých novinkách.
V současné době často diskutovaným problémem je závislost na této stránce, jenže to by museli zrušit snad všechno, člověk se může stát závislí i na ICQ/QIPu, na svém blogu, na hrách... a to bychom mohli pokračovat stále dál a dál. Měli bychom tedy všechno zrušit? To by přeci ani nešlo, závislosti tu vždy byli a vždy budou - mojí závislostí číslo jedna jsou v současností zákeřné červené jahody, mohla bych se jich vážně užrat, takové čerstvé jahůdky... mňam. Čím více se bude svět vyvíjet, tím více tu závislostí bude, to je prostě začaravoná linka grafu, která stále stoupá.
Dnes najdete nespočet lidí, kteří si na tento fenomen ztěžují, avšak můj přístup k němu je především kladný, díky facebooku si píšu s lidmi z celého světa, například kteří stejně jako já vlastní plemeno mého úžasného hafíka, píšu si s lidmi od jeho země původu - Irska, třeba přes Texas po Nový Zéland. Kdyby facebook nebyl, nejspíše bych se k takovým lidem nikdy nedostala. V oblíbených mám i stránky mých oblíbených autorů a tak mohu získávat nejnovější informace o jejich nových knihách a tím výpočet FB výhod pro mě někončí.
Víte lidí si stěžují, ovšem nikdo je nenutí, aby se na facebooku pohybovali, mezi mou zálibu třeba zrovna nepatří psaní statusů, nepotřebuji každému vykládat, co právě dělám - jestli jdu ven, vařit, číst si, koukat na film - ale ani neodsuzuji ty, kdo to dělají, je přeci na každém jak si face pojme.
Díky tomu se chci dostat i k těm zhnuseným komentářům některých uživatelů, ale není však právě na nich, jak si svůj facebook vytvoří, pokud jim vadí, že se na jejich profil a všechno co se tam šustne dívá i jejich rodina, neměli si je prostě přidávat do přátel, to dá snad rozum, pokud se jim nelíbí, že cizí lidé vidí jejich fotky a videa, mají si to jednoduše bloknout v nastavení. Jestliže je opravdu vytáčí reklamy po stranách, tak to asi znamená, že by si za FB chtěli něco připlatit, ale právě většinou tihle lidé se nejvíce ozývají, pokud někdo (snad už po milionté) do vzduchu vytroubí nějaké určité datum, od kterého se má za face platit.
K čemu se chci tedy dostat už asi víte, když se někomu něco nelíbí, ať se pokusí si to přizpůsobit k obrazu svému a pokud to nejde, nejspíš mu nezbude nic jiného než se věci vzdát a nebo se jí třeba pokusit vyměnit za jiný model - v dnešní době přeci máme na výběr. FB není dokonalý, snad si můžeme přiznat, že ani nikdy nebude, ale myšlenka s kterou byl vytvořen je ve svém základu dobrá a mnoho lidí (vlivných jmen) po celém světě si rvou vlasy za to, že je tato myšlenka nenapadlo jako první :)

Haló, haló... tady Orel

21. května 2010 v 10:36 | Abyss
TENTO ČLÁNEK SOUVISÍ S TÉMATEM TÝDNE "MOBIL" NA BLOG.CZ

Mobil, hmm svůj první jsem dostala ve třetí třídě (tehdy mi bylo osm let), byl krásnej - malinkatej a já na něj byla strašně pyšná, protože v té době by se to dalo ještě poměrně počítat za novinku.  V dnešní době mají mobil i mnohem menší děti, někdo říká, že to není dobře, nadruhou stranu rodiče musí být určitě aspoň o trochu klidnější, když vědí, že stačí zavolat a zjístí kde se jejich ratolest nalézá.

Co se týče mého mobilu dnes, tak mi slouží vlastně pouze ke čtyřem věcem - volání, psaní SMS, buzení pomocí budíku a sem tam si pomůžu při nějakém výpočtu ve škole, když si zapomenu svou kalkulačku. Proto nepotřebuji žádný drahý mobil a stačí mi opravdu jen ten obyčejný. Je pravda, že jednu chvíli jsem vlastnila opravdu vymakaný mobil, jenže hádejte co, vydržel mi ani né rok, takže jsem na tyhle až moc chytré krabičky docela zanevřela. Kupovala jsem ho s tím, že mi nahradí rovnou i mp3 přehrávač a díky zabudové wifi jsem se taky mohla jednoduše připojit kdekoli k internetu. Teď mám mobil obyčejný, mp3 zvlášť, na internet notebook a jsem opravdu spokojená :)

Když trochu vynechám to který mobil je ten nejlepší, protože to pro mě nyní není opravdu důležité, napadne mě podívat se na mobil asi z né jeho nejlepší stránky, slouží ke komunikaci a díky tomu denně zachrání i spoustu životů. Pokud byla dříve na dálnici nehoda, jak by jste zavolali pomoc? Nedokážu si to tak trochu představit, dokonce i v zimě, když někdo někdy uvízl se už mobil taky mnohokrát osvědčil.

Je to tak trochu jako s internetem, zvykli jsme si na tenhle luxus, který nám dnešní svět nabízí, když nám dojde kredit a potřebujeme si nutně napsat - zavolat, musíme ho jít hned dobít, české telekomunikační sítě na nás jistě musí vydělávat neuvěřitelný majland. Ale všechno je o době a kdybychom žili v té, kde nebyl internet (počítače, mobily) ani by nám to nepřišlo :)

Zlatý slavíček Kájááá

21. března 2010 v 21:24 | Abyss
TENTO ČLÁNEK SOUVISÍ S TÉMATEM TÝDNE "KAREL GOTT" NA BLOG.CZ

Karla Gotta na jednu stranu obdivuji (protože v tolika letech se ještě stále kroutit... fíha) a na druhou ho nemám ráda díky tomu jaký byl, když u nás byl komunismus... ale on svou minulost už asi nechal za sebou takže to udělám taky tak a dnes už to vemu opravdu velice krátce, protože ráno stávám před čtvrtou a jedu do školy :)

Už nějakou dobu přemýšlím proč má Karel Gott tolik Slavíku... vždyť on už ani nevydává pořádně snad nové desky, proč tedy někomu dávat něco za to, co udělal, jen proto že je ještě mezi námi (pokud to tak musím číst). Lidi pro něj hlasují už asi hlavně z takového principu... Zlatý slavík to je pro prostě Karel Gott a kdyby to tak nebylo prostě by to asi už nebyl ten pravý Slavík ale jen slavíček. No porovnejde to s mnoha podobnými soutěžemi po světě, tam vždycky zpěkáva odměňují za to co udělá v daném roce, proč taky dávat něco za to co už člověk udělal. Ale my budeme asi ještě nějakou dobu vyjímka... ale Kája je prostě svůůůj a dokud u nás bude dost lidí s kreditem aby mohli hlasovat tak bude stále na vrcholu... mlaďáci se tedy mohou předvést třeba na "Cenách Óčka" :D

No a to že je dvakrát starší než jeho nynější manželka... přejme mu ji... asi si jí zaslouží :D Jejich děti tedy mají úžasná mega okouzlující jména, i když nechápu v čem v tomhle ohledu museli být lepší :) Raději budu dcerce říkat Kačko než Nelly Sofie, i když taková Charlotka by byla hezká jen by nemusela být zrovna i Ella :D

Peníze... "takový ty papírky různých barev"

13. března 2010 v 14:51 | Abyss
TENTO ČLÁNEK SOUVISÍ S TÉMATEM TÝDNE "PENÍZE" NA BLOG.CZ

Od jakživa se vědělo, že když člověk něco chce musí za to na oplátku něco dát... nakonec jsme se přes barter a draké kovy dostali až k penězům. O penězích toho za poslední půl rok vím opravdu hodně, protože právě to je nyní hlavním tématem školního předmětu. Kdybyste se mnou seděli na hodině ekonomie, od učitelky byste se jednoduše dozvěděli, že peníze jsou speciálním druhem zboží, platebním prostředkem a mírou hotnoty a spoustu dalších věcí které závisejí na penězích, tomu se ale věnovat nechci.

V dnešní době se člověk bez peněz nikam nedostane a neplatí ani to, že za peníze si člověk zdraví nekoupí - ten kdo má spoustu peněz má rozhodně větší šanci přežít, než ten kdo nemá na to si platit léky a operace, v dnešní době vám nikdo nedá nic zadarmo ani kdyby vám šlo o život. Ve světě se každý den utratí spousta peněz kvůli blbostem - k čemu jsou takový peníze který někdo prosází?

Na světě najdete země se strašnými rozdíly, na jedné straně bohatí a na druhé lidé bez peněz, kterým nikdo nepomůže, protože se ocitli na dně. Někteří si za to můžou z části sami jiní jednoduše nemají na vybranou, co se světového měřítka týče, tak můžeme být rádi, že máme na pitnou vodu. Každou chvíli umírá spousta dětí na dehydrataci - protože někdo neměl peníze na to, aby k nim vodu dostal. Jsou tu sice někteří šťastlivci, kteří se dostanou pod ochraná křídla světových organizací, ale i tyhle organizace musí někdo zásobovat penězmi a přitom je to jen takový malý barevný papírek.

Teď se trochu přenesu do svého dětství, když jsem věděla co se jinde děje a ještě nechápala celý tenhle koloběh, ptala jsem se sama sebe proč prostě někdo nevytiskne těchhle papírku pro tyhle lidi, co na tom nejsou dobře, víc - pro mě jako pro malou to byla hezká představa, která by všechno vyřešila - bohužel je to všechno mnohem složitější.

V naší zemi snad taky nepotkáte někoho kdo by si něstěžovat na to že nemá peníze, je to tím, že každý je zvyklí na určitou "hodnotu svého života" a u nás teď každou chvíli přichází někdo o práci (sama jsem zvědavá jak jí sama budu jednou hledat), všechno se zdražuje - aby se měli stále dobře alespoň ty "nahoře" musí ubrat těm "dole". Ani představa toho jak si sebou každý táháme státní dluh není hezká, jenže k tomu aby byl někdy státní rozpočet vyrovnaný místo shodkový se s největší pravděpodobností nikdy nedostaneme.

Jenže jak by se nám žilo bez peněz? Rozhodně by byl všude hrozný zmatek, to by snad každý dostal co chce? Nebo by jste sebrali peníze bohatým a dali je chudým? A opravdu by si to všichni zasloužili? Podle čeho by se měřilo kdo je chudý a kdo bohatý?

Něco málo k Ekologii

7. března 2010 v 14:07 | Abyss
TENTO ČLÁNEK SOUVISÍ S TÉMATEM TÝDNE "EKOLOGIE" NA BLOG.CZ

Když jsem po lyžáku otevřela administraci blog(u).cz, hned mě překvapilo "Téma týdne" nyní je to Ekologie. Už dlouho si homo sapiens sapiens uvědomuje, že se jim podařilo docela slušně zničit Zemi, někteří nad tím jen mávnou rukou a jiní se s tím snaží něco udělat. Ta první skupina si možná říká, že jim to může být jedno, protože nějakých těch 70 let co tady budou to ta Země ještě vydrží a pak ať se třeba rozpadne. Druhá skupina si ovšem uvědomila, že pokud bychom Zemi dál týrali, nakonec by nám pěkně znepříjemnila žití. Nejznámějším důkazem toho je asi ozónová díra, která se dnes již naštěstí nezvětšuje a to jen díku tomu, že látka (hnusnej humus - chcete-li) toto způsobující byla zakázána.

"Jedině příroda ví, co chce... nikdy nežertuje a nikdy nedělá chyby, ty dělá jen člověk."
  Goethe Johann Wolfgang von  

Mnoho lidí trvdí, že oni sami s tím nic neudělají - no to je opravdu velmi pohodový přístup - a přesto už jen stačí, když člověk začne aspoň třídit odpad, v každém městě, vesnici najdete alespoň tři základní barevné kontejnery - na papír, sklo a plast. U nás doma jsem již od mala byla vychovávána k tomu abych odpad třídila - docela často rostu z lidí kterým třídění odpadu nic neříká, přitom by to nyní měla být samozřejmost. Rozhodně je jenom dobře, že k třídení odpadu vedou děti už i ve školkách a školách - vždyť je to ta nejjednodušší věc, kterou může člověk udělat.

"Nemůžeme se vrátit do jeskyň! Je nás příliš mnoho."
  Lec Stanislaw Jerzy  

Již v roce 1972 byla vytvořena speciální instituce UNEP - díky ní tak mělo docházet ke kontrole životního prostředí pod záštitou OSN. U nás toto provádí od roku 2005 CENIA - hlavní myšlenka kontroly a zpracování informací o životním prostředí, tak jak ho známe dnes, se k nám tedy dostává poměrně dlouho.

"Ne přírodě poroučet, přírodu poslouchat!"
 Bacon Francis 

Česká republika teď přispívá i na oteplování domů a mnoho dalších inovací, které mají zamezit tomu abychom vypouštěli do prostředí nebezpečné plyny (zase si ale nemyslete, že se prostě rozhodli dát lidem něco zadarmo jen z dobré vůle - pokud by u nás naměřila EU vysoké procento nebezpečných látech, ČR by dostala velkou pokutu - tudíž se jim rozhodně víc vyplatí přispět lidem na zlepšení, než aby se s tím museli potýkat sami), souvisí s tím i úsporné žárovky a snaha mnoha vědců vymýšlet stále něco nového, co by nám nahradilo prostředky které sice potřebujeme, ale zároveň snimi znečišťujeme všechno kolem sebe. (Víte že v mnoha zemích dokonce zlevnili hromadnou dopravu, aby se lidem mnohem více vyplatilo jezdit do práce/škol/atd hromadnou, než aby všichni města zamořovali auty a jejich výpary.)

"Příroda se podřizuje jen tomu, kdo se cítí být podřízen jí."
 Bacon Francis 

Taky vás někdy tak překvapuje, proč je k nám dovážena zelenina a ovoce z ciziny, když u nás to hnije na stromech/polích - to se pak opravdu není čemu divit, že tu každou chvilku někdo krachuje a taková přeprava jablek ze Španelska životnímu prostředí taky nepomůže. Bio potraviny jsou sice fajn ale jejich cena je moc vysoká - to vám řekne skoro každý - zemědělci jsou k tomuto nuceni ale proto, že nemají takový odbyt a nějak se uživit prostě musí, nacházíme se tedy v začarovaném kruhu.

"To, co vytvořila příroda, je vždycky lepší než to, co bylo vytvořeno uměle."
 Cicero Marcus Tullius 

Na toto téma by člověk mohl mluvit několik hodin a stejně by si za chvilku uvědomil, že to ještě není všechno, je spousta věci které můžeme udělat pro to abychom si ten svět zlepšili, ale je i spousta těch, kteří lidem budou stále stát v cestě - kácet stromy, zabíjet zvířata, pálit co se nemá a do barevných kontejnerů házet jen tak z legrace přestě to co tak nepatří - no řekněte sami znáte snad zábavnější věc než to, že do papíru hodíte pár pet-lahví? ...
 
 

Reklama