Mrazivé období

Bod mrazu (aneb čtení příběhů, u kterých Vás zamrazí)

10. prosince 2011 v 17:00 | Abyss

Bod mrazu je vlastně takovou speciální výzvou, kdy se odpoutáme od YA literatury, kterou tu tak často vídáte, a naopak se podíváme na úplně jiné žánry.

Při jakých žánrech se Vám tají dech? Večer se obracíte, protože nemůžete usnout a když už se zdá, že se konečně zadaří, musíte se podívat pod postel a prozkoumat, zda máte zamknuté dveře od bytu? Koukáte někdy za sebe, protože cítíte jak k Vám směřuje něčí pohled?

Takové pocity někdy dokáže vyvolat pořádně děsivý příběh. Nebojte se, nechceme Vás nějak děsit a už vůbec ne vyvolávat v někom paranoidní sklony. Ale ono bát se, je občas taky k užitku. Navíc právě knihy (a filmy) poskytují takový příjemný strach, kdy je čtenář napnutý a nemůže se od příběhu odtrhnout, protože kdyby to udělal, jeho oblíbená postava by jistě právě v ten okamžik podlehla svému pronásledovateli.

Nechme ale již toho úvodu a přejděme přesně k tomu, o čem "Bod mrazu" je.
Od prosince do konce února zabrousíme k žánrům, které nabízí napětí, nečekejte ale žádné pohádkové dobrodružství, na to se můžete podívat v rámci jiného projektu - "Kouzlo pohádek".

Protože má "Bod mrazu" formu knižní výzvy, budeme opět někam směřovat. Na rozdíl od putování, to ale nebude tak lehké, protože ne každá kniha bude splňovat daná kritéria. Přesto jsou ale natolik obsáhlá, že není snad možné, aby si někdo něco nevybral.

KRITÉRIA MRAZIVÉHO BODU

Do tohoto projektu patří všechny horory, detektivky, dramata, knihy pohrávající si s psychikou a duševním rozpoložením, thrillery, příběhy s válečným podtextem, ale i nějaká ta děsivější klasika. Jednoduše spíše literatura pro otrlé, která směřuje především k dospělým čtenářům. Tyto žánry byly vybrány právě proto, aby jsme se podívali i někam jinam než k fantasy či knihám pro teen-čtenáře.

MALÝ SOUPIS AUTORŮ
S. King (Carrie, Prokletí Salemu,
J. Nesbo (Pentagram, Lovci hlav)
S. Larsson (Muži, kteří nenávidí ženy)
Fitzer Sebastian (Zaklínač duší)
Oscar Wilde (Obraz Doriana Graye)
A. E. Zuiker (Level 26: Netvor z temnot)

Mimo žánry, které již tak nabízí velké množství knih, tu máme i malý soupis autorů a některých jejich titulů, který by Vám mohl pomoci, pokud se v daných žánrech neorientujete a hledáte něco, od čeho by bylo možné se odpíchnout.
Seznam je ovšem tak malý z jednoho prostého důvodu, jeho doplňování chceme nechat na Vás. Doufáme, že nám co nejvíce pomůžete proniknout do těchto zajímavých žánrů a z našeho malého seznamu tak brzy vznikne soupisek o něco větší. Ten se bude navíc doplňovat vždy v určitý čas.

Nechceme ale jen slepé výbuchy "Honzík Fiala tam chybí, ten tam jednoznačně musí být!", chceme po Vás, aby jste svého oblíbeného autora dokázali obhájit. Možná, že jste úplnou náhodou i našli příběh, který byl něčím zajímavý, i proto nám dejte vědět. Mimo tyto již objevené tituly je tu tento projekt ovšem od toho, aby jste právě ještě něco nového našli. Nezáleží ani na tom, jestli jste snad nikdy nic podobného nečetli, nějak se začít musí.
Pokud tedy chcete doporučit nějakou určitou knihu, napište nám do komentářů, proč by to měl být právě tento titul, který by si měli přečíst i ostatní a co se Vám na knize líbilo.

JAKÝ JE TEDY VÁŠ ÚKOL

Samozřejmě tedy číst knihy, které splňují naše jednoduchá kritéria, ale rozhodně nechceme aby jste pro následující měsíce nečetli nic jiného, spíše se podívali i jinam.

Proto jsme zvolili právě bod mrazu, tedy stav, kdy teplota klesne pod nulu. My na té nule začneme a budeme postupovat stále níž po minusové stupnici teploměru. Tento druh výzvy nabízí velké množství volnosti, protože si sami určíte, kam až by jste se chtěli dostat. Za každých 100 přečtených stran z "mrazivé" knihy si můžete odečíst jeden stupeň.
Přečtete-li knihu, co má 300 stran, můžete se posunout na teplotu "-3" a takto postupujete i nadále. Samozřejmě, že je nepravděpodobné, aby kniha byla přesně po sto stranách, bod si můžete odečíst i za strany nad 70. (Má-li tedy kniha 169 stran, odečtete si jeden stupeň; má-li 171 odečtete si dva stupně) Schválně tedy, kdo letos pocítí největší zimu :))

CO PO PŘEČTENÍ

Jak už bylo řečeno, rádi bychom rozšiřovali náš seznam. Vy máte několik možností, co po přečtení knih učinit. Nejjednodušší je, vytvořit si na blogu článek, do kterého budete postupně sepisovat Vaše tituly a k nim doplňovat hodnocení. Pokud jste na to uzpůsobení, můžete na knihy napsat přímo recenze či alespoň krátce knihu zhodnotit.

Základem by tedy měla být nějaká hodnota, nezáleží na tom jestli budete hvězdičkovat či knize přidělovat body. Kromě celkového hodnocení by bylo ale nejvíce k užitku, kdyby jste zmínili i to, jestli byla kniha zajímavá, děsivá, neprokouknutelná na první pohled apod. Bude-li za to autor opravdu stát, přijďte nám ho nabídnout do komentářů.

SHRNUTÍ

"Rozhodla jsem se tedy zapojit do Bodu mrazu, přihlásím se pomocí linkovače (jako obvykle), na svém blogu potom uveřejním článek (využiji banneru pro projekt) a do něj budu postupně přidávat to, jak postupuji. Domů jsem si přinesla knihu Lovci hlav, vyhovuje kritériím a proto ji čtu vlastně i pro projekt. Knihu jsem dočetla, měla 252 stran, mohu si tedy odečíst dva stupně, rázem už nejsem na nule ale na minusové dvojce. Knihu ohodnotím x* a napíšu krátce, co si o ní myslím. Nyní si přečtu nějakou fantasy a pak se třeba zase podívám jinam."

Zapiš svou účast v projektu...

Nenechte se vylekat dlouhým informačním článkem, je to velice jednoduché!

Kouzlo pohádek (aneb zavzpomínejte si na dětství)

8. prosince 2011 v 16:45 | Abyss

Máme tu tedy další projekt v rámci našeho Mrazivého období :))

Když se začne mluvit o Vánocích, první, co si představím je cukroví a pohádky. Ráda si totiž sednu k televizi, koukám na pohádky a baštím cukroví. Nutno podotknout, že se ak za to pojídání cítím špatně a nastává klasický případ vánočního zpytování a dušování se, že příští rok už vážně ne! Ale přejděme k tomu, proč jsem si vymyslela právě tohle speciální meme.

Pohádky má rád snad každý - nebo je alespoň měl rád v dětství. Například mojí malé skoro tříleté sestřence musíme pohádku O červené Karkulce vykládat i na sedmkrát, aby vůbec usnula. Vždycky chce totiž slyšet celou pohádku, i když ví, jak to skončí... no a pak to jde pořád dokola. Klasika. Proto jsem se rozhodla se v rámci našeho Mrazivého období více zaměřit i na pohádky a trochu nám všem osvěžit paměť. Přece jenom jsem i já vyrostla a pozapomínala jsem, co všechno za pohádky vůbec znám - ať už v knižní nebo filmové podobě. Společně se tedy ponoříme do pohádkového dovádění, které bude spočívat v tom, že se každý týden budeme věnovat jedné pohádce.
  • Jedná se o speciální meme, které se na blogu (potažmo i vašich stránkách) bude objevovat každý pátek.
  • Vaším úkolem bude vždycky o dané pohádce něco napsat: jestli ji znáte, jestli ji máte/nemáte rádi, jestli jste ji někdy četli/jestli vám ji někdy četli, jestli znáte filmovou podobu, kolik verzí pohádky vlastně znáte... Prostě cokoliv vás v souvislosti s danou pohádkou napadne.
  • Kouzlo pohádek s námi bude až do února, protože pohádek je opravdu hodně - a my se spolu podíváme nejen na klasické české pohádky, ale i na známé pohádky Hanse Christiana Adersena či bratrů Grimmů.
A na jaké pohádky že se to spolu podíváme?
9.12.2011 ~ Popelka
16.12.2011 ~ Šípková Růženka
23.12.2011 ~ Pyšná princezna
30.12.2011 ~ Princezna se zlatou hvězdou na čele

6.1.2012 ~ Malá mořská víla
13.1.2012 ~ Ošklivé káčátko
20.1.2012 ~ Sněhová královna
27.1.2012 ~ Císařovy nové šaty

3.2.2012 ~ Sněhurka
10.2.2012 ~ O perníkové chaloupce
17.2.2012 ~ O červené Karkulce
24.2.2012 ~ Rumplcimprcampr

Pohádek samozřejmě existuje mnohem víc, ale já jsem se rozhodla vybrat právě tyhle, protože by mě zajímalo, co si o nich myslíte. V pátek se můžete těšit na můj první příspěvek spolu s linkovačem, do kterého již klasicky můžete přidat link na svůj vlastní příspěvek. A ti z vás, kteří blogy/stránky nemají, můžou samozřejmě využít komentářů.

Toto speciálum má pod taktovkou Syki

Vánoční putování (aneb Kdo splní Vaše přání?)

3. prosince 2011 v 20:18 | Abyss

Putování je něco, co k našim akcím už jednoduše patří, putovali jsem v létě, na podzim a nyní se samozřejmě musíme někam vydat i na Vánoce. Princip tedy zůstává stejný, vybere si úroveň podle toho, kolik si myslíte, že zvládnete za prosinec a půlku ledna přečíst knih - tím se Vám i nabízí ikonka, kterou si můžete vložit na blog a dám tak ostatním vědět, že i Vy putuje.

Oblíbená vánoční dobrota

2. prosince 2011 v 20:49 | Abyss

Princip tohoto projektu je až neskutečně prostý a jeho náplň každého napadne již ze samotného názvu. Co si budeme povídat, Vánoce jsou časem, kdy si naše chuťové buňky pořádně užívají. Každý si pak při spojení "vánoční dobrota" představí něco jiného. Náplní tohoto projektu je právě představit tu Vaši dobrotu, bez které si Vánoce neumíte představit.

Nezáleží na tom, jestli se jedná o nějaké cukroví, jinou sladkou laskominu či snad přímo nějaké sváteční jídlo. Ať je to slané, sladké, kyselé a co já vím, co všechno ještě... jen sem s tím!

A samozřejmě, aby jste jen jiným nedělali chutě, je třeba připojit i recept, aby si i ostatní mohli vyzkoušet, co že Vám to vlastně chutná. Můžete nafotit i postup, pokud si budete chtít s příspěvkem opravdu pohrát. Základem je ale Váš kousek představit, jak si s tím dále pohrajete je již na Vás.

Rozhodně to tedy není nijak těžké, na zveřejnění svého článku máte celý prosinec a chce se po Vás popsat jedinou věc. No to by v tom byl četl, aby každý neměl svou oblíbenou dobrotu! :) Rozhodně doufám, že najdu nějaké nové pochutiny a třeba pak i Vy ostatní svým novým výtvorem překvapíte i rodinu. Do článku můžete využít banneru výše.

Zapište svou účast do linkovače...

Podívejte se i na další chystané projekty v rámci "Mrazivého období"

Mrazivé období (aneb nový projekt na chladné měsíce)

1. prosince 2011 v 21:24 | Abyss
První prosinec vnímám každý rok, jako takový neoficiální začátek zimy. Prosinec je pak také měsíc sváteční, kdy se naše města rozsvítí mnoha světýlky a pokud máme štěstí, čeká nás za okny bílý prašan namísto čvachtavého bláta. Spolu se Syki jsme si pro Vás tedy opět připravily nějaký ten tématický speciál, snad si z našich projektů některý vyberete a zpříjemníte si tak zimní čas.

Prosincem to ovšem nekončí, některé akce s námi přetrvají až do února a to proto, abychom si zimu opravdu pořádně užili.

Níže se jíž nachází soupis všech našich akcí, spolu se základními informaci, od patka do pondělí pak můžete čekat články, které Vám každý z projektů lépe představí.
Tato akce poběží s podtitulem "Po stopách (nejen) severských autorů" a jak už tedy z názvu vyplývá, zaměříme se na literaturu, u které člověka zamrazí. Kralovat nám zde budou právě knihy z našeho severu. Bod mrazu je tak vlastně takové netradiční putování, protože zde - na rozdíl od těch ostatních - budou jasně zadaná kritéria pro čtené knihy, aby jste mohli dosáhnou opravdu jen toho nejmrazivějšího bodu.

Stačí tak málo, aby jste někomu udělali chutě. Každý doma chystá nějaké dobroty na Vánoce, vyberte tedy tu svou a představte ji ostatním. Jediným článkem tak můžete všem poradit, co nového si upéct - uvařit - usmažit... jednoduše chceme vědět, co Vám chutná a mít poté možnost to také zbaštit :))


Již klasicky, v našem projektovém speciálu, nemůže chybět putování a tentokrát to nebude jen tak nějaké, ale hned vánoční. Navíc, jelikož tu máme i hlavní otázku celého putování... "A kdo letos splní Vaše přání?" můžete se těšit na takové malé okružní jízdy do míst, která Vám právě na tuto otázku umí odpovědět.


Pohádky patří k našemu dětství a co si budeme povídat, člověk nikdy není dost velký, aby se nemohl na nějakou tu pohádku podívat a k Vánocům pak tohle kouzlo patří hned dvojnásob.

Součástí Zímního období jsou i dva projekty Syki - Vánoční knižní hop a a Xmas Reading Challenge
Více informací se dozvíte na jejím blogu


Pokud se budete chtít účastnit některé z akcí, můžete si na blog přidat jednu z ikonek...


Knihu, čajíček a dobrotu k tomu!
 
 

Reklama