Mini seriál pro začínající recenzenty

Recenze na Knižním nekonečnu | Jak šel čas a troška klišé |

6. července 2012 v 11:36 | Abyss
Nepřímo tento článek zařazuji do mini seriálu - přeci jen jde o vývoj recenzí... :))

Knižní nekonečno letos v prosinci oslaví již třetí rok, je zajímavé podívat se zpět, kolik se toho změnilo a teď nemyslím ani tolik blog, jako spíš své okolí - u mě doma, ve škole, dumání nad vhodnou vysokou. Od klasické psychologie jsem se odvrátila spíše k sociální patologii, strategickým a bezpečnostním studiím a především k mediálním a komunikačním studiím, přesněji k literární dokumentaristice a teorii čtenářství. Trochu jsem zazdila i svůj sen studovat v Brně a mnohem víc mě zaujal Hradec, který mám nejen blíž (i když zase ne tak blízko, aby se dalo dojíždět), ale nabízí především pro mě nejzajímavější obory.

RECENZE A RŮZNÁ ZLEPŠOVADLA
Ale nyní konečně k hlavnímu tématu, rozhodla jsem se totiž trochu poukázat na to, jak se vlastně recenze na tomto blogu postupně vyvíjely. S každou věcí se totiž docela piplám, obvykle se objeví nějaká nová vize a v hlavě mi to šrotuje tak dlouho, dokud nepřijdu na to, jak ji uskutečnit. A nejednou taky zjistím, že tohle tedy opravdu nepůjde :D

Recenzent a postavy (Seriál pro začínající recenzenty)

12. listopadu 2011 v 17:32 | Abyss

Už toho máme za sebou poměrně hodně, kromě úvodu, bez kterého by to nešlo, jsme se stihli podívat i na spoilerování v recenzích (aneb nemístné vyzrazování děje), zamyslet se nad tím, jestli se recenzent nebojí říct svůj názor přímo, bez nějakých pomocných slovíček a nechyběl i nějaký dodatečný problém.
Kromě toho můžete vyjádřit svůj názor pomocí dotazníku, už nyní je tam velká kupa (přes 40) odpovědí, za které děkuji. Mnohdy jsem si díky Vám potvrdila své názory, nebo se naopak dozvěděla něco nového, co stojí za promyšlení.
Jak jsem již slibovala v minulém článku, protože tenhle kousek byl v té době již také napsaný, podíváme se dnes na postavy, jak je popisuje a vnímá recenzent. Je totiž důležité, aby ani nám nepřerostly knižní postavy přes hlavu, ale zůstaly pěkně usazené v naší kebulce.

Recenzent... je si jistý svým názorem? (Seriál pro začínající recenzenty)

11. listopadu 2011 v 18:14 | Abyss

Máme omáčku, máme i spoilerovské špagety, ale ještě stále není jídlo k snědku, dneska si na něj třeba nastrouháme sýr a hned několik druhů. Nejdříve se zamyslíme nad tím, zda-li si recenzent dostatečně necení svého názoru a poté se přeneseme k jednomu zvláštnímu nedostatku. Mimo to budu ještě ráda, pokud vyjádříte svůj názor i Vy a to pomocí dotazníku.

Recenzování? Jaký je váš názor na blogové recenze?

11. listopadu 2011 v 14:42 | Abyss

Tímto bych Vás chtěla poprosit o vyplnění následujícího formuláře a ukrást Vám pár minutek drahocenného času. Chtěla bych totiž znát také Váš názor a snad se i dozvědět něco nového. Vše ostatní je již podrobně popsáno v dotazníku. Otázky jsou směřovány především na stálejší čtenáře knižních blogů, ale odpovídat na otázky může jinak kdokoliv. V tuto chvíli mám napsaný další z článků do této série, tudíž se zde objeví dnes nebo zítra.

Dotazník o recenzování a nejen o něm
Recenze a spoilery? (Seriál pro začínající recenzenty)

8. listopadu 2011 v 18:16 | Abyss

Omáčku jsme uvařili již minule v tomto článku, je tedy čas se posunout zase o kousek dál. Přitom stále pamatujte na to, že pouze jeden správný způsob tvorby neexistuje a proto se s námi určitě podělte o Vaše poznámky, napadne-li Vás něco jiného. (A nyní tedy, dáte si k omáčce těstoviny nebo špagety?)
Dostáváme se k jednomu z nejzásadnějších bodů, který má největší vliv na tom, zda píšete recenzi nebo jen pouhý výtah z děje. Podíváme se na zoubek spoilerování.

Seriál pro začínající recenzenty

7. listopadu 2011 v 19:15 | Abyss

Často mi na email chodí dotazy, jestli bych nechtěla sepsat nějaké "desatero pro recenzenta" nebo jen chcete poradit, jak s psaním recenze začít a čeho se vyvarovat (bohužel, i když je to s podivem, patent na blbost prozatím nevlastním).

 
 

Reklama