FILM | Mrkni jestli to stojí za to!

Předpremiérová Divergentní podívaná | KINO MOVIE |

28. dubna 2014 v 17:57 | Abyss
Po těch čachrech machrem jsme se nakonec dočkali a Divergence se dostala i do našich kin. Teď nezbývá nic jiného, než aby se všichni nahrnuli do nejbližších kin a multikin a užili si tuhle dystopickou podívanou, která na plátně ožila opravdu moc příjemně.


Nějak mě začalo bavit, dívat se na film skrz svoji hodnotící desítku. Drží mě to totiž alespoň trošku na uzdě, přeci není nic děsivějšího, než předlouhatánský článek. To pak čtenář klikne a uteče - však ho honí řádky! O to větší je pak radost narazit na ty odvážné, že jo? Tak buďte odvážní - kecala jsem - je to dlouhé!
Více o ději Divergence a samotné knižní předloze se dozvíte zde, ale nyní již k filmu...

Červená Karkulka / Red Riding Hood

10. dubna 2011 v 22:13 | Abyss
Uvěřte legendě...
Dejte si pozor na vlka...

"Byla jednou jedna vesnice, ovšem nebyla obyčejná, její obyvatelstvo totiž trýznil smrtonosný Vlk. Mezi vesničany a vlkem existovala úmluva, ta jemu zajišťovala obětní zvěř a obyvatelstvu zase bezpečí před jeho ostrými zoubky... tedy alespoň dokud se Vlk nerozhodl toto nepsané pravidlo porušit..."

Když jsem viděla poprvé ukázky na film, řekla jsem si, že tu máme před sebou nové zpracování staré pohádky. Když jsem spatřila knihu, hned mě napadlo, že film je vlastně dalším zpracováním knižní předlohy. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že kniha je vlastně vytvořena dle scénáře onoho filmu. Na knize pracovali hned tři autoři Sarah Blakley-Cartwright, David Laslie Johnson a Catherine Hardwick, která mimo jiné natočila sladké Stmívání.

Knihu jsem nečetla, ovšem viděla film a proto bude tento článek především o dojmech z filmu, leč vám právě nyní nabídnu přeloženou anotaci knihy...
Kovář by si ji chtěl vzít.
Dřevorubec by s ní toužil utéct.
A vlkodlak by ji rád proměnil v jednu z nich.

Valeriina sestra byla krásná, laskavá a sladká. Nyní je především mrtvá. Henry, pohledný syn kováře, se snaží získat Valeiinu náklonnost, ale její divoké srdce bije pro jiného, vyvržence - dřevorubce Petera, který jí nabízí jiný život daleko od domova.

Poté, co byla její sestra zavražděna, se Valerii svět začíná vymykat kontrole. Po generace byl Vlk držel pod kontrolou díky měsíční oběti. Teď ovšem není nikdo v bezpečí. V okamžiku, kdy do jejich vesnice přijíždí lovec Vlků, se vesničané dozvídají, že nebezpečné zvíře žije celou dobu mezi nimi a může to být kdokoliv.

Brzy se navíc ukáže, že je Valerie jediná, kdo rozumí řeči tohoto nebezpečného tvora. Vlk k ní promlouvá a ona se mu musí vzdát než na nebi uběhne Krvavý měsíc, nebo každý z těch, které miluje bude zabit.


Nejspíše tedy i proto, že kniha vznikla ze scénáře pro film, její anotace přesně pasuje i pro "filmové dílko". Hudba je působila, obraz zajímavý a příběh samotný převelice prostý. Valerie, naše Červená Karkulka, miluje obyčejného dřevorubce Petera, nedobrovolně byla ale zasnoubena s Henrym, který leč milý a pohledný ve Valerii neprobouzí žádné city. Jenže to není jediné, co ji může trápit, protože na ni nebezpečí číhá ještě za branami...
Když vypnu mozek (kdo by řekl, že to nebudu mít ani moc těžké, asi ho nemálo překvapím), musím s plnou vahou těch slov prohlásit, že se mi film líbil. Ano, je to rozhodně film určený ženskému obecenstvu a tomu druhému nejspíše nic nedá, leda představu, že by mohli mít vlasy stejně dokonalé jako Peter, protože má skvělý účes i bez použití gelu na vlasy, ovšem to se již opět nalézám trochu mimo. Tvůrci šli do tvorby filmu s jasnou představou natočit něco pro fanoušky tajemné fantasy s milostným podtónem, neboť takové filmy si holt dnešní doba žádá. Pokud se na to tedy díváme z tohoto úhlu, jejich plán se jim nad míru povedl a vytvořili poměrně příjemnou podívanou. Nejvíce mě v tom poté asi utvrdil konec, protože mám moc ráda, když se někdo rozhodne udělat něco jinak a příběh nekončí slovy "a žili šťastně až na věky". Kdybychom tedy nedospěli právě k tomuto cíli, asi by si u mě tohle dílko tolik nešplhlo.


Nyní je tedy čas nahlédnout na film s jasnou myslí a bohužel na nás od samého počátku vyskočí nejeden malý zádrhel a nesmysl. Určité jednání postav je totiž naprosto nelogické, stejně jako zjišťování totožnosti vlka. Vlk přesto, že má bájnou sílu, je omezen hned několika věcmi a tak by pro Lovce, který hlásá kolik toho o této bytosti ví, neměl být zase takový problém Vlka zajmout, nebo alespoň zjistit jeho pravou totožnost.
Od chvíle kdy k Valerii poprvé Vlk promluví a ona se zahledí do jeho hnědých lidských očí, navíc začne podezřívat všechny vesničany. A jak se zdá, snad každý obyvatel vesnice se narodil právě s hnědýma očima a tudíž nezbývá než očekávat Vlka v každém, i v těch, za které by dříve dala život.

Pokud tedy patříte mezi ty, kterým nedělá problém přečíst si nějakou YA knihu, bude se tento film jistě nalézat mezi těmi, na které se brzy podíváte. Máte-li navíc ještě rádi nová zpracování starých legend a pohádek, do kterých byla zajímavě zamotána novota, mohla by vás Červená Karkulka i docela zaujmout. Je to příjemná podívaná na dlouhé večery, osobně se na film určitě ještě někdy podívám a při čtení si nezapomenu pustit soundtrack.

Abyss hodnocení: 7/10

Tangled / Na vlásku

24. ledna 2011 v 18:52 | Abyss
Na vlásku
Něco takové si děti prostě musí zamilovat, no a nejen ony...

Bylo nebylo jedno království a v něm vládli milování král a královna. A královna čekala děťátko, jenže těžce onemocněla...
Před několika stoletími na zem dopadl sluneční paprsek a na místě z něj vyrostla kouzelná květina, která dokázala každého vyléčit. Lidé se rozhodli ji najít, aby tak zachránili svou milovanou královnu. Jenže když květina vyrostla, jako první ji tehdy objevila lstivá stařena. Kouzelný květ je to jediné co jí dokáže udržet mládí a tak se rozhodla o něj s nikým nedělit. Lidé však i přes její úkryt květinu našli a dopravili ke královně, ta když vypila její odvar uzdravila se a narodila se ji krásná malá princezna se zlatými vlasy - Rapunzel - a na její narození královna a král vypustili lucernu.
Stařena se však nehodlá jen tak vzdát svého kouzla a tak když zjistí, že stejnou moc jako kvítek mají i princezniny vlásky, unese ji a schová do bezpečí věže, aby kouzlo mohla mít opět jen pro sebe.
Rapunzel po mnoho let touží podívat se od kud se berou světla, jež se na nebi objevují každý rok na její narozeni, jenže matka ji odmítá pustit z věze. Vše se změní až ve chvíli, kdy se v jejím úkrytu objeví mladý zlodějíček...

Myslím že každý asi zná námět této pohádky od bratří Grimmů, za ty léta již byla zpracovaná několikrát, některé verze se povedli jiné zase ne, navíc si každý tvůrce pohádku upravil i podle svého. Já musím říct, že zrovna tahle adaptace se pro mě stane asi nezapomenutelnou.
Celý ten příběh je až neskutečně jednoduchý, možná že je to právě to, co člověka tak zaujme, žádné nechtěné zbytečné odbočky, tvůrci před vás prostě postavili příběh který plyne jako... po vlásku. Žádný přehršel zbytečných postav, u kterých si na konci ani nepamatujete jejich jména, je to prostě typická pohádka, určená nenáročnému divákovi - dětem. Díky svému vtipu, skvěle zvoleným hláškám, narážkám a jedinečnosti však bohatě poslouží i mnohem staršímu publiku. Vážně jsem se musela smát, když každý žasl nad tím jakou skvělou zbraní je pánvička :D

Nevím jestli mě pochopíte dobře, když prohlásím, že někdo nad tvorbou tohoto filmu tak moc přemýšlel, aby již nemuseli přemýšlet samotní diváci. No trochu to vyznělo jako urážka, takže to trochu uvedenu na pravou míru. V mnoha pohádkách mi vadí, že jsou některé věci nedotažené, člověk si musí spoustu věcí domýšlet sám, jsou to takové ty nejasnosti, které tvůrci do filmů nevkládají se záměrem, ale proto, že nevědí co by si jinak s dějem počali. Tady naopak všechno zapadá, no a ano opět... vše plyne jako po vlásku.
Navíc je tohle jeden z těch hudebních animáků. U některých takových mám již vyzkoušeno, že tam písničky třebas i ne moc dobře zapadají, tady písně neodbíhali od děje a tak vše působilo velmi reálně, pokud tedy ve spojitosti s pohádkou mohu toto slovo vůbec použít :) Písničky nejsou takovými těmi umělými skvosty, zato ale působí mnohem přirozeněji, nevyčnívají na i přesto vás donutí pobrukovat si jejich melodii.
Zatím to nechci moc odsuzovat, ale jak se zdá již z traileru, tak jako obvykle bude u našeho dabingu hodně věcí pozměněno, proto určitě stojí věnovat při nejmenším nějaký čas i originálů :) Do článku ale vkládám trailer náš, titulky nejsou tak dobře vidět, takže určitě mrkněte třeba na csfd. Každopádně tedy pevně věřím v to, že "Na vlásku" nikoho nezklame.

Abyss hodnocení: 10/10

Inception / Počátek

14. prosince 2010 v 22:40 | Abyss
Počátek
Nejlepší filmová podívaná tohoto roku!

Dom Cobb je mistrem ve svém oboru, v extrakci... je totiž zlodějem myšlenek a využívá k tomu vašich snů. Jenže pak mu najednou jedna práce nevyjde a se svým spolupracovníkem Arthurem se tedy rozhodne vzít do zaječích, jeho zaměstnavatelé totiž neúspěch neberou.
Získají však novou nabídku, která se může stát jejich záchranou, shodou okolností právě od bohatého průmyslníku Saita, jemuž měli jednu myšlenku ukrást. Nebude se však jednat o pouhé odcizení, ale naopak o vložení naprosto nového nápadu. Jenže jak člověku vložíte myšlenku tak, aby si jeho podvědomí neuvědomilo, že vlastně není jeho. Dom to ví, bude se muset dostat co nejhlouběji do lidské mysli, ale jen on s Arthurem na to stačit nebudou a tak nejdříve musí najít nového architekta snů, který by byl při nejmenším stejně tak dobrý jako kdysi on, sám má totiž se svým podvědomým jeden menší problém...

Tenhle film je opravdu luxusní. Herecké obsazení a to jakým způsobem herci jednají, reagují a pracují mezi sebou je naprosto úchvatné. Akce kdy se doslovně postavám točí svět, jsou takovou tou ukázkou, jak může být dnešní technika nápaditá a hudba od Hanse Zimmera celé to velké dílo jen dokresluje. Je těžké popsat, jaké z něj má člověk pocity. Když jsem ho viděla poprvé napadlo mě, že film je vlastně takový nijaký. Proč? Protože všechno je v něm tak sehrané a dokonalé, až vám přijde, že to ani není možné, ale takové sny přeci jsou - neskutečné.

Když se pak řekne ve spojení s tímto filmem ještě jméno Christopher Nolan, uvědomíte si, že film jinak než bravurně ani dopadnout nemohl. Vždyť všechny jeho počiny se staly mistrovskými kousky. Jmenovitě například jeho úžasný "Dokonalý trik" a jeho dvě zpracování "Batmana", což je u mě rozhodně nejlepší zfilmovaný komix. Nolan se ve filmech snaží posouvat hranice a zatím se mu to dokonale daří.

Hodně lidí tento film přirovnává k Matrixu, pakliže to myslí vážně, tak musím dodat, že si tedy Matrix opravdu hodně přilepšil. Já mezi nimi žádnou spojitost nevidím.

Abyss hodnocení: 11/10

Eclipse / Zatmění

8. července 2010 v 14:31 | Abyss
Eclipse
Začínám si uvědomovat, jak strašně důležité je vaše očekávání od filmu ve vašem konečném hodnocení. Pokud od filmu nečekáte moc a on vás pak přeci jenom překvapí, spokojíte se i s málem. A u Zatmění jsem toho opravdu moc nečekala, po tom jak na mě zapůsobily předchozí díly a přesto je tohle konečně filmové zpracování, které má snad i co divákovy nabídnout.

Začneme hudbou, tu má každý díl skvělou i když u druhého dílu mi jaksi ne vždy přesně zapadala ke scéně, to u Zatmění říci nemůžu a snad je to s tou shodou hudby a scén asi nejlepší díl.
Příběh je hold ohrávaný již po staletí, jen se pokaždé mění jeho hlavní hrdinové, od mýtických bytostí jsme se přes obyčejné smrtelníky dostali až k upírům a vlkodlakům, protože to je přesně to, co si dnešní společnost žádá. Když opomeneme tedy ty nadpřirozené prvky, je tu klasický příběh, kdy dívka stojí mezi dvěma chlapci a jen ve hvězdách stojí co má udělat, pokud nechce ublížit ani jednomu.

Film začíná akční scénou, kdy je Riley naháněn upírkou a následně také přeměněn, právě postava Rileyho je pro film velkým přínosem a to i rozhodnutí vložit do filmu několik scén z té "druhé strany", to nám například knižní předloha moc nenabídla.
Efekty má film slušné, přesto bylo trhání upířích těl a jejich konečné ostatky trochu vyumělkované, nadruhou stranu sama nevím, jak jinak by se dalo něco takového udělat. Přeci jen upíři jsou neživý, bezkrevní a tak je to jako rozbíjet sklo. Co je na filmu asi nejodpudivější je ale Viktorie v podání Bryce D. Howard, ta paruka a jednoduše celá změna herečky se prostě nepovedla. Když Viktorii hrála Rachelle Lefevre byla to přesně ta pravá, ovšem teď jsem byla prostě jen ráda, že Viktorie tímhle dílem končí a já se už dál na tu vyumělkovanou Bryce nebudu muset koukat, navíc to sráží mé konečné rozhodnutí o jeden celý stupeň. Stále nechápu co tvůrce vedlo k tomu, udělat tuhle nehezkou změnu a Rachelle mi bylo vážně líto i z důvodu, jak se dozvěděla, že si v dalším díle Twilight ságy nezahraje.
Jasper v tomto díle konečně získává trochu větší prostor a dokazuje že si ho opravdu zaslouží, samotná scéna ve které učí vlkodlaky, ale i Cullenovce, jak bojovat s novorozenými, je pro mě asi nejlepší scénou celého filmu a jeho boj s Alici mi přišel dokonce i roztomilý.
Stejně jako Jasper si polepšila i Rose a to nejen vzhledově, když člověk tak poslouchá ty jejich příběhy, nemůže ho snad nenapadnout, že možná mnohem zajímavější a napínavější příběhy by vznikali v době před Bellou, kdy se z obyčejných lidí stávali tím čím jsou dnes, to jaké to pro ně bylo a čím vším si museli projít. Z tohodle pohledu by mě nejvíce asi zajímal příběh Jaspera versus Alice, to co bylo předtím než se potkali.

Není nakonec tedy ale zvláštní, že člověka namísto hlavních postav zaujmou ty vedlejší a scény s naší hlavní trojicí jsou trochu přitažené za uši, protože to co mělo být citlivé - milostné - dojemné je jednoduše vtipné a mnohdy až trochu trapné, David Slade je mistr akčních scén, ty si taky určitým způsobem přetvořil k obrazu svému a tak co se týče akčnosti nabízí toho film více než knižní předloha, milostné scény jsou ponechané především podle předlohy a tak jsou trochu uspávající.
Když se na to celé tedy podíváme, je Eclipse zatím nejlepším zpracováním Twilight ságy, konečně bylo vykročeno dobrým směrem, přesto to není po filmové stránce žádné "nadpřirozené" dílo, ale konečně si film může získat označení "lepší průměr" :)

Abyss hodnocení: 7/10

Prince of Persia: The Sands of Time / Princ z Persie: Písky času

5. června 2010 v 17:25 | Abyss
Princ z Persie
Opravdu působivá podívaná, tento film mi ukázal přesně to co sliboval "Souboj titánů", ale nedodržel. Efekty, herecké výkony, děj - to všechno do sebe nádherně zapadá a tvůrcům se tak film opravdu povedl. Dalo by se to trochu přirovnat k "The Mummy" a já tenhle styl filmů opravdu miluju.

Když jednou na tržišti zahlédl král Persie malého Dastana, uviděl v něm něco co ho zaujalo a vzal ho sebou, protože Dastan neměl rodiče. Chlapec tak získal otce, který ho vychovával stejně jako své dva syny - stal se třetím princem z Persie.

Na první pohled bych neřekla, že bude Jake Gyllenhaal tak úžasným "princem", ale role mu opravdu sedla a ty dlouhé vlasy mu moc sluší (nemyslíte?) :) spolu s Gemmou Arterton pak vytvořili nádherný pár - film se tak obohatil i o spoustu vtipných scén, což mu jistě taky prospělo.
Asi nejpůsobivější jsou seskoky z budov, salta a "brouzdání" v písku. Záporák je člověku sice od první chvíle jasný, ale stejně do poslední chvíle nevíte, kdo s kým vlastně "peče". Než se Dastan dostane ke svému cíly potká ho několik překážek, kterým bude muset čelit.
Po "Pirátech z Karibiku" tu tak máme zase nějaký kvalitní dobrodružný film, kde se pojí napětí, akce a vtip. Člověk vážně pozná, že mají tyhle filmy něco společného, už jen ta úžasně dosazená hudba, která připomíná piráty každým coulem, i když samozřejmě s arabským nádechem (proto bych řekla, že je snad i ještě mnohem lepší).
V příběhu je pěvně zanesen správný řád, i když možná na první pohled není patrné, co je dobré a co není. Král je spravedlivý člověk a jeho synové by si měli brát jeho rady k srdci, musí se tak ukázat, jak moc pevná jsou bratrská pouta a jestli jsou tak pevná, i když je nepropojuje stejná krev.
Rozhodně vám ale můžu jenom doporučit se na tenhle film podívat, i kdyby vás náhodou neoslovil tak jako mně, myslím (a věřím), že určitě neurazí a rozhodně nepatří do kupičky s filmy "už nikdy víc" - pokud tedy chcete vědět jak vypadá spojení "Pirates of the Caribbean" a "The Mummy" je tu "Prince of Persia" právě pro vás :)

Abyss hodnocení: 9/10

Clash of the Titans / Souboj titánů

9. května 2010 v 15:31 | Abyss
1Měla to být velkolepá podívaná s úžasnými efekty a skvělými hereckými výkony... nakonec to ale nedopadlo přesně tak jak bych si představovala. Asi každý zná starou verzi Souboje titánů, tak nějak to tam často vázlo, jenže to jim snad ani nemůžeme vyčítat, byla jiná doba a efekty nebyly ještě takové jaké jsou dnes.

Nový Souboj titánů tohle mínus rozhodně vylepšil... ale přesto čekala jsem ještě o něco víc a může za to jediná věc... skvěle zpracovaný trailer (nabízel mnoho akce a úžasnou hudbu)... ovšem pokud jste ho viděli a pak koukali na film, vlastně vás už nic nepřekvapilo. Od traileru se čeká, že vás naláká, ukáže vám krapet zajímavého a film dodá to hlavní, ale u tohodle platilo, že pokud jste viděli starou verzi filmu, stačí si domyslet nové efekty z traileru a máte celý příběh bez toho, aby jste se museli vůbec obtěžovat cestou do kina. Film totiž mimo to co jste mohli vidět už v ukázkách neobsahuje jinak zrovna dech beroucí scény, vlastně jsem se často potýkala s pocitem, že při filmu usnu.
Hudba - tak zde si mě taky neobměkčili, nádherná hudba z ukázek se ve filmu ani neobjevila a tu kterou tam tvůrci dosadili ničím nezaujme - některé bojové scény by si hold zasložily trochu víc pozornosti, jenže nic neříkající hudba k tomu diváka nedonutí. Hudba je tuctová, děj a výkony taky nejsou moc dobré... snažím se najít nějaké plus, ale moc se mi to nedaří - snad jen pro fandy Sama Worthingtona je to aspoň další snímek, kde se ho mohou nabažit a pro ty kdo viděli "starý souboj" je asi nutností podívat se i na nový, ale já se na tenhle film už asi znovu nepodívám... proč taky když takových (tuctových) máme všude plno.

Že si Souboj titánů na sebe ale vydělá, i pokud by se natočilo pokračování si myslím už teď, stále se totiž najde dost nerozumných lidí, kterým "svíčková chutná i bez omáčky" a klidně za ní dál budou platit. A nejhezčí scéna z celého filmu?... no každopádně ta konečná, trvá sice asi jen 10 sekund, ale to jak se Persee prohání na pláži na svém Pegasovi je prostě nejlepší (za tuhle scénu a za pár efektu tak nakonec 3 z 10) - ale opět... neznáme to snad již z traileru? :)

Abyss hodnocení: 3/10

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief / Percy Jackson: Zloděj blesku

24. února 2010 v 23:33 | Abyss
Tak trochu mě tenhle film zklamal, po grafické a efektové stránce se jim všechno skvěle povedlo od mýtických obludek po příštící vodu a blízkající oblohu. Přesto je první polovina filmu trochu nudná, je z ní znát určitá umělost a herecké výkony lehce poostávají. Druhá půlka je již výrazně lepší a konečně se něco začíná dít, scéna v casinu se i trochu rozjede a člověk se i pobaví.

Bohužel jediné co má tenhle film společného s knihou jsou snad pouze hrdinové příběhu a to že byl ukraden určitý velice cený blesk. Jakékoliv hlavní myšlenky z knihy, které dělali příběh zajímavým byly buď naprosto vynechány, nebo opravdu strašně přetvořeny, myslím že ten kdo nečetl knihu, tedy tento film ohodnotí mnohem lépe, pro mě se ale ztratila spousta důležitých věcí a opravdu by mi tedy vadilo, že bych o ně byla ochuzena kdybych knihu nečetla - proto se bude ten kdo knihu nečetl nacházet v blaženém stavu nevědomosti.
Svůj hlavní význam tedy ztratili kouzelné botičky i hlavní záporňák ukrývající se v podsvětí, jenž má za vším stát, (toho se filmaři ovšem pro jistotu rozhodli ani nijak do filmu nezapojovat), navíc v knize něco postrádá i Hádes, perly získá Percy naprosto jinak a chudáček čivava se pak do filmu taky nedostala :)
Kniha vz. film je dlouholetý problém, který nebude nikdy vyřešen, přesto by mě zajímalo jestli to spisovatelům třeba nevadí, protože co se týče třeba tohoto filmu, tak mě osobně by opravdu hodně vadilo kdyby někdo takto přetvořil mou myšlenku. Když se nad tím zamyslíte, je to jako kdybych vám (pokud patříte právě mezi ty, kteří píší vlastní povídky) sebrala váš příběh, vymazala postavu která byla pro váš příběh důležitá, její dialekt nacpala do chřtánu někomu jinému, vynechala hlavního záporáka, který za vším má stát a takhle bych mohla pokračovat dál a dál... dokud bych nedocílila toho, že by váš smysl už smysl nedával a objevil se nový. (Kdo ví možná to někdy zkusím... zajímala by mě pak reakce autora *hihni - hihni*)
Tohle pak rozhodně nemyslím nijak zle, ale v knížce je Percyho máma žena, která svedla i boha moří - jednoznačně ho tedy okouzlila a dostala do kolen, proto bych čekala, že tvůrci zvolí trochu pohlednější herečku, no nestalo se tak a já si trochu nedovedu představit, že by kvůli takovéto normální ženské Poseidon ryskoval válku (Zeus, Poseidon a Hádes se totiž dohodli, že již nikdy nesplodí poloboha, jejich děti byly většinou moc silní - tím že někdo tuto dohodu poruší může rozpoutat nepěkný konflikt), jednoduše mi tohle nějak zavrtalo v hlavě.

Když se Percy začal porovnát s Harrym (tomu snad neunikne už nikdo), říkala jsem si po přečtení knihy, že spojitost je opravdu minimální, ale po tomhle filmu jsem si pak uvědomila, že ta spojitost bude asi větší než jsem si myslela a nevím jestli je to jen tím, že jsem si toho dříve u knihy nevšimla, nebo tenhle pocit vyvolává opravdu jen film - většina lidí řekne "hlavní hrdina s větší mocí než mají ostatní, dva pomocníci, jeden kouzelný učitel, který právě do hrdiny vkládá větší naději než do jiných a nepřítel který se potáhne asi celou sérií - stačí to ale k přirovnání se světem Harryho Pottera? No podle mě tak úplně ne, už i před J. K. R. se vědělo, že trojka je pro boj proti zlu dobrá a že každý kdo chce proti němu bojovat a zvítězit, potřebuje někoho kdo by ho vedl tou správnou cestou :)

Nyní se může zdát, že vás od filmu odrazuji, to je pravda pouze z malé části, pokud jste nečetli knihu bude se vám na film koukat nejspíš poměrně hezky, nedokážu ohodnotit do jaké míry vám věci chybějící z knihy budou scházet, předpokládám však, že nějakého toho začátečního kolísání si také všímnete. Ti kdo četli knihu to mají o dost horší, možná se rozdělí na dva tábory - ti kterým se bude líbit více filmové zpracování a pak to knižní, podívám-li se totiž na Upířího asistenta, byla jsem se změnami poměrně dost spokojena, nebyli ale tak velké jako jsou zde a smysl tam snad zůstal zachován. Soundtrack má film ale skvělý, ten opravdu do děje krásně zapadá a když se dostanete přes ten začátek, je to příjemná pohodová fantasy :)

Abyss hodnocení: 6/10

Cirque du Freak: The Vampire's Assistant / Upírův pomocník

21. února 2010 v 22:01 | Abyss
Moc jsem toho od tohodle filmu nečekala, ale musím říct, že opravdu mile překvapil, bylo to vtipné, nápadité, napínavé a dokonce i dojemné, takže tohle rozhodně nebylo naposledy co jsem assistenta zkoukla. (Trochu nechápu proč světovou premiéru máme už dávno, opravdu hodně dávno, za sebou a k nám se dostává až teď xD) Není to a asi ani nebude světová hitovka - která by snad mohla napadnout a soupeřit s HP, své fanoušky si ale rozhodně najde - mě si už tedy našel, je to kvalitní příběh a to i když se od knižní předlohy občas liší, což jim ale zase nemůžeme vyčítat, když do jednoho filmu namrskali hned tři knihy. Někdo může odporovat s tím, že prostě mohli natočit každý zvlášť ovšem celá sága má dvanáct dílů a když si vemete, že zde upíři stárnou několikanásobně pomaleji, no nevím nevím - to by rozhodně nedopadlo dobře ;) Pouhá jedna kniha pro mě taky nenaskýtá obsah pro jeden pořádný film (četla jsem zatím tedy pouze první dva díly série), scén které by byly k ničemu... by bylo až moc - film prostě potřebuje něco jiného - takže když se nad tím nakonec zamyslíte, povedlo se jim to vážně skvělě namixovat. Taky musím ocenit, že byla vynechána závěrečná scéna z druhé knihy, protože ta se mi tedy opravdu nelíbila. Je to poprvé kdy mám trochu problém psát a přitom nespoilerovat, on je totiž skoro každý okamžik vlastně důležitý a tak bych vám nechtěla zkazit překvapení, protože doufám, že tenhle film zařadíte na seznam těch které hodláte zkouknout :) Jediné co mi na celém filmu trochu nesedělo byl Vlčí můž, ten mi opravdu přišel až moc umělý a takhle jsem si ho nepředstavovala. Jinak herci hráli skvěle a několik vtipných dialogů se tam taky najde :D Tutovka pro všechny milovníky fantasy jako jsem já a pro závisláky na upířích obludkách kterých je tu teď všude plno, no a mimochodem opět upír není jako upír, nebo bych spíš měla říct upír není jako vampýr? :)

Abyss hodnocení: 8/10
 
 

Reklama