Cestou necestou s povinnou četbou

CESTOU NECESTOU otázky

2. října 2011 v 10:57 | Abyss

Otázky nebo-li speciálum k povinné četbě, více o této akci "Cestou necestou s povinnou četbou" se můžete dozvědět v tomto článku.

Jak může být již po prvních otázkách patrné jde především o to, zjistit jaké knihy z četby k maturitě se čtou lépe a mají zajímavou zápletku. Nejde tak o vzorný výpis k maturitě, přesto Vám může právě zamyšlení nad hlavní myšlenkou a spojitostí díla s dnešní dobou pomoci - je to totiž základ, který jestli že budete znát, nemělo by Vás již nic překvapit. Bez znalosti toho "co se ukrývá pod povrchem" se totiž moc daleko nedostanete.

OTÁZKY PRO CESTOU NECESTOU S POVINNOU ČETBOU
I. Základní informace
Autor a roky kdy žil... Próza, poezie... Romantismus, realismus... jednoduše jen opravdu to základní...

II. Jak se ti kniha po jazykové stránce četla?
Jistě to znáte, především staré texty jsou poměrně složité a čtenář si určitý úsek musí často přečíst více než jednou, aby plně pochopil význam autorových slov...

III. Byl obsah (příběhu) zajímavý?
Zaujala tě tématika, které se autor věnoval? Nebo ti celý obsah knihy přišel nudný a vsazen do naprosto nesmyslných extrémů...

IV. Jaká je dle tvého základní myšlenka celého díla?
Co se ukrývá pod povrchem, zkus napsat svůj názor, pak se podívat na to, jak to vidí jiní a názory porovnat. Vybočuješ z řady a nebo tě napadají stejné myšlenky jako ostatní...

V. Vzpomeneš si na nějaký jiný příběh (událost) která ti připomněla tuto knihu?
Mnoho dnešních autorů (filmařů) nalezno inspiraci ve starších textech, znáš nějaký takový a nebo ti děj knihy připomíná něco co jsi prožil/a, slyšel/a o tom...

Bonus: Existuje filmové zpracování? Jak moc se kniha liší od svého filmového zpracování?
Pokud existuje ke knize i filmové zpracování, můžeš ho připsat jako další možnost, jak si po přečtení oživit vzpomínky a pokud jsi ho už rovnou i viděl/a tak můžeš obě zpracování porovnat. Je-li zpracování i více, můžeš je vypsat všechny a vybrat to nejlepší...

PRO MOŽNÉ ÚČASTNÍKY
Pokud se budete chtít připojit, stačí si sepsat seznam, dle prvního pravidla a pak už jen jednou za čas zveřejnit své speciálum.
Akce je časově neomezena a například díky tomu, že já se aktuálně nacházím ve třetím ročníku střední školy, se zde bude objevovat po dobu dvou let.
Není ani dán žádný limit, například jedna kniha za měsíc... je to na svobodné vůli.

CO BUDE DÁL
Cílem této akce není jen trochu si znevšednit čtení četby k maturitě, ale postupně i vytvořit seznam klasické literatury, kterou by si podle Vás (čtenářů tohoto blogu) měla přečíst a znát většina lidí. Během určité doby, tak vytvoříme seznam zajímavé (doporučené) literatury pro dnešního mladého člověka. O tom více v dalším pokračování...

CESTOU NECESTOU s povinnou četbou

1. října 2011 v 12:55 | Abyss

Četba k maturitě může být pro mnohé z nás takovou nepěknou noční můrou. Na druhou stranu pokud Vás straší, je to alespoň takové malé znamení, že se o ni alespoň zajímáte a nestačí Vám jen pouhé obšlehnutí obsahu z internetu. Dost možná nás na ni děsí právě to slovíčko povinná. Nikdo nám totiž nezaručí, že se do knih, které najdeme na svém seznamu, dokážeme opravdu začíst a číst knihu s nechutí je jako snažit se pustit draka na poli, kde nefouká vítr. Když k tomu pak člověk připočte ještě to, že bude muset o dané knize něco říci před maturitní komisí, je jisté, že toalety budou mít vždy o návštěvu postaráno.

JAK VELKOU KLASIKOU JE KLASIKA
Pokud se ovšem nad literaturou, kterou dnes většina lidí nazývá klasikou, zamyslíme, zjistíme, že mnoho dnešních autorů nalezlo v této klasice základy, které rozvinuli i ve svých dílech.
Ve většině těchto knih tak ani tolik nejde o psaný obsah, který vidíme na první pohled, ale o hlavní myšlenku, kterou autor do své tvorby vložil. Pokud se nám podaří objevit jeho tajemství, jsme zase o krok blíže k tomu, abychom byli schopni o díle bez problému hovořit.

VSTUP DO POVINNÉ ČETBY
Základem je podívat se na seznam povinné četby, každá škola (učitel) má seznam vlastní, i tak snad nikde nechybí autoři jako Shakespeare - Erben - Němcová - Mácha - Čapek, a vybrat si knihy, které by pro Vás nemusely být zase takovým utrpením. Základem je tedy vytvořit si prvotní cestu nejmenšího odporu.

ÚKOL PRVNÍ: Vyškrtat si ze seznamu knihy, u kterých je již nyní jisté, že by Vás neoslovily.
Samozřejmě musíme postupovat s mírou a při prvním tahu vyškrtávat opravdu jen to nejhorší.

ÚKOL DRUHÝ: Zamyšlení se s naším otázkovým speciálem, více o něm zde.

ZAPOJIT SE MŮŽE KAŽDÝ
Tím ale skončilo to nejlehčí a teď je již na řadě samotná četba. Každý měsíc se zde objeví alespoň jedna kniha z mé povinné, klasický výpis z obsahu ovšem nečekejte. Spíše se necháme inspirovat výzvou "Knihy v mých myšlenkách" a vytvoříme takové speciálum k povinné četbě.
Chtěla bych ovšem, aby se do "Cestou necestou s povinnou četbou" zapojil i někdo další.
Začít můžete už nyní a to právě splněním prvního úkolu, vypsáním Vašeho čtecího seznamu. Další informace se zde objeví již brzy.
Prostor budou mít i ti, kdo již maturitním kolem prošli a nebo jen četli knihy, které se objevují v povinné četba - "budete moci diskutovat či doporučovat to zajímavější".

Já se kupříkladu již teď na několik titulů opravdu těším, obzvlášť pro to, že mi často ani nejsou cizí, jen čas zanechal na vzpomínkách nános prachu, který je dalším - důkladnějším - čtením třeba očistit. :))

ABYSS SEZNAM POVINNÉ ČETBA (aneb cesta nejmenšího odporu)
 
 

Reklama