Každý z nás je originál - nebo - ne? Nalijme si čistého vína knižní blogeři...

6. července 2013 v 16:18 | Abyss |  K zamyšlení... | Je na tom něco mezi nebem a zemí

Mít knižní blog již není vůbec originální, tohle slyším dnes snad na každém rohu. O knižních blogerech se hodně mluví, blogy se probírají a rozebírají. Najde se skupinka, kteří vidí ve své existenci originalitu a naopak se jim nelíbí, co tvoří ti druzí. Pak jiná, která chce přímo zakročit proti neoriginalitě, kvantitě, nekvalitě. Pak další, která jim (ne)slušně naznačí, ať si hledí svého. Bla, bla, bla... děkuji pěkně, točí se mi z toho hlava.
Jedno je jisté, neustále se tu řeší nějaký problém, jeden střídá druhý. Čím déle na to člověk kouká, tím víc ho to nutí brát to spíš s nadhledem. Zeptejte se kteréhokoliv déle blogujícího člověka - často si všímám toho, že to, co pro nás bylo před dvěma roky problémem, se nyní již ani neřeší. Či se to vyřeší jen mávnutím rukou. Jsou to jen další věcí, z kterých člověk vyroste nebo jedná příliš unáhleně a pak toho lituje.

Lidé jsou prostě rasou dumavou a chtějí od všeho objevit univerzální klíč. Najít správnou cestu a hnát se po ní rychlostí blesku... Ale takhle jednoduché to není. Hmm. Copak jste někdy někomu něco neporadili a následně si neuvědomili, že se daná situace dala řešit i jinak? Žádná rada není tak úplně radou-konečnou jako spíše začátečním-doporučením.
Není možné říci, teď tu máme přesně dvě stě blogů zaměřených na fantasy, to je moc, tak já říkám - ty, ty a ty... dej si odchod nebo se zaměř na jiný žánr. Tedy omyl, je možné to říct, ale vážně... to chce někdo škatulkovat, kdo si co zaslouží víc?
Nejřív si TO stěžuje, že lidi nečtou, pak se TO rozčiluje, že to čte TOHLE. Tak co TO chce? U nás doma se vždycky říkalo: "Komu se to nelíbí, ať si p***l políbí". Jenže se říkalo taky: "Na každém šprochu, pravdy trochu." (Jo, tím demolujeme německé sprechen.)

Že jsou dnes knižní blogy v zásadě a většině neoriginální je pravda pravdoucí.
...a komu se to nelíbí...! :D Ne trochu srandy do toho blogové umírání...Kdo za to může? Blogeři. Nakladatelství. Vy. My. Já. Oni. Prostě všichni.
Blogeři jsou čtenáři nebo doporučují čtení dalším čtenářům, společné mají to, že kupují knihy a nakladatelství vydávají to, co se kupuje. Má-li obrovský úspěch jedna upířina, tak se přijde v dalším edičáku s novou. Začarovaný kruh, z kterého vždy pomůže jen další hitovka (hledává pomoc u erotických románů, ehm?). Ale řekněte mi, kdy to bylo jinak? No vážně... jen namátkou knihy pro mládež - kouzelné školy, draci, upíří, andělé, víly, dystopie... to vám vážně tak moc vadí, že nakladatelství vydává, co se čte nejvíc? Očividně ne dost na to, aby byla prodejní čísla příliš nízká.
Nakladatelství třeba vznikají s dobrou myšlenkou a redaktoři svou práci milují, ale právě - je to jejich práce - a musí je i uživit. Nakladatelství je firma jako každá jiná a bez zisku by to dlouho nefungovalo. (Pokud tedy není majitelem dědic bambiliónového panství.) Těch knih se dnes vydává tolik... ve všech žánrech... to je tak těžké si po tom svém zapátrat? Jestli je vaše knižní láska tak moc zastrčená vespod, tak za nevydání pokračování těžko může další díl Upířích deníku. Tak to prostě je. Aspoň podle mě. Vždycky je nakonec jednodušší hledat způsoby a ne důvody. V opačném případě z toho vzniká taková poměrně trapná hloupá racionalizace prapodivných problémů - stejně jako ještě divnější slovní spojení při jejich odůvodňováni ;)

Co za to může? RC. Myšlenkové výplachy. Zahřátí si ega.
Je vůbec třeba tohle řešit? Kvalita a kvantita. To není má věc, proč si nakladatelství vybere daného blogera. Proč on pak sepíše jen božsky spoileroidní děj a přidá k tomu jednu větu svého názoru. Můj problém to není od chvíle, kdy takový blog prostě nečtu. Nelezu tam. A víte co?! Vlastně o takovém blogu brzy už zase ani nevím... Takoví autoři z toho buď vyrostou nebo zhynou... a nebo... jestli jich je vážně tolik, vytvoří vlastní spolek, kde se buď budou - opět - společně rozvíjet nebo naopak držet si laťku stále dostatečně nízko, aby na ni dosáhl úplně každý.
Dříve jsem na nad tím ještě pozastavovala: "Copak oni nechtějí opravdový názor na své knihy?" - jenže se to praktikuje už tak dlouho, že na tom prostě musí být něco, co pak na trhu funguje. Tak ať si. Člověk může pak ztrácet čas čtením článků, které mu nic neřeknou nebo se prostě přesunout jinam. Však tak to je i u lepších stránek - blog o detektivkách může být sebe víc propracovaný, ale když vy je nečtete, proč tam chodit(?). Tečka. Jde se jinam.

Dá se s tím něco udělat? Dá, ale proč s tím něco dělat?
Myslíte, že je dobré dřít to násilně přes koleno? Já myslím že ne. Můžete si říct: "Tak a teď začnu blogovat úplně jinak. Zahodím tenhle žánr a budu kupovat/půjčovat si tamten". Ale budete pak spokojení? Takhle může uvažovat jen někdo kdo nezačal psát blog pro sebe nebo pro tu stále opěvovanou lásku ke knihám. Když máte psa, tak ho nevyměníte za opici jen proto, že je psů víc než domácích opic.
Nečtu jenom YA, ale líbí se mi ta představa, že mám něco jenom svého. Pochopte, nemusím psát recenze na všechno co přečtu, nemusím to ani házet na goodreads, někdy si to chci prostě udělat po svém - po staru - zapsat do notýsku. Stejně jako jsem v roce 2009 toužila se o své dojmy dělit na internetu, teď si chci občas nechat něco jen pro sebe. Nevidím na tom nic špatného, blogovat třeba o fantasy a doma číst stále dokola Jak je důležité je míti Filipa. Protože můžu, já prostě můžu :D Takové malé knižní tajemství není úplně vždycky k zahození, zkuste si to někdy.

Knižní blog. Království meme. Ano. Ne.
Děkuji nechci. Nebo si to chci protřídit. Některá meme jsou hrozně hloupá, ale když se do nich člověk opře správně, může se to změnit. Stačí když máte opravdu co říct. Mě nakonec meme úplně zdolala - domememovala mě. Stačilo pět kousků a už jsem věděla, že se do toho musím víc nutit, než že by mě to vážně bavilo. Taky se to stále opakuje. OPOVAKOVALO SE! Pořád a pořád... já vím, to je ten smysl, ale.... Ale já to prostě neumím. Nerada se opakuju. Nebo aspoň když si to tak moc silně uvědomuju ;) :P
Tím tedy nechci meme shazovat, i když jsem k tomu měla dříve trochu sklony, problém je ale ve mě, už to nějakou chvíli vím a tak jsem nyní taky spokojená. Když něco není pro vás, tak se tomu prostě vyhněte. Věřím, že pro někoho takový každo-týdenní článek může znamenat hodně a najde si i své čtenáře... pro jiného je to jen zarážka mezi jinými zajímavými články.
Co mám já rada, jsou světové obálky, baví mě skládat info o sériích a autorech... hrabu se pak vždycky po všech možných stránkách, víc než toho dám do článku se ještě sama dozvím. Ale taky jsem málo s čím spokojená, proto mám tolik všemožných rozepsaných článků. Pak někde uvidím něco podobného a chuť mě zase opustí. - Tím nechci říct, že někdo kopíruje, právě naopak, já pak nechci kopírovat druhého. Přijde mi to hrozně hloupé, zveřejnit podobný článek tak brzo po prvním. Trochu mi to totiž zavání mezi-blogerských(-myšlenkovým) meme :D

To samé je i se statusy na FB, vidím, že na stránkách zahraničního nakladatelství zveřejnili novou obálku, tak ji hodím sdílet a následně mrknu znovu... a přede mnou to stihlo udělat už více jak deset jiných českých/slovenských blogerů. Ale o tomhle prostě sociální sítě jsou - je to krásný důmyslně propletený virus - nikdo pak nemá právo říkat někomu: "Ale tohle jsem viděl první já!" - třeba i viděl, ale co, to tys tu obálku vložil na zahraniční stránky nebo snad i vytvořil(?).
Skvělé je taky mrknout na knihy druhých a trošku zdravě si zazávidět, víc mám ještě ráda, když si to dělá každý bloger po svém, dá se pak toho v tom článku najít mnohem víc. A vůbec... já mám za to, že dřív nebo později si každý najde svou cestičku i bez toho, aby mu někdo říkal, jak to má dělat a když k tomu dospěje bezmyšlenkovitě (tj. bez nějaké hroší snahy), bude to vždy ještě lepší. To je přirozený vývoj.

A to by pro dnešek asi stačilo - motat se v tom dál je zbytečné.
Jistě víte, že se to má utnout dokud ještě aspoň víte o čem mluvíte v tom nejlepším.
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 moira moira | Web | 6. července 2013 v 16:45 | Reagovat

málem se bojím, v co by se později diskuze pod článkem mohla zvrhnout. :D
já spíše uvažuju více než nad tím, proč někteří nakladatelé s některými spolupracují (přiznám se, já byla na začátku taky stejně beznadějná. :D), spíše o tom, jak dlouho tohle může vydržet. Už jenom čekám, kdy se RC zatne tipec. Konec. Tečka. Tak. :D

2 es ef es ef | Web | 6. července 2013 v 16:51 | Reagovat

Zaleží na každém, jak blog a články dokáže pojmout.

3 Polgara Polgara | Web | 6. července 2013 v 16:53 | Reagovat

Ono je těžké tento článek okomentovat nějak smysluplně, když jsi většinu vypsala.
Meme jsem dřív zkoušela dělat, ale nevydržela jsem u toho. A to hlavně, protože mi to přišlo pořád stejné a nechtěla jsem se opakovat.
K těm recenzním výtiskům. Recenze jsem psala už dřív, byť jsem blog zakládala hlavně kvůli povídkám, ale až, když jsem narazila na tebe a Nel, sebrala jsem odvahu a zkusila napsat nakladatelstvím. V té době to bylo výhodou, tolik blogů ještě nebylo.
Knižní blogy mi nevadí, nikomu tím neškodí a pokud díky tomu začnou lidi víc číst, tak proč je za kritizovat?
I když uznávám, kvalita některých by se mohla zlepšit, na druhou stranu, každý jsme nějak začínal a každý si tu svoji cestičku musíme vyšlapat sám. Však ono se to časem protřídí, až ten humbuk okolo knižních blogů opadne.
Huh, to je zas sloh. Snad je alespoň trochu srozumitelný. :-)

4 Zana Zana | 6. července 2013 v 17:10 | Reagovat

Kdo je zasvěcen, ví že tomu tak není. :-) A ti co srší originalitou... Chtěla bych je vidět. Jinak mi to připomnělo tohle http://www.youtube.com/watch?v=FfE4tsKNh5g . :-)

5 Kane Kane | Web | 6. července 2013 v 17:36 | Reagovat

Přiznám se, že v jednu chvilku jsem úplně nevěděla, o čem je teda řeč. Řeší se tu originalita, RC nebo sdílení na fb? Ale asi chápu, co tím chceš říct. A je to jednoduchý - komu se to nelíbí, ať tam neleze. Každý si najde své oblíbené. Každá komunita (sport, vyšívání, hudba) se bude neustále opakovat a originalita se potom vypaří. To je normální. Ale mně to nevadí. Líbí se mi, jak si tady každý jede to svoje, ale zároveň se pojí s ostatními bloggery. A co se týče RC - jak už jsem někde četla, nikdo z nás tu ty recenze nepíše tak, aby se to tak dalo označovat. Ale ty "recenze" s jednou větou - zbytek děj, mě zarážejí. Obzvláště, když zjistím, že je to recenzák. Mám pak sto chutí dotyčnýmu omlátit hlavu o klávesnici. :D Ale místo toho tu stránku zavřu a jde se dál. :)

6 Suši Suši | E-mail | Web | 6. července 2013 v 20:17 | Reagovat

Upřímně... nejsem si jistá, jak se k tomu mám vyjádřit, protože jsem z článku docela zmatená, je tam toho TOLIK! :D Ale jinak souhlasim se všim, třeba mě už meme taky omrzely, i když mam nápady na nějaký svoje :D

7 Aynarra Tulrgar Aynarra Tulrgar | Web | 6. července 2013 v 20:41 | Reagovat

Jsem upřímně ráda, že mám na blog tak málo času, že nemusím (a ani nechci) řešit takové "hlouposti". Ne, dobře, hlouposti není vhodné slovo, ale vím co tím myslíš. Bloguju už fakt hodně dlouho a tímhle jsem si taky prošla (jako třeba i pixelkama, SONB O_O a podobně), ale to už je dávno za mnou. Naštěstí. A ne na knižním blogu :D Článek to byl fajn. Meme je asi kapitola sama o sobě, ale mám ráda nejrůznější výzvy. Občas mě to nakopne ke čtení :-D A co se knižních žánrů týká, tak jsem jenom kroutila hlavou. On někdo někoho odsuzuje za to, že čte tohle nebo tamto? Oh, kam ten svět jenom spěje? Asi je lepší sladká nevědomost :-)

8 nel-ly nel-ly | Web | 6. července 2013 v 20:59 | Reagovat

když se mi to nelíbí, tak tam nechodim... miluju tě :)

tohle je u všeho, povídkové blog, fotografické a knižní (jo, těch je dnes jak máků).. čím víc je blogů podobného typu, tím víc se podobají a tím těžší je najít někoho, kdo vyčnívá
bojím se číst recenze od lidí, které neznám, právě proto, že tojejich "obsahuje spoilery nebo povím ti ve zkratce celý děj" mě dost děsí, přitom recenze je od toho, aby představila neznámou knihu a popřípadě navnadila...

dneska znám tolik knižních blogů (hlavně na blogspotu), které mají stejné meme, články, dokonce vzhledy, že nerozpoznám jeden od druhého, ale pokud mě nějaký zaujme, tak si ho vždycky dokážu najít :) a čím víc jich bude, tím víc jich najdu, i když to bude v poiměru jeden proti stovce

9 Cleo Cleo | Web | 7. července 2013 v 10:09 | Reagovat

Podle mě bys měla psát blog hlavně pro sebe, že tě to baví, nenávistní a kopírovační lidé tady budou vždy a nakonec si třeba najdou svoji originalitu. Co se týče zahraničních obálek, také je k recenzím přidávám, ne protože jsem to u tebe viděla, ale protože mi to přijde přirozené a lepší než ilustračky.
A jestli tě to potěší, tohle je jediný knižní blog, na který chodím :)

10 Storycollector Storycollector | E-mail | Web | 19. července 2013 v 16:44 | Reagovat

K tomu se nemusí moc dodávat snad jen to, že teď už jen člověk musí počkat, jak zafunguje selekce. Jako v přírodě. Blogy si navzájem konkurují, tak si musí hledat své niky. Kdo se nevyvine, ten bude zapomenut. U živočišného druhu máš taky, že nejprve počet jedinců výrazně stoupá, pak se na nějaký čas zastaví a pak střídavě klesá a stoupá. S blogy je to podobné. Stanou se oběťmi neaktivity vlastníka nebo přestanou stačit konkurenci a na jejich místa přijdou další. 8-)

11 K. K. | Web | 4. srpna 2013 v 1:29 | Reagovat

Vlastně máš ve všem, co jsi napsala pravdu, ale vlastně ani není jasné, proč jsi to psala, když prakticky konstatuješ (mezi řádky), že se stejně nic nezmění... :D a když už se změní, tak ně tím, že budou lidi dávat najevo a psát to „černé na bílém“, že se jim aktuální zajetý systém nelíbí, ale přirozeně, časem, eliminací blogerů…

Upřímně, chtěla bych pár typů na odstrašující blogy, kde jejich autoři píšou vyloženě nevydýchatelné recenze, kde se v recenzi objeví dva sloupečky spoilerů a dva řádky názoru, který je u každé knihy stejný,... abych to konečně viděla na živo, všude se o tom mluví, ale přímo jsem se s tím nesetkala.
Co po blozích s knižní tématikou chodím, tak z jakéhosi "průzkumu" (- zní to blbě), prostě z toho, co jsem mohla vidět... se  s*ačkoidní recenze objevují napříč žebříčkem populárnosti blogů, napříč žebříčkem délky existence blogů... Kolikrát příjdu na blogy, které fungují x let, mají tisíce návštěvníků týdně, jejich autoři přečtou desítky knih měsíčně, mají omotaná kolem prstu snad všechna vydavatelství, nicméně, výsledných dvacet recenzí měsíčně vypadá dost podobně... obsah knihy je vystřižená anotace knihy (někdy ještě s výrazně ztmaveným pozadím po nešikovném kopírování) následovaná několika větami o autorově názoru na knihu a v poslední řadě, zakončená několika řádky, na kterých se bodují (nejčastěji počtem hvězdiček) různé aspekty knížky – obsah, obal, zaujmutí na první pohled apod. No ale takovýto autor je vynášen do nebes, desítky komentářů, jak má skvělé recenze apod. a mnohdy se sám tento autor bez servítek živě angažuje v diskuzích na téma začínajících drzých  a neschopných knižních blogerů. Pak si řikám… na co mají pořád všichni pindy jenom na začínající blogery…?

A jak vypadá vlastně ta správná recenze? Vždyť to nikde nestojí… Osobně mám za to, že úkolem blogového recenzenta je ostatní čtenáře na knihu navnadit, aby si jí chtěl koupit a aby prokázal knihkupectví, vydavatelstvím a těm všem službu. Proto vždycky vykecám začátek děje :D (maximálně po zápletku) ale rozuzlení a konec knihy nechám utajený, aby měl ten, kdo čte recenzi a knihy ho zaujala důvod si ji koupit. A samozřejmě do recenze patří osobní část, co se mi na knize líbilo, co ne, jak jsem k ní přišla, co bych o ní řekla, co mě překvapilo, co jsem nepochopila… Někdy vyjde celá recenze jako vlastní názor, nejčastěji při nezalíbení v knize a někdy je to v jiném poměru… A pak jsou tu recenzní výtisky… opravdu po nás vydavatelství chtějí pravdivou zpětnou vazbu, abychom  třeba napsali, že kniha sračka je, když nám jí poslali zdarma za účelem navnazení dalších možných kupujících? Nebo vidina peněz a naší pokory, za knihy zaslané zdarma by měla z taktního hlediska nechat ustoupit náš skutečný názor na knihu do pozadí a napsat recenzi „poplatně“…

Omlouvám se, že jsem se tolik rozepsala… spoustu toho zní asi dost zle a ostře, rozhodně to neber jako nic proti tvému blogu a tvojí osobě, protože tebe si jako knižní blogerky velice vážím a tvoji práci, co tu už několik let odvádíš znám… Jen jsem se nějak chytla prostoru, kde jsem ty myšlenky mohla zhmotnit :)

12 Storycollector Storycollector | 8. srpna 2013 v 17:00 | Reagovat

[11]: Hm, recenze má být hlavně objektivní. Tedy ani se nesnažit podlézat nakladatelství ani zbytečně neshazovat samotnou knihu, i když jsou lidi, co si negativní názory čtou rádi. Něco pochválit, něco ale vytknout, pokud je co. Chápu, že nakladatelství vydělávají z prodeje knih a že když nakladatelství zbankrotuje, tak už žádnému blogerovi RC výtisk nepošle, ale na druhou stranu jako zákazník chci informačně hodnotnější článek, než jen sto vět, které jen omílají jak je ta která kniha úžasná, protože v ní vystupují sexy postavy atd. Osobní názor beru, ale nestojím o žádné lži, protože knihy jsou čím dál dražší a já chci investovat do kvalitních výrobků, ne do šuntů. (Ovšem věty typu 'Je to na h****' taky neberu jako znak dobré recenze.)
Pokud ti ale jde o způsob vyjádření, o styl "mluvy" recenzenta, pak tvou výtku respektuji. Já taky nestojím o vulgárnosti v recenzích, ale naopak oceňuji dobré argumenty, ať už pro či proti. Zápletka by se moc prozrazovat neměla právě proto, že pak člověka může opustit zvědavost, ale osobní názor by chybět neměl, ale důležitá je jeho formulace. Hlavně neurazit ani autora ani čtenáře. Recenzent si může myslet své, ale recenze by měla být jazykově na úrovni.

13 Lokusta Lokusta | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 13:15 | Reagovat

Je to zaujímavý článok, popravde som si nikdy nevšimla, že by knižná blogová komunita mala medzi sebou alebo aj bez seba nejaký problém, ale možno je to tým, že som sa vždy dištancovala a čítala som si len tie články, ktoré ma zaujali a nezaujímala som sa o "vnútro". Ohľadom originality - vidím, že väčšina z vás píše buď recenzie (triviálna lietratúra) alebo obsahy (klasická lietratúra) a možno tam je problém. Nie v tom, ako píšete recenzie, ale že ich píšete. Možno by blogerom neuškodilo, keby sa trochu porýpali v žánroch a písali by glosy, kritické články alebo interpretácie (hoci to posledné sa podľa mňa nedá aplikovať na triviálnych literatúrach). A chápem, že vás rozčuľujú spoilery, keďže vy asi chcete najviac čítať, prečo nejakú knihu áno a prečo nie, zaujíma vás dej, nie to, čo sa skrýva pod ním.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama