Originalita knih (Podzimní dumání)

4. listopadu 2011 v 20:46 | Abyss |  Děsivý podzim

"Originalita knih"

Téma na které snad dnes již ani není jednoznačná odpovědět, v následujících řáncích se ovšem i tak pokusím dát svým myšlenkám nějaký řád a vytvořit alespoň trochu smysluplné dumání...
Princip originality knih je podle některých něco, co v dnešní době už moc dobře nefunguje. A dost možná za to může především neustálé přiřazování knih k určitému žánru, tedy pokud s tímto záměrem již autor píše.
I když si totiž vytvoříte vlastní fantasy svět, sečtělý člověk dokáže spojitosti s jinými díly najít i v něm, ale o tom jsem se již jednou sáhodlouze rozepisovala - problematikou dnešní doby je neustála potřeba porovnávat. Ceny, chuť, žánry, herce, zpěváky... je toho již jednoduše tolik, že se snažíme najít to lepší a díky tomu se bez porovnání opravdu neobejdeme.

Posuzování originality je i věc hodně různorodá. Pro někoho, kdo čte stále jen literaturu faktů, může být každá fantasy originální a ostatní fantasy čtenáři se pak mohou smát jeho názoru.
Někdo takový by asi tedy neměl tento žánr hodnotit, na druhou stranu, nějak se člověk do jiných okruhů přeci dostat musí.
A kdy již tedy můžeme říct, že je konečně čas, aby nám tento čtenář řekl, zda je kniha originální? Když přečte 20 - 100 - 200 knih od jednoho žánru (či snad musí být založen hned na subžánru?) a nebo je i to málo a měl by se zajímat o víc, než jen o knihy a jejich příběhy? Každé rozporuplné téma otevírá námět k diskuzi ještě rozporuplnější a nikdy nelze s úplnou jistotou říci, co je správné a co naopak špatné.

Často slýchám, že dnes vychází již přehršel fantasy (o upíříně ani nemluvě), dívčích románů a detektivek - jenže o tyto žánry je stále zájem, proč by tedy nakladatelství neměla nabízet stále další a další tituly?
V tomto ohledu je to asi jako s politikou, také si ji volíme a přesto nejsme spokojení. Pokud tak většina lidí čte detektivky, budou vydavatelství vydávat nejvíce právě je, aby uspokojili poptávku a ostatní se musí spokojit s tím málem. To bychom pak totiž jinak rovnou mohli zrušit celý ekonomický systém a principy obchodu. Ať už si to chcete připustit a nebo nechcete, mnoho knih se vydává právě s ohledem na to, zda si na pultech dokáží na své vydání vydělat.
Možná si teď říkáte, co to má společného s originalitou, jednoduše všechno. Čím více knih bude v daném žánru, tím se žánr stává méně originální a u mnohých autorů nalezneme stejné či alespoň podobné rysy v jejich práci.
To co nakladatelství vydává (a mnohdy i autoři píší) je tedy z největší části na nás a pokud chcete někde prosadit svůj utiskovaný žánr, musíte mu nejdříve udělat pořádnou reklamu.

Já ovšem i tak stále věřím (a doufám), že ve většině knih je možné najít alespoň něco zajímavé, jen člověk holt nesmí být zase takový hnidopich a puntičkář. A ke knihám by měl přicházet s cílem odpočinout si od všechních dní. Pokud Vás totiž čtení nebaví a spíše se v něm jen s nechutí rýpete, tak to rozhodně není to pravé ořechové.
Ono navíc není úplně jednoduché vymyslet něco, co zde ještě nebylo. Každý, kdo to někdy zkusil, jistě ví, o čem mluvím. Sama příběhy nepíšu, ale občas nějakou tu představu o novém příběhu mám, jenže pak ouha, čtu knihu a část děje se podobá tomu, co mě napadlo. Má představa se tedy vydá jiným směrem, ale vyskytne se další překážka a tak to jde stále dál a dál. Snaha o originalitu, tak i sama o sobě, dokáže autory pořádně potrápit.

Největším nepřítelem každého příběhu, jsou přeci především jeho potencionální čtenáři, neboť právě oni dávají knize nálepku, s kterou pak musí chodit po světě a dá-li se o některé říct, že je originální je to ocenění nejvyšší.


* Zdroj doplňujících obrázků: weheartit.com
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Freckles Freckles | Web | 4. listopadu 2011 v 21:13 | Reagovat

Pro mě ta originalita není zase tolik důležitá... Pokud mě to baví a ta kopie přímo nebije do očí, tak jsem spokojená! :-)

2 Luciebeth Lonely (Samotářka) Luciebeth Lonely (Samotářka) | E-mail | Web | 4. listopadu 2011 v 22:42 | Reagovat

Ono být za každou cenu originální se taky nemusí vyplatit. Knih, příběhů a různých povídek bylo napsáno tolik, že kdyby každá měla být originální, vznikaly by hrozné nesmysly.

Souhlasím s Freckles. Originalita sama o sobě není tak důleřitá, klidně si přečtu i něco podobného tomu, co jsem četla minulý týden, když je to hezky a čtivě napsané (moje pozn. asi jako tenhle článek). :)

3 Tajemná M Tajemná M | Web | 5. listopadu 2011 v 7:49 | Reagovat

Dneska už by se těžko našel příběh, který se nějakému jinému nepodobá. Jeden spiosvatel prý kdysi řekl, že ve skutečnosti existuje jen sedm druhů příběhů.
Originalita knihy by měla spočívat v uchopení děje, slohovém útvaru, nebo vyjímečných postavách.

4 Polgara Polgara | Web | 5. listopadu 2011 v 16:26 | Reagovat

Řekla bych, že originalita už v dnešní době není možná, protože všechno to, co mohlo být napsáno, už bylo napsáno a jenom se to mění a moderní autoři tomu dávají nový kabát, jiné prostředí, vymýšlejí nové charketery, bytosti, ale přesto je příběh v jadru stejný jako jeho předchůdci. Ale třeba se pletu a vidím to moc pesimisticky. Vždyť, i když tohle tvrdím, tak si ty příběhy ráda přečtu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama