Laik o e-knihách a čtečkách?

7. listopadu 2011 v 15:40 | Abyss |  NA TÉMA | Když se člověk musí nad něčím zamyslet...
TENTO ČLÁNEK SOUVISÍ S "E-KNIHAMI A ČTEČKAMI" TÉMATEM ABYSS
(aneb to co Abyss zabírá mozkovou kapacitu)


(pozn. tento článek vznikl již tento rok v červnu, nyní byl doplněn o další informace)
Víte, poslední dobou se na nás ze všech stran hrnou informace o tom, jaké nakladatelství už se rozhodlo přijít s prodejem e-knih, co to má přinést trhu, proč vlastně e-kniny vůbec kupovat... No určitě jste i Vy našli na nějakém svém oblíbeném informačním serveru o něčem podobném zmínku. Já je kupříkladu nacházím každý týden a z každého článku pro mě vyplývá spousta zajímavých, dosud neznámých, aspektů, které sebou vlastně čtečky a e-knihy nesou.
Sama bych nyní ráda sepsala svůj názor na tyhle novinky z hlediska uživatele a okořenila to právě několika zajímavými odkazy na články, které by mohly zaujmout i vás. Na celý ten proces inovace se tedy divám laicky, z hlediska uživatelského přínosu a též z pohledu někoho stále školou povinného.

ZAČNEME PĚKNĚ OD ZAČÁTKU - ČÍM JSI ČETL MILÝ BRACHU?
Výhody e-knih jsem využívala již dříve na mobilním telefonu, který podporoval tuto funkci. Na nějaké dlouhé čtení se mobil ale rozhodně nehodí, displej je malý a nic na tom nemění ani to, že má člověk dotykový mobil, u kterého je to aspoň o něco lepší. Čtení na mobilu je tedy opravdu jen taková nouzovka, pokud uvíznete někde v dopravě a nemáte nic lepšího po ruce.
Asi nejčastějším, a pro mnohé již dobře vžitým čtením, je to na počítači. Pro mě je ovšem tenhle způsob asi jeden z nejhorších, nosím čočky a možná to tak má vliv i na to, že když sedím u počítače hodně dlouho začínají mi oči slzet a dlouhé čtení na počítači je opravdu velmi nepříjemné. Za celý svůj život jsem mohla na počítači přečíst asi tři až čtyři knihy a to opravdu z velké nouze, nejčastěji to byla klasika, kterou jsme měli mít přečtenou do školy, v knihovně se sehnat nedala a na internetu jste si ji mohli volně stáhnout. A i když vlastním i mininotebook, tak mi nepřijde zrovna dvakrát pohodlné, tahat ho sebou kdykoliv by mě napadlo, že bych si ráda něco přečetla.
Než se dostanu konečně ke čtečkám ráda bych zmínila i tablety, které jsou dle mého, určeny pro uživatele, kteří chtějí od věci dělat především jiné funkce než číst, protože takový tablet disponuje stejnou nevýhodou jako počítač, namáhá oči.

TVÁ PŘÍRUČNÍ KNIHOVNA - ELEKTRONICKÁ ČTEČKA
V tuto chvíli je u nás situace mnohem lepší, než třeba před dvěma lety, i před rokem, kdy jsem si čtečku kupovala já. I při výběru čtečky je důležité dbát na to, co od přístroje očekáváte a podle toho si ji vybrat.
Já od čtečky očekávala, především to, abych si do ní mohla nahrát bez problému většinu formátů a nemusela se starat o konvertaci souborů - to mi nabídl Jinke Hanlin V60. Má i wifi, přesto jsem tuhle funkci dosud nepoužila, protože to není to, proč jsem si čtečku pořizovala a pokud Vám jde i hodně o wifi je asi lepší Amazon Kindle 3, u toho je však zase problém s formáty souborů (většinu lze pohodlně nakonvertovat, existují ale i výjimky). Existuje i spousta čteček, které nabízí zabudovaný slovník. Sony pak třeba i dotykový displej, i když se jedná o čtečky poměrně dražší.

MINUTKOVÉ MENU
Za několik let na škole, jsem se naučila vést sešity v elektronické podobě, především díky intru je to obrovská výhoda, nemusím sebou tahat žádné stohy papíru, všechno mám v počítači. Na učení je pak ještě mnohem lepší přetáhnout si tyto materiály do čtečky.
Knihy do školy jsou také neustále v knihovně vypůjčené a většina téhle školní literatury je volně ke stažení, proč toho tedy nevyužít. Naše škola má i své speciální studijní materiály, jen je mají právě tak dobře chráněné proti kopírákům, že by jsem si v Kindlu moc nepočetla.
Pořídit si čtečku proto, že už nemám knihy kam dávám, je podle mě trochu absurdní (já si vždycky místo udělám), ale na cesty se rozhodně hodí.

SKEPTICI...
Čtečky jsou podle některých zabijáky knih. Větší hloupost jsem opravdu neslyšela, možná to čeká náš svět za pár desetiletí, ale v dohledné době tomu tak rozhodně nebude. Neznám ani jednoho majitele čtečky, který by se rozhodl přejít 100% na toto čtení a na klasické knihy zanevřel. Ani já nehodlám skončit s rozšiřováním mé knihovničky.

EKNIHY - NOVÉ MOŽNOSTI? KNIHY CO NIC NESTOJÍ?
Hodně lidí si myslí, že nemá-li kniha pevnou podobu je vlastně pro vydavatele něčím, za co vydělávají zadarmo. Jenže opravdu tomu tak není, zajímavě je to shrnuto v tomto článku, kde je i spousta jiných informací.

ČTEČKA EBUX.CZ
Nyní v červnu se toho o této čtečce spoustu šuškalo, přitom se vlastně věděli pouze dvě věci, že výrobce bude z Asie a cena by neměla překročit 3. tis (viz).
Akruálně již tuto čtečku známe, i když spíše bychom ji měli nazývat tabletem. Tablet reader se na jednu stranu tváří jako pravá čtečka, jak již bylo ale zmíněno výše, tablet má obrazovku postavenou na stejném principu jako počítače. A TFT displej, kterým čtečka disponuje, je prostě lepší verze LCD.

MONOPOL...
Nejdříve se rozhodně podívejte na toto video. Padlo několik silných slov, mimo to, že by ebux rádi dosáhli úspěchu Amazon, no to není možné již jen díky naší naprosto jinak stavěné ekonomické situaci a počtu obyvatelstva.
Co se pak týče stížností na monopol, tož tak to holt už ve světě chodí. Ukažte jedinou firmu, která by nechtěla sebrat zakázky jinému podniku. V tomhle se tedy ebux opravdu snaží vyrovnat Amazon a teď bude jen na zákaznících zvolí-li cestu přes jejich palouček, nebo se obrátí k jiným prodejcům e-knih.

MONOPOL KINDLE I U NÁS...
Když již tu jsme u toho, kdo ničí trh, je tu opět jeden zajímavý článek, shodou okolností od jednoho z propagátorů ereading.cz

DALŠÍ VIDEA O E-BOOKS
ČT EKONOMIKA+ (zajímá procenta porovnání)

"E-knihy nezabijí český knižní trh, to zvládne mnohem lépe sám náš stát ;)"
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ells Ells | Web | 7. listopadu 2011 v 15:52 | Reagovat

Pěkný článek. Amozon Kidnel 3 vlsatním a můžu říct, že žádný zabiják to není... :-D Spíš naopak. Ani jsem nevěděla, že Bux.cz bude mít vlastní tablet... Nechápu ale proč tomu říkají čtečka, když to má podsvícený displej. Vždyť je to skoro jako počítač! Pro mě je čtečka takové to zařízení s černobílým e-ink displejem... Tohle už je vymoženost, která slouží na něco jiného... Proboha! Kdo dneska potřebuje u čtečky mikrofon? Navíc mpy přehrávač a dotykový displej jsou taky přebytečné... A to zdaleka není všechno... Ne! Já si stojím za svým, že Amazon je borec čteček... :D A je to moje zlatíčko! :-D

2 Dem Dem | Web | 7. listopadu 2011 v 16:05 | Reagovat

Já nevím, mě nikdo neukecá, abych vyměnila skutečné knihy za písmenka na displeji. Sice můžeš mít v malinkatý čtečce celou knihovnu,ale ten zážitek je pryč. To už si můžu nechat ten příběh převyprávět a bude to to samé.

3 Kris Kris | Web | 7. listopadu 2011 v 17:59 | Reagovat

Děkuju za článek, aspoň to chápu zas o něco víc. :D A můžu se zeptat, ty si e-booky stahuješ, nebo i kupuješ? Přijde mi divné kupovat si knížky tímhle způsobem… Jsem ráda, když si můžu knížky pěkně omakat :-D

4 veruce veruce | Web | 7. listopadu 2011 v 18:14 | Reagovat

Já čtu e-booky už dobrý 5 let na MDA a nemůžu si to vynachválit. Amazon Kindle je pěkná hračka, ale za ty prachy... :-D

5 Neriah Neriah | 8. listopadu 2011 v 9:00 | Reagovat

S těma formátama je to občas blbý, vzhledem ke svýmu zrakovýmu postižení nemám možnost čtečky využít, za to si čtu pomocí hlasovýho výstupu v počítači nebo telefonu a ne každý formát mi tak jde otevřít... Telefon mi vlastně bere jen txt :D A ne každý formát mám možnost nějakým způsobem si překonvertovat do jinýho :// Jinak jsem moc ráda za takovou možnost čtení, jelikož normální knihy číst nemůžu a v Braillu se číst nedá už proto, že je to příšerně neskladný a taky tak nejsou tištěný knihy, který běžně čtu :D

A myslím si, že dokud svoje děti povedeme k tomu, aby četly knihy v tištěný podobě, nemají šanci zaniknout

6 *Emmgirl* *Emmgirl* | Web | 8. listopadu 2011 v 19:39 | Reagovat

Chápu, že je jistě výhoda mít celou knihovnu v jednom malém přístroji, ale jelikož patřím mezi knižní nadšence, co zbožňují ten pocit držet výtisk v ruce a celkově vůni knih, nejsem příznivcem e-knih.
Je to určitě tedy výhoda, ale pro mě to není. :) Neumím si představit, že bych si nekupovala nové knihy.. to je přeci super pocit odcházet z knihkupectví s plnou taškou. :D

7 Mniška Mniška | E-mail | Web | 9. listopadu 2011 v 20:16 | Reagovat

Děkuji za tento článek, který mi opravdu hodně dal. O čtečkách jsem něco slyšela u nás ve vědecké knihovně, ale zatím jsem se nedostala k tomu to více prozkoumat. Musím se přiznat, že pár věcí, pár předsudků mi také prolétlo hlavou. Hlavně jsem měla pochybnosti, že bych vydržela z toho číst. Ale zase jsem někde četla, že oči to nedevastuje, tak nevím. Ale jak říkám, jsem ráda, že jsem se tu o tom dověděla víc. Díky!

8 short prom dresses short prom dresses | E-mail | Web | 23. října 2012 v 9:07 | Reagovat

Q. What did the the tie say to the hat?
http://www.agoweddingdresses.net/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama