Podzimní dumání: Dream casting

28. října 2011 v 22:44 | Abyss |  Děsivý podzim

"Dream casting"

Každý čtenář si dle své fantasie vytváří knižní postavy, pak jsou tu ovšem ti, kteří zajdou ještě dál a své postavě hledají naprosto přesnou podobu. Může to být nějaká známá osobnost, nebo jen náhodný obličej, který takový čtenář našel na internetu.

Pravá castingová mánie pak nastává, pokud se nějaké studio rozhodne knihu i zfilmovat. To obvykle vzniká obrovská hromada šílených fanoušků, kteří se handrkují nad správným výběrem. Ať si pak tvůrci nepřejí zažít fanouškovský hněv, neb takový zažraný fanoušek může být horší než osina v pr... však víte.
Nyní se ovšem dostávám především k mému názoru na tento "dream casting"...
(pro zajímavost doplňuji článek herci, kteří mi již někdy na určitou postavu zapadli)

Bez fantasie je to s čtením knížek asi úplně o ničem a to nemusíte ani číst žádnou fantasy. Alespoň já mám ráda v hlavě pevnou představu o tom, jak asi vypadá prostředí, v kterém se s příběhem pohybuji a tou nejdůležitější složkou je pak i samotný obraz popisovaných postav.
K tomu jsem ale nikdy žádné herce nepotřebovala, velmi často mi na povrch ale někdo vypluje, a tak si řeknu jednoduše "proč ne". Především díky filmům, mám pak potřebu přisuzovat knižním hrdinům filmové obličeje podle toho, zda se charaktery postav nějak shodují. Výrazně se u mě zapisují především seriálové postavy (nebo filmy s více částmi). Sledujete je déle a i jejich chování se Vám díky tomu dostává lépe do hlavy.
Přisuzování obličejů je u mě tedy opravdu náhodné a nikdy jsem se nedostala k tomu, že bych si postavy přímo vyhledávala, spíše na ně občas narážím.

Co pak lehce nechápu je právě šílenství okolo zfilmování knižních hitů. Občas mám svou představu a jsem i zvědavá, koho to ti tvůrci vlastně vyberou. Rozhodně ale nesedím a neprohledávám celý internet, zda se již ví něco nového. Tyto informace ke mě stejně doplují přes ty, co to opravdu (často vášnivě) sledují.
Mám také ráda, pokud se do velkých projektů obsazují neznámé tváře, protože si ráda zapisuje herce pod jejich největší role. Sice se říká, že herec by měl zahrát všechno, ale já si pod každým jménem vybavím právě to své oblíbené nej. Neznámí herci pak pro mě mají výhodu dosud nepopsaného listu.

Spíše než to, že bych nějaké herce do určitých rolí cpala, se naopak rozhoduji o tom, které obličeje mi tam jednoduše nesedí. Dle mého totiž existují tři takové základní skupiny.
První je ta, kdy jste za obsazení moc rádi a tvůrce Vám vyšli plně vstříc. Druhou skupinou je takový průměr, u něj si dokážete představit, že nalíčení (ošacení apod.) dokáže hodně a pak už zbývá poslední skupina, kde jdou všechny knižní představy úplně mimo reálný výběr.
Ale tak což, v první chvíle sice budete znechucení, pokud Vás film ale přinejmenším zajímá, stejně se na něj podíváte. V budoucnu ho případně ještě pohaníte, ale četli jste knihy a tak pokud existuje pokračování, podíváte se i na něj... Míra zhnusenosti je na maximum - no není to ten nejlepší materiál pro tvorbu Vaší nejnovětší recenze? :))

Ještě horší jsou pak zatvrzelí fanoušci herců, ti pak svůj idol cpou opravdu všude. Netuším jestli se jim opravdu zdá, že každý spisovatel píše svou postavu právě podle jejich hereckých miláčků a nebo se jen snaží dosadit svůj idol do další role, kde by pak bylo možné ho obdivovat.
Každopádně se pak jednomu točí hlava z Alexe Pettyfera v každé roli blonďatého kluka a Megan Fox v roli svůdné hnědovlásky. Co je moc to je moc a tohle by si měli uvědomit především tihle šílení fandové.

Rozhodně si nehodlám kazit den ani zprávou, že Ben Barnes bude hrát Dimitrie (knižní postava), v takovém případě mi nezbude nic jiného, než pomyslet na to "že film je v rukou šílenců", ale budou další filmy a já mám především svou knižní předlohu, kterou mi proti mé vůli nikdo vzít nemůže.
Holt nějaký špatný herec v mé oblíbené knižní roli, mě sice nepotěší, ale životní priority mám opravdu naprosto jiné a i to, zda máme doma ve svátek toaletní papír, má pro mě větší váhu.* Zdroj doplňujících obrázků: osobnosti.cz
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lady Vivianne Nessa Telemnar Lady Vivianne Nessa Telemnar | Web | 28. října 2011 v 23:39 | Reagovat

Mě se Ben Barnes na Dimku moc nehodí, ale jinak ho mám hrozně ráda 8-)

2 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 29. října 2011 v 0:33 | Reagovat

Mně vadí téměř každé zfilmování knihy. Seberou mi mou představu a často ji mají jinou než já a než literární předloha:-(

3 Fanta Light Fanta Light | Web | 29. října 2011 v 9:44 | Reagovat

Já e ve zfilmovaných knihách vždy zmílím... Ale abych řekla, že to není dobře to neůžu, prostě mám jiný styl. Ovšem poté již začínám zařazovat film hodně do knihy a záleží na mě, jakdaleko to nechám dojít. Často se mi staně, že některé věci si ponechám ze své fantazie.
Pokud de o prostředí, nevím proč, ale dávám tam věci které sama znám - jisté město, svojí školu, byt... Jako bych knižní postavy se snažila vecpat do dnešního prostředí.
Jinak za některé zfilmovaná díla jsem ráda. Ovšem jen v případě, že je to lepší než se pitvat povinnou nodnou děsnou a příšernou knihou :-? . Takových je sic málo, ale jsou zde.

4 Camellia Camellia | Web | 29. října 2011 v 10:40 | Reagovat

Ben Barnes bude opravdu hrát Dumitriho? OMG. Ach jo.
Ale takhle je to snad se vším, co kdy zfilmovali. Jediný film, ve kterém mi herecké obsazení vyhovuje, je Harry Potter. Jo a možná upíří deníky. Zbytek... Spíše ne

5 Maiki Maiki | 29. října 2011 v 10:58 | Reagovat

A zfilmováním Twilight Ságy mi totálně znechutili celou sérii..... první díl se mi ještě líbil, ale ty ostatní... nevím, co si o tom myslet.... a Vampýrskou akademii by radši měli nechat jenom v knížkách.... knížky by se opravdu měly přestat filmovat... a Ben Barnes... to je jiná historie.....

6 Abyss Abyss | Web | 29. října 2011 v 11:47 | Reagovat

[4]: Naštěstí ještě nejsou žádné informace o tom, že by Ben Barnes měl hrát Dimku, spíše nechápu, proč ho na tuto roli tolik fanoušků tlačí :))

7 -M -M | 29. října 2011 v 13:33 | Reagovat

ah!♥ ta fotka Sophie Bush - moje vysněná Rose :D
[6]: ale s Benem bych se ještě smířila, už jsem viděla i horší návrhy, ale dost mě vytáčí, co někde nacházím... jenom kroutím hlavou a říkám si "to nemůžete myslet vážně" :/ ;-)

na druhou stranu - co by mi sedělo například na Lucase z Evernightu, podle hodně fanoušků by to měl být Nate z GG, to už bych si dala říct ;-) :D

8 Polgara Polgara | Web | 29. října 2011 v 17:04 | Reagovat

Pokud se mi trefí do představy a podaří se jim dané dílko zfilmovat, tak mi to nevadí, ale jakmile si scénárista s příběhem dělá co chce a je mu jedno, že je tu jakási předloha podle které by měl vybírat, tak je zlé. Přesně tuhle zkušenost mám s příběhem Eragona, nebylo to tak špatné dílko aby si zasloužilo takovouhle filmovou adaptaci. Dalo by se sem zařadit i Stmívání, hlavně první díl za který bych je střílela, ale to mě tolik nepálí.
Za povedenou filmovou adaptaci považuji Dunu od Franka Herberta, dal by se tam dát i Harry Potter (alespoň, co se výběru herců týká), a pak ještě Hra o trůny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama