Fantasy je pro hlupáky (Letní dumání)

18. srpna 2011 v 17:54 | Abyss |  Léto s knihou

Poslední dobou je to trochu hektické, nevadí - všechno se dodělá a zajede do normálních kolejí. Dnes je tu téma, které jsem zde už probírala několikrát, ale přeci jen pokaždé se může v hlavě vyrojit něco nového. A nebo se sem zatoulá někdo, kdo zde ještě nebyl či jen nečetl můj názor o fantasy žánrech - jednoduše se zde pokusím krátce zamyslet nad často zaběhnutým klišénoidním omylem...

Fantasy je pro hlupáky (?)


Co je to vlastně fantasy? Obecně by se dalo říct, že je to vymyšlený příběh. Přesto je to ještě moc široký pojem, protože i takovou detektivku bez magických přísah musel někdo vymyslet. Za fantasy se tedy pokládají především příběhy, kde máme například nový imaginární svět a nebo ten náš prostě jen obývají mystické příšerky. Snad není potřeba zde zmiňovat, že existuje ještě nespočet odvětví...

Hned ze začátku se tedy musím ptát, co lidem na fantasy sakra vadí?
Vždyť není zase takový rozdíl mezi knihou, kde se po světě prohání krvelačný upír a naproti tomu zabiják, co mu přeskočilo už v době, kdy chodil na nočník.
Občas se mi zdá, že nám tak nějak uniká, že většina beletrie byla napsáno proto, aby se u ní člověk pobavil, zamyslel, nebo jen odpočinul. Přeci tu nejsem od toho, abych pomlouvala žánr, který mě nezajímá, mě bohatě stačí, když se budu orientovat v tom svém.
Na druhou stranu to, že čtu fantasy ještě neznamená, že nedokážu přečíst (a pochopit) i klasickou četbu. Přirovnání - čtenář fantasy rovná se hlupák - je naprosto nemístné.

Něco jiného je také nemít rád a pomlouvat. Osobně například nemám ráda dívčí romány, je to odvětví, které mi prostě nikdy nesedlo a k takovým příběhům jste mi vždycky museli přidat i něco nadpřirozeného. Ale jiným se to asi líbí a tak jim to též směle přenechávám. Dle mého totiž každý, kdo se sníží k tomu, aby pomlouvat hned celé žánrové odvětí, nemá k něčemu takovému oprávnění.

Přenesu to na příklad recenzenta - pan F. nesnáší fantasy a tak se rozhodl, že ji bude recenzovat, aby se mu alespoň z části podařilo očistit ten zaneřáděný svět. Nemá s čím porovnávat, protože se mu žádná fantasy nelíbí a tak jsou jednoduše všechny knihy špatné. Pak F. má ale tu smůlu, že za určitou dobu si lidé jeho nechuti všimnou a přestanou brát na jeho názory zřetel.

Čímž jsem se krásně dostala k tomu hlavnímu.
My, co máme fantasy rádi, už jsme na špatné ohlasy zvyklí, víme, že se najdou tací, kteří jsou tu od toho, aby za každou cenu ponižovali a odsuzovali a přesně takové lidi posíláme do... kurníku. Po tolika letech jsem se už opravdu naučila, že je někdy lepší snížit hlasitost a neposlouchat ty žvásty "proti fantasy". (O to lepší je pak povídat si se stejně zaměřenými čtenáři.)
Ono to asi jiné nebude a vždycky nás může utěšit, že je to tak u každého žánru i u každé věci. Občas mi totiž opravdu přijde, že lidstvo bylo stvořeno za jediným účelem - aby se snažilo škatulkovat. Je to jednoduše naše přirozenost, ale otázkou zůstává, jestli to děláme v úměrné - slušné - míře či si jdeme za svým názorem a nezajímají nás okolnosti.

Dá se pak tedy ale i říct, že je to stejné jako... "Fůůůj zase upíří, někdo by vás měl hodit do černé díry, přihodit skunka a nechat vás zasypat bodláčím" ... co dodat, je jich tu hodně, ale mě je to z větší části šumák. Jde jen o to najít si v tom velkém množství to své a jestli ani to nejde, tak prostě upíry ignoruji.
Nenechte mě zase zaklepat určitým lidem na palici při fňukání "Ale ono už nic neupířího není." ... tož to si užijte pobyt ve vašich Drakulicích, protože v jiném koutě světa se najde vždycky něco jiného.

Co dodat? Nepomlouvej. Čti co máš rád a hodnoť čemu rozumíš...
Budiš omluvou všech fantasyfilů, že jsme prostě snílci...


* Článek byl doplněn obrázky z weheartit
 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 18:07 | Reagovat

Pod článek se můžu bez námitek podepsat.

Sdílím. :-)

2 Hanyuu Hanyuu | Web | 18. srpna 2011 v 18:12 | Reagovat

Taky nemám ráda, když někteří pomlouvají nějaký žánr, který jim očividně nesedl... Jsem toho názoru, že každý by měl hodnotit všechno objektivně a ne vše urazit jen proto, že to není jeho šálek čaje.
Na databazeknih.cz se s tím (u jednoho nejmenovaného uživatele) setkávám téměř na denním pořádku a pořád nemohu pochopit, co ho k tomu vede a proč se radši nezaměří na četbu jiné literatury, když mu fantasy žánr (a dost často i taková díla spíše určená holkám - a to už opravdu nechápu, proč to čte :D) prostě nic neříká.

3 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 18. srpna 2011 v 18:17 | Reagovat

Víc než pravdivé.Každému sedí něco jiného, osobně taky nemám ráda dívčí romány, tak proč to hned ale napadat? Nemusím ani detektivky, takové ty klasické, ale to neznamená že se v tom hned budu vrtat nebo prohlašovat, že je tu nudné.U fatsy se dá krásně zamyslet a zasnít se, na tom není nic špatného.Lidi, col s tím mají problém by se měěli řídit tím nejprostčím co snad existuje v kritkách-Pokud tomu  nerozumím nebo se o to nezajímám, tak to nekritizuju...

4 caput ligneum caput ligneum | Web | 18. srpna 2011 v 18:25 | Reagovat

Já nejsem zastáncem fantasy - ovšem neříkám, že kvalitní fantasy knihy, které by si měl přečíst každý, nejsou (viz Tolkienovo dílo...zkrátka kdo umí, ten umí).
Na druhou stranu spousta fantasy knížek, které v poslední době vycházejí jsou braky bez myšlenky a nezasvěcenec těžko hledá kvalitu. Ještě si k tomu přidejme kýčovité obrázky elfů, které kolují po internetu a vzápětí nám bude jasné, co podněcuje nenávist tisíců k tomuto žánru.

5 Siwa Siwa | Web | 18. srpna 2011 v 18:26 | Reagovat

Upřímně teď nejsem schopná vymyslet nějaké smysluplný komentář, kde tento problém taky rozeberu, proto napíšu jen...

NAPROSTO SOUHLASÍM. :-)

6 Alča Alča | 18. srpna 2011 v 18:29 | Reagovat

Nevím, co se lidem na fantasy zdá tak hrozného. Já si ho naopak ráda přečtu, odpoutám se od reality, zasním se nad knihou.
Souhlasím s tebou ve všem a nejvíc v tom pomlouvání - to nenávidím ze všeho nejvíc.

7 :Myslící člověk s vrozenou naivitou: :Myslící člověk s vrozenou naivitou: | Web | 18. srpna 2011 v 18:35 | Reagovat

Kdokoliv, kdo by fantasy odhodil..ano my, kteří to čteme a dokonce i píšeme, musíme být považování za hloupé lidi apod....A co lidem, kteří toto pomlouvají chybí je ona představivost a fikce. Fikce...bez které nemůže být realita. Jde jen o to, aby se nad tím někdy někdo zamyslel. Protože například i o bibli můžeme říct, že je to fantasy žánr...

8 terka terka | 18. srpna 2011 v 18:38 | Reagovat

ja jsem fandou fantasy uz odmalicka :)) ale taky ctu hororovy knizky, hororovy detektivky, obcas dobrodruzny knihy, archeologicky, hororovou sagu detektivek od mych oblibenych autoru (douglas preston & lincoln child- saga o fbi agentovi pendergastovi- doporucuju, je v tom hodne mysterie :))..a samozrejme i nejaky ty historicky romany si obcas neodpustim...chci rict, prakticky ctu vsechno :)..a s clankem naprosto souhlasim..velky problem na toto tema mam s o rok starsim bratrem(19)..on je zaprisahanym milovnikem SCI-FI zanru jako takoveho, zaclo to star wars a ted toho mame plny byt..a prestoze ja osobne mam hvezdny valky rada, tak on i jeho kamosi z fora odsuzuji fantasy a vsechno to svadej na upiry..respektive..kdyz jsem cetla pisen ledu a ohne a psala jsem jim na forum, ze je to fakt dobry, dostalo se mi odpovedi typu "holka co cte stmivani a upirsky blbosti cte i neco normalniho?"....docela me to namichlo, snazila jsem se jim vysvetlit, ze nectu jen upiry a taky, ze stmivani jsem sice cetla ale dala bych mu prumerny hodnoceni, ale to oni neposlouchaj..od ty doby co se edward alias zarici robert pattinson na slunicku a stale se svlekajici jacob alias taylor lautner indian objevily ve filmu vsichni ne-fantasy milovnici zacali tento zanr pomlouvat a vsechny upiry hazet do jednoho kyble...(btw. proti tem hercum nic nemam, naopak mam pattinsona rada a to uz z HP).. [:tired:] ...uzavrela bych to tim, ze nema cenu se s takovyma lidma hadat, protoze jak rikam, ja ctu vsechno, ale po jediny malinky zmince o tom, ze jsem cetla stmivani me hodili do skupiny" holka 18cka"..

9 Lúthien Lúthien | Web | 18. srpna 2011 v 18:41 | Reagovat

Na internetu jsem se bohudík s nějakými nadávkami proti fantasy nesetkala, ale je pravda, že několikrát jsme si povídala s přáteli nebo spolužáky a oni se divili, jak se mi fantasy může líbit, že je to nereálné a jsou to blbosti. Snažím se respektovat, že někdo prostě na fantasy není, ale je to pro mě těžké, protože to nechápu :D Vždyť je tak krásné si na chvíli utéct z reálného světa do říše snů a fantasy dává obrovský prostor pro představivost a kreativitu, právě proto, že si spisovatel může vymyslet svůj vlastní svět a může si vymyslet vlastní pravidla a nedržet se v zajetých kolejích.
Je vážně smutné, že někteří lidí jsou tak netolerantní.

10 caput ligneum caput ligneum | Web | 18. srpna 2011 v 18:42 | Reagovat

[7]: cože, o Bibli???
Ačkoliv jestli Ježíšovy zázraky by měly být tím fantasy prvkem, tak by vražda Kaina mohla být detektivkou, apokalipsa sci-fi a kniha Rút by se dala nazvat červenou knihovnou :-)

11 Mineko M.S. Mineko M.S. | Web | 18. srpna 2011 v 18:43 | Reagovat

Ja mám veľmi rada fantasy, a nechápem ľudí, ktorí si len tak prídu a začnú kričať na celé hrdlo, že je to volovina. Každí má rád svoj žáner a mojím je aj fantasy. Keď sa to niekomu nepáči, nech si číta svoje a nech kašle na okolité žánry, nikoho totižto nezaujímajú jeho kecy!

12 nel-ly nel-ly | Web | 18. srpna 2011 v 19:26 | Reagovat

Krásný článek :)
osobně nemám ráda YAfantasy, ale ne jako žánr obecně, jen mě prostě žádná kniha nezaujala, stejně jako tomu bylo u dívčích románů, ale proto nebudu celý koncept zatracovat... bohužel znám až moc takových lidí, kteří si u "fantasy" knihy řeknou: to je pro podivíny

13 Brabikate Brabikate | Web | 18. srpna 2011 v 20:00 | Reagovat

Já jsem co se žánrů týče poměrně tolerantní ke všem. Vlastně ani nedokážu říct, který je můj oblíbený žánr. Mám ráda dobré knihy - a jestli je to historický román, fantasy, tzv. "světová literatura" nebo nějaká starší klasika, to je mi docela jedno. :-)
Nemám ráda, když někdo nad nějakým žánrem ohrnuje nos. Na druhou stranu je ale fakt, že někteří zatvrzelí "fantazáci" z mého okolí zase s opovržením odmítají číst jakoukoli "nefantasy" knížku, čímž se taky o dost ochuzují... ale jejich chyba.
Moc dobře napsaný článek! ;-)

14 S. S. | Web | 18. srpna 2011 v 20:09 | Reagovat

Vzhledem k k tomu, co mi fantasy knihy dávají, ani nepřemýšlím o tom, že by se to někomu nemuselo líbít. Nikomu to neberu, chápu, že každý nemusí mít rád všechno. Osobně mám ráda snad všechny žánry knih, snad s vyjímkou takových těch dívčích románů..A mimochodem, pokud se nepletu, i Einsten řekl, že představivost je víc než vědomosti:)

15 Elinor Elinor | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 20:13 | Reagovat

Pod článek se, na rozdíl od Temnářky, podepsat nemůžu. V některých ohledech s ním souhlasím, v jiných mi přijde... strašně emocionální a nahrávající spíše "druhé straně", a v dalších - nesouhlasím a to dost zásadně.

K definici fantasy se nehodlám vyjadřovat, radši. :) Přece jenom, v poslední době zakotvuji spíše u sci-fi, která na mě působí mnohem odpočinkověji.

Ale k dělení literatur se vyjádřím a obšírně k tomu. :-D
Literatura je cosi, kde není možné zásadněji odlišovat "zábavu" a nadstavbu. Když naši předkové kdysi v pravěku přišli s vypravováním příběhů, muselo to pobavit, být něčím přínosné a zároveň vypovídat o světě kolem.
Odlišovat knihy podle toho, jestli jsou "klasika" či něco jiného je nesmysl. Kniha je buď dobrá, nebo špatná. Nebo se pohybuje v pásmu šedi mezi tím. Ale rozlišovat vysoké a nízké čtení - heh, pak začne být na místě dávat dohromady definice a zdůvodnění, proč to ano a to ne. A hlavně v kontextu postmoderny je to pak neuvěřitelná legrace. :-P Jinak fantastika je v současné době posledním žánrem plnícím původní funkci literatury, a to vyprávět příběh. Takový, který zaujme a něco řekne.

Pokud jde o samotné škatulkování... škatulky jsou skvělý sluha, ale špatný pán. :-D Líp to popsat nejde. ;-)

P.S: jestli je nějaký literární žánr a subžánr pro hlupáky, tak - a za tím si stojím - to jsou to romány hersterické a hysterické (nuance mezi oběma typy jsou veeeelmi jemné a často se překrývají :-D  :-D  :-D )

16 Archaell Archaell | Web | 18. srpna 2011 v 20:20 | Reagovat

On existuje je nějaký jiný poživatelný žánr než fantasy? :D Proč bych se měl stresovat u knih o konci světa, když můžu číst o drakách chrlících oheň. S článkem souhlasím, upříti mi nevadí mám averzy jen vůči konkrétní serii :).

17 Achren Achren | Web | 18. srpna 2011 v 21:53 | Reagovat

Jak jsem viděla nadpis, hned jsem se chtěla jít hádat, ale po přečtení musím jen souhlasit, škoda :-D

18 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 22:42 | Reagovat

Souhlasím. Na fantasy je nejpůvabnější to, že ponechává obrovský prostor pro fantazii. Pod stejnými pojmy si každý může představit něco trošku jiného. Říct, že fantasy je pro hlupáky, je nesmysl. V tom případě by totiž většina světové populace neměla v mozku vůbec nic, vzhledem k tomu, jaký boom fantasy v současnosti zažívá. Lidská povaha je taková, že si ráda vymýšlí a vysnívá. A ten, kdo dokáže ty sny přenést na papír a vytvořit reálný svět, řídící se podle vlastních zcela fantaskních pravidel, je svým způsobem génius. Každý, kdo se chce do fantasy žánru obouvat, by se měl napřed zamyslet nad tím, kolik práce za knihou stojí. Ano, existují fantasy braky a bohužel jich je spousta. Ale existuje i celá řada kvalitních knih. Protože, upřímně, kolik recenzentů se odvážilo kritizovat Tolkiena. Byla snad pitomec, když si vymyslel svůj vlastní a naprosto geniální svět?

19 Elinor Elinor | E-mail | Web | 19. srpna 2011 v 6:02 | Reagovat

[16]: myslela jsem, že konec světa, respektive jeho odvracení, je hlavně pro některé subžánry fantasy vcelku typický motiv. ;-)  :-D

[18]: Tolkien JE geniální autor. Na druhou stranu na jeho díle je dost věcí, které mohou být kritizovány - za většinu z toho nemůže, protože jde buď o literární záměr (rozdrobená gradace děje v Pánovi prstenů), recenzentovu či čtenářovu neznalost světa (oblíbené vrčení, že je strašně černobílý - strašně černobílý je myslím jen v čtyřech silmarillionských záležitostech :-D ) a skutečnost, že jeho práce založila subžánr, kde byl na jednu stranu vesele vykrádán, na druhou to vykrádání a navazování bylo spoustě autorů blbé, tak ten žánr posouvali dál. Takže číst takového Pána prstenů ve špatném věku (tj. příliš pozdě na to, aby člověk schytal plný zásah setkání s fantastikou, a příliš brzy na to, aby si dokázal vychutnávat i jiné věci) a recenzovat ho - no, může to vést k snadno pochopitelnému epic failu. :-D

Ale ano, připadá mi poněkud pokrytecké, jestliže se na jedné straně vychvalují Coelho, Rushdie a Ecco, a na druhou stranu se na fantastiku kouká skrz prsty - přičemž většina fantastiky funguje v rámci definice postmoderního románu snad lépe, než výše zmínění pánové. :-D :-D :-D

P.S: A nepodceňujte mainstream - napsat jakoukoli knihu dá spoustu práce. V zásadě dokonce nezáleží ani na tom, jestli je povedená nebo ne, jestli je to brak či ne, jestli je z toho, onoho či úplně jiného žánru... ta práce tam prostě je.

P.S.S: fantasy se často vytýká, že je to vyloženě "vypínací literatura" - což by perfektně korespondovalo s tím, proč a jak je čtená. :-D Komentáře na blogu typu "každý chce někdy vypadnout z reálného světa a zasnít se" to dokonce i dosti podporují :-D
Znova opakuji, že každý literární žánr je o snech a vysnívání. Každý. A ten, který se od toho distancuje, to dělá tuplem. :-D Fantastika je dospělá v tom, že na rovinu přiznává "hrajeme na vymyšleném hřišti". Tím pádem se může víc soustředit na samotnou práci s příběhem, odkazy, asociacemi... ne každý autor to pochopitelně dělá vědomě, někteří autoři to dokonce nedělají ani podvědomě.

Ostatně, milé dámy (a pánové), problémy se čtením fantasy literatury (ano, rytířské romány JSOU fantasy, jen neváhejte a směle si sežeňte Amadíse Waleského, ona by měla stačit i Artušova smrt a ta je velmi, velmi pokrotlá) měl již Don Quijote. A nijak jej to nehandicapovalo ve schopnosti stát se hlavní postavou klasiky a zosobněním archetypu snílka a idealisty, doslova i bojujícího proti větrným mlýnům. ;-)  :-)

20 prudent.wolf prudent.wolf | 19. srpna 2011 v 9:52 | Reagovat

Môžem len súhlasiť. Hoci moji známi veľmi nečítajú, aj tak mám niekedy problém povedať, že mám fantasy rada. Môj priateľ to doteraz nedokáže pochopiť hoci v živcote prečítal možno tri knihy :-?

21 Peťka Peťka | Web | 19. srpna 2011 v 10:17 | Reagovat

výborný článek. já sama mám fantasy moc ráda. líbí se mi ta volnost, možnost utéct do úplně jiného světa... fantasy mi přijde ze všech žánrů nejpružnější a nejvíc otevřené novým nápadům. i když poslední dobou se mi moc nelíbí, jak se každý rádoby pisálek snaží napsat fantasy. současný trh mi už přijde tak trochu těmi všemi slátaninami přeplněný.
ale i tak fantasy zůstává mou srdeční záležitostí, a to si nepřipadám jako nějaký blbec, co nic jiného číst neumí. naopak - kvůli vysoké, čtu jenom a jenom klasiku.
lidé, kteří něco odsuzují, protože se jim to nelíbí. jsou ubozí. každý má jiný vkus, styl... tak ať to prostě nečtou a basta!!! já taky nemusím detektivky a nenadávám na ně na každém kroku...

22 Evk Evk | 19. srpna 2011 v 14:16 | Reagovat

Mě vadí odsuzování každého žánru. Já už četla od všeho, a každý žánr má něco do sebe, dokonce i nejčervenější literatura. Čtenáři to mají těžké, buď jsou odsuzování za to, že vůbec čtou (na fcb je dokonce skupina "nechápu lidi, co čtou" a má fakt hodně členů), nebo se odsuzují mezi sebou (viz fantazy je pro blbece)... Mě je hned sympatičtější každý, kdo čte, ať už komiksy nebo Zločin a trest.

23 -E. -E. | Web | 19. srpna 2011 v 14:57 | Reagovat

Fantasy čtu nejraději.. ale nebráním se skoro ničemu. =) každý by měl číst, co se mu líbí a neměl by ho nikdo od toho zrazovat ;)

24 annejude annejude | Web | 19. srpna 2011 v 15:59 | Reagovat

Já bych řekla, že předpojatosti a odsuzování čelí snad každý žánr. Přitom každá literatura má co nabídnout a jsou mezi nimi jak ty lepší, tak i ty horší kousky.

A to platí i u fantasy. Jen proto, že se tam objevují nereálné věci nebo bytosti, z ní nedělá něco podřadného, o co by se měli zajímat jen magoři.

Pokud se mi to nelíbí, tak knihu přeci můžu kdykoliv odložit a přestat ji číst, namísto pomlouvání a urážení jejího žánru. Fantasy mě baví a nějaký omezení hlupáci mi můžou vlízt na záda:D

25 kája kája | 19. srpna 2011 v 20:47 | Reagovat

souhlas :)

26 Fée Fée | Web | 20. srpna 2011 v 16:41 | Reagovat

Přiznám se, že fantasy ráda nemám. Jednoduše mě nebaví, nenaplňuje. Upřímně se ale spíš setkávám s tím, že mi kamarád předhazuje, že jsem asi úplně nenormální, když tenhle žánr prostě nemusím. Párkrát jsme se už kvůli tomu chytli (nenechám si nadávat od člověka, co neumí ani správně napsat jméno svého oblíbeného autora - Sapkowského).

Každopádně, je každého věc, co preferuje. Někdo klasiky, někdo modernu, někdo avantgardu, někdo třeba poezii, dívčí romány nebo fantasy. Stmívání je podle mě brak (subjektivně, samozřejmě), ale donutil mnoho líných puberťáků číst a za to mu vzdávám hold!

27 BEP ))) BEP ))) | Web | 21. srpna 2011 v 20:33 | Reagovat

Koukám, že právě čtěš nádhernou temnotu( nebo si už dočetla?) To asi znamená, že si četla i nádherné bytosti? Zajímalo by mě jaká knížka se ti líbila víc. Já ani nevim jaká mě, spíš bych vybral z každé něco :-)

28 spirit-secret spirit-secret | E-mail | Web | 22. srpna 2011 v 19:53 | Reagovat

Ahoj Abyss, máš skvělý blog a líbí se mi tvé názory a recenze na knížky. Chtěl bych s tebou zdělat rozhovor na můj blog. Kdyžtak mi písni na mail: tkorvas@atlas.cz (Kdybys souhlasila napíšu ti otázky na které budeš odpovídat) Byl bych moc rád, kdyby ses téhle "akce" zúčastnila. Každý zezpovídaný odemě dostane blen. Buď se svými fotky nebo s kým bude chtít. Ukázka mé grafiky:http://spirit-secret.blog.cz/1108/blend-3-kelly-clarkson Budu čekat na tvoji odpověď. Zatím se měj. (Prosím ozvi se co nejdřív) :-)  :-)

29 Erala Erala | Web | 24. srpna 2011 v 13:37 | Reagovat

Nemyslím, že je fantasy nějak zvlášť pomlouvané :) Je sice pravda, že se po ohlasech na ně nepídím, vlastně mě nezajímají ani malinko :) Jsem jaká jsem a k tomu patří i fantasy knihy. A všichni at se třeba postaví na hlavu. :)
Přesto si dovoluje podat jeden příklad, který podle mě mluví za vše. Mí rodiče jsou vojáci, okruh rodinných přátel se tedy sestává povětšinou z lidí ze stejné "branže" :) No a tihle tvrdí chlapi, všichni do jednoho poslouchají Daniela Landu, protože se s ním ztotožňují a všichni do jednoho čtou fantasy. A proč vlastně? Protože voják, který byl v zahraniční misi si zažije peklo. Přednostně pokud se jedná o pyrotechniky, což je přesně příklad těch kluků co znám. A oni musejí někam utíkat. Musejí si najít nějaký heroický příběh o muži, který na tom byl jako oni a když jeho příběh dospěje ke konci, aby byl dobrý. Protože po tom všem co prožili chtějí na světě vidět krásu a chtějí doufat, že i jejich život může být lepší a mít štastný konec. :)
Nemluvím za všechny z nich, jenom za okruch svých známých v AČR, ale fantasy je terapie. Pomáhá lidem. :)

30 Bublushka Bublushka | E-mail | Web | 24. srpna 2011 v 18:33 | Reagovat

skvělej článek, vše pravda :-)
a já taky nemusím dívčí romány, přesně-mím tam být něco tajemného či nebezpečného :-)

31 DomiEs DomiEs | 24. srpna 2011 v 20:53 | Reagovat

Ahoj, předem se omlouvám, že nepíši k tématu. Nevím jestli to znáš, ale pokud ne tak ti chci dát tip na stránku "www.ctenipomaha.cz", kde se můžeš zaregistrovat a vyplňovat otázky o knížkách, když vyplníš správně dostaneš 50kč a můžeš to posílat na různé charitativní akce, myslím, že toho využiješ, a že je to pěkná příležitost, jak pomoci ;)

32 Cukýna Cukýna | E-mail | Web | 27. srpna 2011 v 14:35 | Reagovat

Taky bych se mohla pod tenhle článek podepsat. Skvěle napsáno a vystiženo.

33 Any Any | E-mail | Web | 28. srpna 2011 v 12:20 | Reagovat

No čo dodať. Nemám žiadne námietky, iba súhlas :)

34 Dee Dee | Web | 29. srpna 2011 v 21:14 | Reagovat

já taky nikdy nevím, jak si to mám obhájit, když někomu řeknu, že čtu ráda fantastiku, a on se na to zatváří hned "aha" a nasadí soucitný obličej.. fakt nevím co jim na to říct..>__>

35 veruce veruce | Web | 29. srpna 2011 v 22:22 | Reagovat

Fantasy je můj nejoblíbenjší žánr a nějak nechápu tendence vrhat oči v sloup, když někdo řekne, že ho čte... Vždyť vymyslet celý nový svět a do toho zasadit příběh chce notnou dávku spisovatelského umu. Fantasy je od toho, aby člověk unikl z každodenní reality někam hodně daleko :-)

36 Das Das | Web | 30. srpna 2011 v 12:48 | Reagovat

fantasy je podle mě jeden z nejlepších žánrů.
Já knihy beru vedle poučení a rozšiřování obzoru hlavně jako odpoutání od reality. A právě s fantasy knihou se zdá, že naše vlastní problémy na chvíli zmizí. :))
Moje mamka třeba fantasy vůbec nečte, ani jako malá se jí teno žánr nelíbí. Ale vyjádří jen svůj názor, neznehucuje mi to. :) Ona si čte svoje rodinné ságy a já své fantasy a jsme spokojeni všichni. :D

37 Das Das | Web | 30. srpna 2011 v 12:48 | Reagovat

[31]: taky tam jsem a doporučuji. :)

38 Abigail Abigail | Web | 30. srpna 2011 v 23:12 | Reagovat

Naprosto souhlasím s názorem, že každému může být jedno, co právě čtu. A je přeci úplně jedno jestli čtu ve svém věku literaturu pro mladší a nebo klasiku z minulého století. Je to na každém z nás. Já miluju fantasy, je to místo, kde na vás čekají draci, elfové popřípadě kouzelníci. Proč ne? Proč to tolik lidí štve? Máme být dospělí? K čemu nám je číst knížky o konci světa, když se podíváte ven (a není zrovna 30 stupňů ve stínů) tak vidíte, co se děje. Víte, co se děje v politice, slyšíte to v rádiích, a už o tom nemusíte číst v novinách - stejně byste je zlostí zřejmě snědli. Ať nám nechají svobodu :) Nejen ti, kteří fantasy nečtou, ale také rodiče, kterým přijde, že se tímto žánrem zabýváme jen proto, že nechceme dospět. Asi mají pravdu, ale kam spěchat :) Země nezemě přeci leží přímo u postele na nočním stolku :)

39 Sinead Sinead | Web | 31. srpna 2011 v 17:38 | Reagovat

Súhlasím s tvojím názorom. Ja patrím do skupiny ľudí, čo neobľubujú fantasy ale tiež sa mi stane že si fantasy prečítam a uričte to nie je pre hlupákov. Ten obrázok s tými tienmi čo si použila sa mi vážne páči!)
Zaujímavý blog, idem sa tu porozhliadnuť. :-)

40 Peter Cross Peter Cross | Web | 1. září 2011 v 21:05 | Reagovat

Abych pravdu přiznal, tak do té doby než jsem si přečetl tento článek jsem si nemyslel že by někdo nemohl mít rád fantasy. Ale jak vidím, tak asi tomu tak bohužel je. Já sám fantasy naprosto miluju, nevím jestli bych dokázal číst knížky pouze z reality, protože to bych asi za chvíli zešílel, protože fantasy je takový můj malý únik z reality...

Nejsem tu poprvé, ale začíná se mi to tu líbit čím dál tím víc.. Toto je asi jediný pořádný knižní blog na blog.cz.. Asi sem ještě zavítám a nechám komentář.. :))

41 Yanny Yanny | Web | 2. září 2011 v 23:05 | Reagovat

Fantasy je podle mě pro typy lidí, kteří mají rozvinutou fantazii a dokáží snít o nepochopitených nadpozemských věcech. Já se často přistuhuji, že jsem tak půl dne "mimo" a jsem pouze ve své hlavě mezi svými příběhy. :) A to je právě to, co potřebuju. Utíkat do světů, kdy je možné, aby lidé lítali na koštětech a z vajec se líhly draci. :)
Jinak, řekla bych, že už se všichni třeseme  na vyhlášení letní giveaway :)) já sama jsem opravdu napjatá jak kšandy.. :-)

42 sayury sayury | Web | 14. září 2011 v 17:04 | Reagovat

S tímhle musím s tebou souhlasit. Kdysi se mi vysmívali proto, že čtu fantasy, protože je to prostě "srač*ka že jo", ale postupem času jsem si uvědomila, že lidé, kteří to říkají, jsou většinou typy, který  v životě sáhli maximálně po slabikáři.

43 Kate Kate | Web | 14. září 2011 v 17:39 | Reagovat

Hezký článek. Souhlasím s tebou. Taky se mi nelíbí když někdo pomlouvá nějaký žánr jen proto že se mu nelíbí, nebo třeba protože z toho žánru přečetlu jen jednu knihu která se mu nelíbila, a hned tvrdí že je špatný žánr. Škatulkování nesnáším.

44 Jaja Jaja | Web | 18. září 2011 v 20:03 | Reagovat

Fantasy čítam snáď najradšej zo všetkých žánrov ale to neznamená že nemám rada ostatné.
Napríklad, ja a dievčenské romány si nesadneme ale nehovorím že je to nuda ani nič také =) Jasné že každý môže vyjadriť svoj názor na knihy ale ... s mierou =)
Mohol by tak potom uraziť tých, čo majú radi to čo on nie :D to som sa ale rozpísala... blah, blah, blah :D Pekný článok, úplne súhlasím.

45 knifi knifi | E-mail | Web | 22. září 2011 v 22:51 | Reagovat

Jak říká přísloví "není člověk ten, co zalíbil-li se lidem všem" Řekla bych, že toto přísloví se s menšími úpravami dá použít i na to co se lidem líbí. Každý člověk je jiný a má rád jiné věci.
Navíc, kdyby jsme byli stejní a líbilo by se nám totéž, myslím, že po čase by nám to přišlo nudné :)

46 Véčko Véčko | Web | 23. září 2011 v 16:12 | Reagovat

Já osobně fantasy nějak dvakrát nemusím. Ale nikdy jsem to nepomlouvala a nebo by mě nenapadlo, že bych si ze čtenářů fantasy dělala legraci. Popravdě jsem se s tím nikde nesetkala. :-)

47 Kisee Kisee | Web | 9. listopadu 2011 v 22:39 | Reagovat

Milujeme fantasy:-):-):-)

48 Tag Heuer Monza Tag Heuer Monza | E-mail | Web | 23. října 2012 v 8:38 | Reagovat

Q. Why did the teacher write the lesson on the windows?
http://www.kreplicawatches.com/Bvlgari-Ergon.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama