Hodnocení knih

14. července 2011 v 20:23 | Abyss |  K zamyšlení... | Je na tom něco mezi nebem a zemí

Hodnocení kníh je téma vrtkavé, neboť je to věc názoru. Ovšem co není, vždy jde o to, jak se člověk rozhodně. Někomu voní to a jinému zase tamto. Není nikdy možné úplně říci, že je něco naprosto špatné, ale z vašeho hlediska se to tak jevit může. Ať už hodnotíte knihy jen tím, že o nich vyprávíte kamarádce, nebo rovnou píšete recenze, snažíte se na ostatní přenést svůj názor. To zda Vám naslouchají je již věc jiná.Osobně hodnotím knihy v rámci součtu hodnot tří hledisek:
  • Čtivost, srozumitelnost, přehlednost
  • Originálnost a zajímavost obsahu
  • Uvěřitelnost, nebo-li vcítění do děje

Nyní tedy ke každému bodu pěkně postupně:

Pokud se mi čte kniha lehce, má to u mě obvykle již hned z půlky vyhrané, dle mého je opravdu důležité, aby Vás kniha vždy dokázala nalákat k opětovnému otevření, či v extrémních případech k přečtení na doraz. Na čtivost pak zároveň navazuje srozumitelnost a přehlednost, protože pokud většinu děje nevíte, co se kolem vlastně děje, přestane Vás čtení brzy bavit. Kdo by se taky chtěl vrtat v něčem, co nemá hlavu ani patu.
Někteří autoři se snaží navodit dramatickou atmosféru skoky mezi dějem, ať už je to z minulosti a přítomnosti do budoucnosti, nebo jen přeskakováním mezi hrdiny a místem. Kniha jednoduše není učebnice, z které se má člověk učit učivo nazpaměť, příběh má být pro čitatele vždy především dobře srozumitelný. (5/10)

I když jsem dala originálnost a zajímavost na stejný řádek, jedná se o dvě naprosto odlišné věci. Autor sice může napsat naprosto originální knihu, zajímavost se tam však již nacházet nemusí. Stejně jako že kniha může být neuvěřitelně zajímavá, ale poměrně neoriginální. Aktuálně se dle mnohých mínění neoriginálnost rovná upíři a naopak originálnost všechno neupírské, avšak i u nich lze vytvořit zajímavá díla. To je již ale debata trochu jiného rázu.
Má-li u mě čtivost hodnotu poloviční, je jasné, že originalita a zajímavost bude mít hodnotu menší. Možná se to může zdát zvláštní ale stačí nad tím trochu zadumat. Mnohdy se člověk totiž nedokáže prokousat i přes sebe zajímavější a originálnější knihu.
Pro mě něčím takovým bylo třeba Mrazení, kniha to bylo pozoruhodná, obsahovala nové pohledy a neobvyklou myšlenku, avšak prokousávala jsem se jí až příliš dlouho a to by u dobře čtivé knihy být nemělo. Naopak taková Vampýrská akademie se čte naprosto skvěle a přitom staví na tom, co mají čtenáři rádi již několik let, avšak s duchem Mead z toho vzniklo něco, co si většina lidí zamiluje. (3/10)

Často používám v souvislosti s fantasy knihami slovíčko "uvěřitelnost", což je na první pohled možná naprostá hloupost, avšak nic není trefnější. Pokud Vám autorka nabídne hrdinku, co je jí sladkých třináct, nikdy nebojovala, ani neměla sklony chránit své blízké, vždy byla takový ten třídní vyvrhel, špatně se uč... ale najednou BUM! Její táta byl upír a mamka je utajená vílá ve světe lidí, přičemž naše hrdinka má zachránit svět a dostane k tomu psokočku, mluvící rybičku a mimo jiné i sílu bohyně... UF, tak to už je trochu silné kafe. Je sice dobré, když jsou hrdinové JINÍ, to ale ještě neznamená, že musí být naprosto dokonalí.
Zde se pak právě ztrácí ta míra uvěřitelnosti, kdy se člověk může už jen smát, nad celou tou nesmyslností příběhu. Ono není na škodu, když postava někdy dostane taky pořádně přes držku. Čtenář se dokáže mnohem lépe vcítit do postavy, která řeší reálnější problémy a ne vždy se jí daří. Jednou jsi dole, jindy nahoře - to neplatí jen pro život. (2/10)


Nyní jste tedy nakoukli pod povrch oných záhadných hodnot, které udávají mé knižní hodnocení. To slovní je již o něco složitější a bylo by to na dýl, než jen dnešní dumání. (Třeba na nějaké podzimní?) V poslední době jsem se ovšem naučila psát si během čtení poznámky a snažím dívat na knihu i z pohledu jiného čtenáře. Především pokud čtu knihu určenou pro ty mladší, nemůžu být na knihu tak drsná. V mé recenzi pak ovšem vždy naleznete upozornění, že je kniha pro ty nedorostlé.

Víte je zajímavé, že i když sama recenze píšu, tak podle jiných se moc v koupi knížek neorientuji. Někdo by teď třeba řekl: "to jsi tedy ale recenzentka". No tohle je myslím jedno z mých prokletí, že si chci na každou knihu vytvořit i obrázek svůj (nemoc z povolání?). Pravda, mnohokrát se pak spálím, na druhou stranu můžu poté opravdu říct "je to špatná kniha", protože si to doopravdy myslím a ne proto, že mi to řekla moje známá.
Pokud ovšem někde neustále narážím na stejnou knihu a jsou-li na ni opravdu hodně kladné názory, s chutí se do ní pustím. Naposledy jsem se takhle vrhla na Hunger Games, kdy už bylo neúnosné, že o této sérii každý píše a já jednoduše nevím, proč se jim zrovna tohle zalíbilo.
Další jednoduchá možnost, jak si určit, co při svém čtení preferovat je hodnocení na goodreads, takové to hromadné hodnocení dokáže alespoň minimálně ukázat, jak si asi kniha stojí. Mezi přáteli na GR mám i takové, u kterých vím, že když dají knize čtyři až pět hěvzdiček, nemuselo by to být věru špatné čtení. Nadruhou stranu i tak vždy zvolím knihu podle anotace, protože i když bude mít romantika plný počet bodů, tak já vím, že u mě by to nevyhrála.

A jak hodnotíte knihy Vy?* Článek byl doplněn obrázky z weheartit
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lucien Lucien | 14. července 2011 v 21:27 | Reagovat

Tvůj způsob hdnocení se mi velice zamlouvá, já to doteď dělila na líbí/nelíbí, ale je pravda, že bych se nad každou knížkou mohla víc zamyslet :-) . A jsem fakt ráda, že jsem na tvůj knižní svět narazila. Je to skvělé místo kam si ráda a často budu chodit pro inspiraci a tvůj názor na četbu !

2 Teresinha Teresinha | Web | 14. července 2011 v 23:16 | Reagovat

U odstavce o "uvěřitelnosti" jsem se opravdu od srdce zasmála. To je totiž dokonalý popis spousty současných YA knih... a podle mě to souvisí i s tou originalitou, o které taky mluvíš. Totiž se snahou být originální za každou cenu a pak vznikají takovéhle paskvily...

Jinak naprosto souhlasím s tím, že je důležité se dívat na knížky i z pohledu jiného čtenáře, to málokdo dovede.

Moc pěkný článek ;)

3 Caridie Caridie | Web | 15. července 2011 v 20:22 | Reagovat

Opravdu zájímavě hodnotíš knížky :-) . Já je hodnotím docela podobně :-)

4 Jasmína Jasmína | Web | 15. července 2011 v 20:30 | Reagovat

Ty jo! Máš opravdu dobrá názor :)
Souhlasím.

5 ugg boots ultra tall ugg boots ultra tall | E-mail | Web | 23. října 2012 v 7:40 | Reagovat

Which Golf Clubs Are Better - Steel or Graphite ?.
http://www.shoesvisit.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama