No jejda, aneb sex v knihách pro mládež

7. července 2011 v 22:45 | Abyss |  K zamyšlení... | Je na tom něco mezi nebem a zemí

Máme tu tedy první dumání a s ním téma "Sex v knihách pro mládež". Na které je možné podívat se z mnoha úhlů. Sama v tuhle chvíli přesně netuším, co se z toho mého názoru vyvine, ale o to je dumání zajímavější.Co si budeme povídat, sex do knížek pro děti nepatří, jenže YA knihy se nalézají na takovém úzkém pomezí mezi knihou pro odrostlejší děti a knihou pro ty již dost zralé. Podle čeho tedy určit, kdy už má člověk právo číst lechtivé scény? Nebo spíše od kdy si myslíte, že již kniha nemůže jedince pohoršit? Někomu teď možná v mysli vykvete zlatá patnáctka, jenže to je limit určený právem pro sexuální život, ne proto, aby se člověk mohl od tohoto věku o sex teprve zajímat.
Dnes už i každé malé dítě dobře ví, co to tam ti lidé v televizi dělají. Ať budou rodiče sebe víc chtít, tak tomu prostě nezabrání. Kamarádka pracuje ve školce a když mi někdy říká, co si to tam ti malí prckové mezi sebou roznášejí, tak se opravdu nestačím divit. A co pak mladší školáci. Ale i když to vidí kolem sebe, kniha se sexem jim do ruky prostě nepatří.

Já sama jsem se s něčím takovým setkala poprvé ve čtrnácti, což je pro nynější dobu možná pozdě, ale tehdy to prostě bylo jiné. Snad je to i tím, že jsem romány nikdy nečetla a i proto mě to poté ve fantasy dosti překvapilo. Rozhodně si ale myslím, že jsem o nic nepřišla.
Mám to v sobě tak zvláštně zakořeněno, že 13 je prostě sladká, ale takovým tím nevinným způsobem, říká se, že je to věk první opravdové pusy. No a dívat se na tohle z pohledu rodiče je pro mě dost těžké. Jedno vím však jistě již teď, tyhle knihy bych mladším nedoporučila, opravdu ne. Ale kolem sebe vidím, že to někteří opravdu čtou a zase z vlastní zkušenosti vím, že pokud přijde zákaz, je na dítěti aby ho porušilo. Jó zakázané ovoce chutná nejlíp, to se ví už od nepaměti. Ona navíc není kniha jako kniha. Často se mi zdá, že ve fantasy pro dospělé se s tím nikdo, s prominutím, nesere. Takže tohle už tuplem nepatří do ruky mladší mládeže.

Za měsíc už mi bude devatenáct a před svými vrstevníky nemám problém bavit se o sexuálních otázkách, nadruhou stranu se klidně budu červenat, pokud pojedu vlakem a na nějakou lechtivou scénu tam v knize narazím. V takových chvílích se pak cítám sama obnažená. Je to takový ten princip toho, že si třeba na veřejnosti nevytáhnete kamasutru.

Zrovna na konci roku se mi stala i taková úsměvná příhoda. Čekala jsem na vlak do školy a četla si Sukubu. Po chvilce přišel postarší muž a protože už bylo všude plno, a do příjezdu vlaku ještě zbývalo 10 minut, nabídla jsem mu, že ho pustím si sednou. On se však jen usmál a odpověděl mi, jen ať si čtu dál a on že rád stojí, protože by se pak taky nemusel zvednout. Načeš mi ještě řekl, že mu bude bohatě stačit, když mu budu chvilku předčítat. No to už jsem asi musela zářit rudě, protože jsem byla v takové té zajímavé části knihy.
Proč tu tohle ovšem popisuji je fakt, že nám i záleží na tom, co si o nás myslí okolí, mladá holka s takovou knihou možná může být před ostatními cool, ale stále je tu i ta druhá možnost. "Sex v knize je trapnej!" nebo "Ty ho nemáš a musíš si užívat aspoň takhle". Přesně něco takové mě napadá, že si lidé na "druhé straně" myslí.

Co dodat závěrem? Každý se dostane do věku kdy ho začne zajímat, jak to chodí. V dnešní době se tahle hranice posouvá bohužel snad čím dál niž. Je to i o slušnosti. Filmy jako "Bastardi" pak tuhle slušnost ničí. Jen kolikrát jsem už slyšela "Až mi ho vykouříš, tak se s tebou budu bavit."... jo proslulá bastardí hláška. To většina knížek zase tak sprostá není, ale když už - vybírejte z titulů pro YA a ne již ty pro dospělé.


Btw, co Dekameron v povinné četbě? (for YA?) :D

* Článek byl doplněn obrázky z weheartit
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Katellinka Katellinka | Web | 7. července 2011 v 23:00 | Reagovat

někdy opravdu koukám na malé děcka co všechno ví o sexu .. třeba moje 8 letá sestřenka toho snad ví víc než já .. příjde mi to všechno strašně uspěchané .. já v jejím věku si hrála s panenkama :D .. tohle se nedá říct kdy by se to o tom měli děti dozvědět, prostě se nedá určit hranice .. no ale prostě některé děcka mě vážně překvapují kde ke všem těm informacím chodí .. já si třeba strašně ráda přečtu knížky se zamilovanou tématikou .. v knížkách mi to příjde všechno tak lehké a ne jako ve skutečnosti a vůbec mi nevadí když nakonec se spolu i vyspí a já si přečtu něco o sexu .. ne že bych byla divná a četla schválně takové knížky, ale někdy si to ráda přečtu :) (no snad jsem to napsala nějak tak aby to taky někdo pochopil :D)

2 Adelaine Monroe Sawyer Adelaine Monroe Sawyer | Web | 7. července 2011 v 23:03 | Reagovat

Jo, to musela být zapeklitá situace. :D

3 Mary-Ane Mary-Ane | Web | 7. července 2011 v 23:15 | Reagovat

Moji oblíbení autoří-Kulhánek, Lukjaněnko nebo Neomillnerová (ta až tolik ne:D) mívají jednu erotickou scénu na celou knihu a moji spolužáci měli štěstí, že když prohlíželi moje knihy, narazili právě na ni. Opravdu jsem v devítce a na střední byla "populární" kvůli svojí literatuře:D Ale možná to nebylo jen erotickými scénami, ale tím, že ta holčička z druhý lavice čte knihy, kde se motorovkou řežou končetiny:D
Ale jinak miluju romantiku a hrozně ráda si čtu příběh, jak James Herriot potkal svoji budoucí manželku, mám vždycky pak takový debilní výraz v obličeji a to tam ani nemusí být sex

4 Miwako Miwako | Web | 7. července 2011 v 23:20 | Reagovat

Se sexem v knize jsem se poprvé setkala teprv nedávno (v 17 letech ^^'), i když to bude dáno tím, že jsem poslední dobou knížky zanedbávala a YA literatuře jsem se začala věnovat nedávno :D.. Ale i když nad tím tak přemýšlím, tak asi u dřív.. v dívčích románech je toho taky dost
Myslím, že sex v knize (teď nemyslím nějak dopodrobna vykreslený) má v YA literatuře co dělat. Jestli bych to ale měla specifikovat věkem, tak by to mohlo být těch 15 (bože.. já jsem asi dost staromódní xD). Puberťáci to podle mně nevezmou tak..já nevím vážněji(?). Spíš přijde takové to hihňání a podobně.
Že děti ví o sexu víc "než by měly".. no podle mě je to svým způsobem dobře. Oni to totiž neberou tak.. pubertálně :D Jen holá fakta a.. "pár" detailů (tak usuzuji podle těch několika dětských exemplářů v mém okolí.. a pořád jsou to lepší reakce, než co si pamatuji, když jsem byla mladší).
... Ale na takové téma se asi bude názor rodičů a dětí, mladších a starších vždycky lišit :)

5 Hanyuu Hanyuu | Web | 8. července 2011 v 0:09 | Reagovat

On je fakt, že malé děti se dostávají k pravdám o sexu už opravdu brzo... mnohem dříve než my, avšak... řekla bych, že ty hodně malé děti, jak jsi psala to o školce a tak, si vlastně ani neuvědomují, co to přesně je... moje kamarádka má brášku ve 2.třídě a jednou za ní tak přišel a říkal "Zítra dám pusu Adélce, doteď jsem jí jenom šu*al" je to úsměvná příhoda, jenže děcka jsou pak akorát sprostá a používají výrazy, za které by mě doma v jejich věku nejspíš namlátili :D:D:D (Dumaly jsme nad tím, co myslel tím, že jí doteď jen šu*al a přišly jsme na to, že si pod tímto slovem představuje - stoupnout si vedle člověka, párkrát říct "ach ach" a utéct... :D:D)

6 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. července 2011 v 1:15 | Reagovat

Kdy jsem se poprvé setkala s explicitní sexuální scénou? Tak v 11-12 možná dřív, běžně jsem četla temné fantasy a Kingovky, a myslím, že to na mě žádné stopy nezanechalo. :-D

Tento článek mi přijde zbytečně prudérní - podle mě je lepší, když se mládež dozví o sexu z "dospělácké" knihy, kde se obvykle hraje hlavně na citovou stránku (i třeba u té Neomillnerové), než z porna, kde se nehraje na nic.
Toť můj pohled na věc, asi vzhledem k tomu, že mě YA knížky nikdy moc nebraly (ani když mi bylo náct, ani jako velmi malou) a sex beru jako přirozenou a velmi milovanou součást života. Na sexu není nic sprostého.

Trochu mi ale přijde, že jsi neodpověděla na základní otázku, kterou sis položila. Jak je to tedy se sexem v YA? Jako člověk, který tuto literaturu nečte, jsem se toho moc nedozvěděla... Jak jsou tedy scény popsány? Je tu spousta "zhasínaček"? Nebo jsou popsány decentně, tak říkajíc beze šťáv?

7 Abyss Abyss | Web | 8. července 2011 v 6:47 | Reagovat

[6]: V YA je to spíš beze šťáv a ty zhasínačky - to je holt autor od autora. Ale tak myslím, že ty nemají jak komu ublížit :D Hodně lidem se nelíbí, že je sex v YA knihách brán na lehkou váhu. Jinak já si nedala za úkole objasnit, jak to se sexem v YA je, ale napsat na to svůj názor. Ale je pravda, že pro nečtivce YA, se tam něco takového mohlo objevit.
No a ne článek, ale můj názor může být opravdu trochu prudérní, avšak jak píši YA knihy mi pro mladší i tak nesedí (mladší myslím právě těch 11, 12 dolů). Ale ono záleží na jedinci, každopádně bych prostě knihu, kde je sex opravdu "parádně" sepsán téhle věkové skupině nedoporučila. Celým článkem chci vlastně říct, že YA se sexem nezakazuji, ale že zase nejsem taková, abych šla za dcerou známé a nějakou takovou knihu jí dala. Ale jak je opět v článku, zakázané ovoce chutná nejlíp a každý jedinec ví, na co se cítí. Všichni se taky o sex nezačínají zajímat ve stejném věku.
Co už se mi spíš nelíbí jsou knihy pro dospělého v rukách dětí. Ty jsi to tedy četla, ale přijít za mnou dítě, že chce nějakou knihu (jedno co), tak bych ho prostě na ty tvé knihy neodkázala :D

Já myslím, že člověk o nic nepřijde a že to na něj klidně chvilku počká, vždyť knížek je spoustu, takže s tímhle nedostatkem rozhodně problém není. Raději dám jednou své dceři nejdříve Narnii než Zaklínače.

A co se děti dozví z porna? Já myslím, že nic převratného :) My se tomu prostě jen smáli, když se to objevilo u kamaráda. Člověk už věděl o čem sex je a porno to prostě jen ukázalo blíž. To knihy bych řekla, jsou v tomhle důkladnější, hraje se tam úplně na jinou notu. Přeci jen když se koukáš na TV, tak co? Nic. Už to tak nějak přehlížíš. Já tedy nemůžu říct, že bych výskala, když se v televizi někdo s někým vyspí, koukám na film stejně jako před 10 minutami. Kniha je v tomhle prostě jiná, protože autor chce, aby ses dostala postavám pod kůži.

Mě by asi spíš zajímal i takový ten názor rodičů. Jestli opravdu vrazí do ruky své dcery/syna knihu, kde se s tím autor nesere.

[5]: No tak to je vážně dost dobré :D U nás zase jeden klučina říkal, že každý den masturbuje (neuměl to ani pořádně vyslovit a vzniklo z toho něco jako mastbnuje), myslel tím, že si bere trenky :D

8 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. července 2011 v 7:52 | Reagovat

[7]: Je to jak říkáš - jedinec od jedince. Já osobně bych takovou knihu klidně svému potomkovi 11+ do ruky vrazila, pokud by o ni měl zájem. Rozhodně bych nikdy nezakazovala dítěti něco číst. Pokud se mu to líbit nebude (brutální sex, BDSM), už se k tomu nevrátí, nebo se k tomu vrátí později, pokud ano, je jedno v jakém věku se k tomu dostane, prostě to v něm je.

Chápu, že je to tvůj názor a respektuji ho, jenom by mě zajímala jedna věc.
Co konkrétně si myslíš, že by mohlo mládeži na explicitním popisu sexu uškodit (teď nemluvím jenom o nějakých perverznostech, klidně i normálním vztahovém sexu, ale detailním popisu)? Dle mého je totiž porno daleko škodlivější, protože deformuje pohled na sex, jako na takový tělocvik. Kniha obvykle zprostředkuje autorův pohled na věc, takže dle mého je to daleko lidštější způsob vzdělávání. :-P 8-)

9 Abyss Abyss | Web | 8. července 2011 v 10:40 | Reagovat

[8]: No vidíš tak já bych knihu sice nedoporučila, ale ani bych ji nikomu nevyrvávala z ruky :-P Když už by chtělo dítě vypadat cool, tak si může vzít klasiku (tohle beru spíš ironicky) :-D

Co mu na tom ublíží, to je otázka pro jednu dlouhou přednášku, stejně jako jestli děti můžou koukat na násilí. Někdo může říct, že to v člověku vyvolává násilnické stavy - v tomhle ohledu sexuální sklony. Ale z psychologického hlediska je to složitější. I když někteří psychologové se ohánění i jen obyčejnou chutí, kdy čteš či vidíš, jak někdo peče něco dobrého a ty pak na to dostaneš taky chuť.  

Holt i tady to máš "jedinec od jedince", podle toho co si z čeho odnese. Takhle by se ale dalo polemizovat o mnoha věcech. Hrdina spáchá sebevraždu. Uděláš to taky? Další někoho znásilní. Půjdeš to taky vyzkoušet?
Naštěstí tohle jsou ty vyhrocenější případy a ve většině jiných to snad může jen znechutit a nebo takový člověk prostě bude mít chuť začít sexuálně žít dřív. Dál bych ti tu mohla vypisovat to co už jsem napsala dřív, což je asi zbytečné. Jen ať si užijí dětství dokud můžou :) Ty se mě ptáš, co na tom může být škodlivého, ale uškodí jim, když budou číst nejdříve něco jiného?  To určitě ne. U nás doma to vždycky bylo tak, že pokud někdo o něco projevil zájem, tak se mi to vysvětlilo. Ale nikdo mám nikdy nezatěžoval kebuli jinými věcmi, na to máš kolem sebe už tak dost vjemů.
Až na to doporučení a věkové hranice, kde to máme odlišně "- 2
+" to nejsou zase tak odlišné názory. Ale každá asi budeme děti vychovávat jinak :))

10 Beňulka Beňulka | E-mail | 8. července 2011 v 11:20 | Reagovat

Jestli se do toho můžu vložit, tak určitě sex v knihách neublíží ani mladší věkové kategorii, záleží jak je to napsáno. Na druhou stranu tu píšete, že porno dělá ze sexu tělocvik, ale co scény, jak oba společně vyvrcholí, chlap je schopen hned pokračovat...atd.? To je taky mimo realitu, pardon, ale je to tak. Čím jsem starší a mám více zkušeností, tím víc si dobře napsanou sexuální scénu vychutnám a o to víc mě znechutí a rozesměje zcela nereálná scéna, i když je seberomantičtější. Protože takhle to v životě nechodí. I ve filmech, to už tuplem nechápu, jak jsou dokonalí, nezpocení a já nevím co všechno... Právě tohle dětem/mládeži hodně zkazí pohled a čekají pak od sexu něco jiného než pak ve skutečnosti je... Soudím ze své zkušenosti a určitě jinak bych vnímala scény v Bratrstvu černé dýky třeba i ve 22 než teď v 29 letech. Takže můj názor je takový, že ano, ať o tom čtou, ale ty syrové a reálné scény nemůže "nedospělý" jedinec zcela pobrat a jen si to bude předtsavovat, jaké to je a ono to ve skutečnosti tak není. Proto bych ten jemný sex do YA pustila a ten drsnější, reálnější ať je pro dospoělé. Nikdo mi nevymluví, že 30ti letý jedinec to vnímá stejně jako 19ti letý-nechci se Vás dotknout holky, ale to je realita a pozná se to až s přibývajícím věkem... :-)

11 Beňulka Beňulka | E-mail | 8. července 2011 v 11:23 | Reagovat

ještě k těm malým dětem - to je opravdu úsměvné, ale ony z toho nemají rozum, stejně tak jako 11, 12 let...jen o tom mluví, protože mluvit o sexu je cool, ale vědí o realitě houby, takže nad tím se musíme jen pousmát...a ohledně toho jak děti mluví, hodně to je i o výchově... a bohužel i o tlaku okolí, ale dítěti se to vysvětlit dá... ;-)

12 Fiera Fiera | Web | 8. července 2011 v 11:30 | Reagovat

Teda při čtení jsem si říkala, jestli mi náhodou nevidíš do hlavy. Mám na to stejnej názor.

No a když si tu popsala to s oním pánem. Taky jsem zažila něco podobného. Jsem tenkrát toužila po tom, se co nejdřív propadnou do země nebo nebýt vidět. V knížce mi to tak nějak "vadí". Ale jak píšeš s kamarády se o takovémto tématu bavit problém nemá.

13 Neliss "Nellie" Screamers Neliss "Nellie" Screamers | E-mail | Web | 8. července 2011 v 12:43 | Reagovat

Ja mám teda 13, sex v knihách práve nevyhľadávam, ešte sa mi nestalo, že by scény v YA boli "príliš".:D Ale neviem, no, nevinnosť...:DD
Inak, preboha, tá situácia.:D

14 Cleo Cleo | Web | 8. července 2011 v 23:31 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím. Ze sexu v knihách už mi začíná být šoufl. Nejhorší je, že autor to prostě bere... Jako TO HLAVNÍ. I když to je pitomost. Vždycky je to krátký děj, TAMTO a pak řešení nevěry nebo něco takovýho...

15 Zlatka Zlatka | Web | 29. července 2011 v 21:18 | Reagovat

Sex v YA knize beru vlastně jako samozřejmost... Stejně jako malá holka očekává od příběhu romantiku a prince na bílém koni, tak teď od příběhu očekávám, že ten princ si s tím koněm taky umí hrát :D... Bože to vyznělo.. trochu divně :D No to je jedno. Nemusím mít v knize vyloženě sex, ale mám ráda takové ty předehry... například u Anity Blake... miluju, jak Hamiltonová popisuje Jean-Claudovo božské tělo... vlastně... nevím o žádné knize, kde by mě ten sex vyloženě bavil, ale předehry jsou moje, to jo :D
A jestli taková knížka patří do rukou dítěte? O tom si musí dítě rozhodnout samo :-) Když na takovou scénu v knížce narazí, buď se mu to líbít bude, nebo ne... Vždycky může knihu odložit a věnovat se jí o pár let později, až se mu takové věci, začnou líbit :-)

16 ball gown dresses ball gown dresses | E-mail | Web | 23. října 2012 v 8:20 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama