Bramborový salát a sváteční idylka

23. prosince 2010 v 21:46 | Abyss |  SECRET | Má malá tajemství
Smutná dohořívající svíčka asi není přesně to pravé na Vánoce, ale já myslím, že právě ona by měla spoustu lidí inspirovat, je to znamení toho, že spousta věcí rychle pomíjí. Nenadějeme se a Vánoce a vlastně celý rok 2010, už bude opět zase za námi.

PŘEJI VÁM TEDY ABYSTE SI JE UŽILI JAK JEN VY UZNÁTE ZA VHODNÉ, ABY JSTE JE MOHLI TRÁVIT S TÍM S KÝM CHCETE, JAK CHCETE A KDE CHCETE. POKUD SE NĚKOMU OPRAVDU NASKYTNE TAKOVÁ MOŽNOST, PAK MÁ ASI TY NEJIDEÁLNĚJŠÍ VÁNOCE.

BRAMBOROVÝ SALÁT, (VŠUDE TAM) KAM SE PODÍVÁŠ
Teď jsem celé dvě hodiny trávila pouze u tvorby bramborového salátu, vážně nechápu proč má u nás někdo dojem, že ho musíme udělat pro celou naši ulici. A proč je tu zanesena každoroční tradice, že ho musím dělat pouze já, bez toho aby mi kdokoliv pomohl. Na salát se u nás ještě navíc vytahuje ta největší mísa, jakou můžete v obyčejné domácnosti vidět a ke všemu jí vytahujeme vážně jen jednou do roka - na Vánoce.
Po takové hodině už mi brambory lezou snad i z uší. Navíc od určitého období doopravdy nesnáším majonézu, takže si vždycky oddělím tu svou porci na dvě jídla a majonézu nahradím zakysanou smetanou, to je pak teprve bašta. Nejlepší pak na tom je, že i když si každý rok dávám na svou krabičku štítek se svým jménem a celá rodina stále tvrdí to samé, tedy že ten salát s majonézou je lepší, tu ještě nebyl rok, abych si svou krabičku dojedla sama, vždy mi s ní někdo musel samozřejmě pomoci.
Jako pescopollovegetarián jim pouze drůbež a ryby. Kapra tedy navíc ještě nejim od té doby, co jsme jednoho měli doma, když jsem byla malá. Slepice pak konzumuju proto, že mě jako malou u dědy poklovaly, vím že je to asi zvláštní přístup, ale je to ve mě již trvale zakořeněno :) Tímto se chci tedy dostat k tomu, co u nás nenajdete na svátečním menu.

SANTA, JEŽÍŠEK, MRAZÍK...
Tento úryvek je vlastně malou předělávkou mého komentáře k tématu "Santa", už předtím jsem se chtěla k tomuto tématu vyjádřit a v komentáři na blogu Žirafky, jsem vlastně obsáhla vše, co jsem měla na srdci, takže by mi přišlo nesmyslné to celé nějak přepisovat novými slovy. Je tedy změněna jen obecnost článku (tedy to, komu je článek určen).
Většina lidí nenávidí Santu, stačí jim jednoduše vědět, že tu je a už podpalují krb, co kdyby k nim náhodou zabloudil. Přitom ho slavíme i my, jiný název pro Santu je totiž Svatý Mikuláš.
Kamarád teď dělal v jednom z našich velkých obchoďáků Santu, jejich rodina nemá moc peněz a tak si musí stále přivydělávat, bere vše co se mu naskytne, měl snad tu práci odmítnou jen proto, že někdo nemá Santu rád a pak sám nemít Vánoce? Přitom jeho zaměstnavatelé mu vtloukali do hlavy, ať všem dětem říká, že to Ježíškovy sám pak jen řekne a že dárky jim donese Ježíšek. Tuhle tradici, říkat si co si děti přejí, vyřešili jinde ještě líp a pro dědi přichystali krásné dřevěné truhličky :)
Ano jsem 100% pro našeho Ježíška, vlastně neznám nikoho kdo by chtěl víc Santu, ani mezi dětmi, když jsem teď měla dobrovolnou praxi ve školce kvůli VŠ, všechny děti říkali, že jim dárky přinese Ježíšek a o Santovi říkali, že ho znají, ale že ten chodí jinde, stejně jako třeba Mrazík, takže si nemyslím, že děti chtějí Santu, prostě berou to, že v každé zemi nosí dárky někdo jiný, protože by to jeden člověk nestihl.
Na každého nezbedu, co by prohlašoval, že jemu nosí dárky Santa, pak bohatě postačí, když mu člověk vysvětlí, jak to u Santy chodí, že bude muset počkat na dárky tedy až do druhého dne, zatím co Ježíšek nosí dárky den předem, každé dítě pak velmi rychle změní názor :)
V reklamách se vyskytuje Santa proto, že Ježíšek nemá trvalou podobu a dát do reklamy mimi jsem viděla zatím vážně jen párkrát. Ale tohle reklamové šílenství jde, a vždy šlo, naprosto mimo mě (a to nejen o Vánocích), co mě to má zajímat, že je někde v reklamě Santa, když u nás chodí Ježíšek. Tohle bych jako pravý Ježíškář prostě vůbec neřešila, jiné to už nebude, ale protože mimo svátky moc nekoukám na TV, tak teď vlastně ani nevím v jaké české reklamě se objevil Santa, že to může někoho pobuřovat, takže se určitě mile ráda nechám poučit :) To že je v ostatních reklamách ze zahraničí je holt normální.
A co se týče těch amerických filmů, na které někdo nadává, tak jich mám pár i vážně ráda, co jiného by u nás měli dávat v televizi, když náš národ v dnešní době není schopný natočit nějakou pořádnou vánoční pohádku, mimo těch co se u nás pouští už roky a má vlastně jen tak 5 zábavných filmů, co pro mě k Vánocům prostě patří. V mnoha zahraničních vánočních filmech se navíc často objevuje, že nějaká postava uvede na pravou míru to, že Santa nechodí všude, ale že jemu podobných je na světě spousta a někde ani Vánoce neslaví. Koukáme na mnoho zahraničních filmů a o zrovna o Vánocích bychom neměli?
Každo pádně je to především na rodině, jak chce doma Vánoce slavit, i když mi přijde hloupost slavit zde Santu, nic s tím neudělám a rozhodně se nebudu o Vánocích s nikým hádat, vždyť to mají být především svátky klidu a míru :) A především ti kdo věří na české tradice, na Ježíška jistě nikdy nezanevřou.
Takže konečný verdikt je takový, že mě Santa nevadí, on snad může za to, že je spojován hlavně s Coca Colou, i když dnešní podobu měl mnohem dřív, než se tenhle sladkej blivajs vůbec začal vyrábět? Ne nemůže, když si tohle všechno odmyslíte, tak je to podle mě pro ty americký prcky hezká postavička, to že se říká, že jsou americký děti rozmazlený parchanti? No tak takový děti se najdou v každým národě :)
Lepší je prostě tohle ignorovat myslet si svoje, pokud máte vážně chudáka Santu v takový nelibosti, tak se zúčastnit jeho pražskýho vynášení v popelnicích a snad pak člověku bude líp.
K nám zítra, a k všem lidem co znám, přijde náš Ježíšek, tak to má být a u nás taky bude a sváteční večeři pak propiju s Kofolou :)


Ke konci ještě jedna malá ukázka, jedné z mnoha věcí, které u nás právě vytváří moje drahá maminka. Na naší výzdobě mám ráda především to, že jde všechno do přírodna :)

Věneček
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Awia Awia | Web | 23. prosince 2010 v 22:55 | Reagovat

Myslím, že problematiku Santa vs. Ježíšek jsi vystihla hezky. Nás se na to ptal angličtinář (rodilý mluvší) a všichni, co mají mladší sourozence, říkali, že jejich bratřírči či sestřičky mají stejný názor - u nás je Ježíšek, tam je Sanca Claus. To ještě není důvod k nenávisti. To, že mi vadí, jak se Amerika všude cpe, ještě neznamená, že bych Santu muesla nenávidět, nebo bych musela nenávidět všechny Američany, jejich hymnu, pomlouvat je, házet na to špínu a tak. Vždyť ten pán v červeném je docela sympaťák. Ale Ježíšek, je Ježíšek ... To je pravda. :-)

A jinak tedy děkuji za přání, které nebylo určené jen mé osobě, ale líbilo se mi ze všech těch, co jsem různě po blozích nasbírala, snad asi nejvíce. Tobě přeji také hezké svátky, bohatého Ježíška a ať ti chutná ten salát, co sis dnes navařila. :)

2 Zlatka Zlatka | Web | 24. prosince 2010 v 10:47 | Reagovat

Já Santu fakt nemusím, vadí mi, že ho k nám pořád tahají. Reklamy budiž a je fakt, že českých (nových a dobrých) pohádek je málo, ale to by už prostě mohli dávat normální filmy bez vánoční tématiky, než přes celé svátky vysílat X filmů a všechny na jedno brdo, některé se mi líbí, ale většinu prostě ignoruju.

Kdybych byla v situaci jako tvůj kamarád, vůbec bych neřešila, za co se vlastně převleču, přeci jenom peníze jsou peníze :D

Jinak přeju šťastné a veselé, kupu dárků pod stromečkem a na zdi zlaté prasátko ;)

3 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 25. prosince 2010 v 14:58 | Reagovat

Myslím si, že máme v poslední době dost hezkých nových pohádek, akorát jsou většinou na ČT1.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama