Nová státní maturita (počtvrté) aneb "názor nemá každý stejný"

9. srpna 2010 v 18:53 | Abyss |  NA TÉMA | Když se člověk musí nad něčím zamyslet...
TENTO ČLÁNEK SOUVISÍ S "NOVOU STÁTNÍ MATURITOU" TÉMATEM ABYSS
(aneb to co Abyss zabírá mozkovou kapacitu)


Abyss maturita
V tomto článku vám pokusím alespoň částečně nastínit můj názor na "novou státní maturitu", možná se vám nebude zdát správný, možná se alespoň v něčem shodneme, ale takhle to hold nějak vidí (spíše chápe) moje palice :)


PLUSY A MÍNUSY STÁTNÍ MATURITY Z MÉHO POHLEDU
Myslím že je špatné dívat se na tuhle novou formu jen z té špatné stránky, já tam například vidím několik kladných častí, problém ovšem je, že zatím nevidím zrovna moc možností, jak by mohli některé klady státní maturity fungovat, tvůrci sice hlásí tohle a támhleto, k tomu ovšem připomínají, že se jedná o plány do budoucna, které se mají budovat časem (to by mě ovšem zajímalo co dělali do teď). Nebylo by tedy lepší počkat dokud nebude nová maturita opravdu vybavena vším, co by mohlo být pro maturanty opavdovým přínosem? Osobně nemám nic proti tomu aby se tenhle rok na podzim spustila zkušební verze, naproti tomu se mi zdá nemožné, aby se pouze díky jedné zkoušce vypilovaly všechny chyby, které díky tomu budou zjištěny a pokud si někdo myslí, že se žádné nenajdou, tak mu někdo asi na nos posadil růžové maturitní brýličky.


SROVNATELNOST VŠECH MATURANTŮ
Plusem nové maturity by byla bezesporu její srovnatelnot, dnes je nemožné srovnávat si maturitní vysvědčení s někým z jiné školy, protože každá škola má maturitu jinou a jinak obtížnou, to platí ostatně o učení obecně, pokud by tedy byla maturita všude stejná měla by jednička z ní vždy stejnou váhu. Je to ovšem poměrně nereálné. Nemělo by se tedy v tom případě i všude stejně učit? Nebo se vám zdá spravedlivé, že někdo bude maturovat z matematiky, když jí má 2x týdně (což je třeba většina humanitních oborů) a oproti tomu někdo, kdo ji má 4x - 5x týdně (nejčastěji gymnázia), máme tu pak i speciální technické školy, které ji mají určitě ještě vícekrát, ti jí budou mít ale rozhodně danou i jako jeden z povinných předmětů.
Proto bych srovnávala vždy jen daná odvětví, platilo by to i u cizích jazyku, naprosto bych oddělila školy jazykové, nejlepší by bylo udělat pro tyto školy zkoušku, která by byla srovnatelná například s těmi, které jsou požadované na školách v zahraniččí. A další dvě části by byli pro gymnazia a ostatní střední školy. Jednoduše když už se do toho tolik investuje, tak ať to trochu vypadá a nemusíme za to u nás stydět ;)


CO SE TO MÁM VLASTNĚ UČIT
To je další problematika, nikdo to neví, tvůrci maturit hlásají, že se nemusíme bát, že nám vzdělání potřebné k složení maturity obstarává již sama škola. Největší hloupost jakou jsem kdy slyšela, když maturitu nebude mít pod svými "křídly" škola, která nás na maturitu připravuje. Určitě znáte různé soutěže, od matematických třeba po přírovědné a jazykové, tam se taky porovnávají vaše vědomosti a to co vás na škole naučí. Z vlastní zkušenosti mohu posoudit jen ty matematické, u těch jsem se nikdy nesetkala s tím ,že bych věděla úplně všechno, tedy s tím ,že bych se všechno naučila ve škole, když po vás v zadání chtějí (například) nerovnice a vy je máte brát až příští rok, tak je jasné, že do testu nic nenapíšete. Do teď to platilo tak, že se učitelé jednoduše zaměřovali na témata, která se objevovala v maturitě dané školy, jenže na co se mají zaměřovat nyní, na všechno? Troufám si říct, že na to nám čtyři roky na střední stačit nebudou, nemám totiž iluze, že by si někdo přesně pamatoval co to bral v osmé třídě a tak se vše musí vždy od základů zopakovat znovu a je tedy samozřejmé, že něčemu nebude věnována taková váha jako jinému. Alespoň u některých předmětů se už ale můžete podívat na katalog požadavků na ofiálních stránkách maturity.


TĚŽŠÍ BYLO NAKONEC LEHČÍ, LEHČÍ BYLO TĚŽŠÍ
Určitě to znáte, někdo vám říká, jak bude nová maturita jednoduchá jiný jak těžká, to opět záleží na tom kde se jak učí, kolik-krát máte daný přemět týdně a jste-li na něj specializováni nebo ne. Zkuste si to teda každý sám a podívejte se na stránky nové maturity, najděte si ukázkové testy a alespoň něco málo si přečtete, pokud byste již nyní mohli jako nic vyplnit test základní obtížnosti, pak asi budete patřit mezi ty, kterým nová maturita neublíží, pokud to máte naopak, nezbude vám nic jiného, než se učivo naučit (našprtat chcete-li).


PO STŘEDNÍ I NA VYSOKOKOU
Pro studenta který by chtěl pokračovat i po střední dalším studiem, by nová maturita měla usnadnit vstup na vysokou školu, kde by se mělo na výsledek maturitního vysvědčení pohlížet, to vám zatím ale nikdo nezaručí, nikde není psáno, že se vysoké školy nebudou i dále rozhodovat podle dle svých vlastních kritérií (z testů například nejčastěji Scio apod.). Je pravda že by toto ulehčilo školám na financích, student by se po maturitě již nemusel stresovat, jak se ale ministerstvo školství s vysokými školami dohodne je zatím ve hvězdách a i potom na tento systém asi nepřistoupí všechny školy. No ale když musí státní maturitu nařizovat nám, i když s tím spousta učitelů a ředitelů nesouhlasí, tak proč by nemohli ředitetům těch vysokých nakázat brát na státní maturitu zřetel? To se mi zdá opravdu jako trochu nepochopitelné, přeci když přikazuji tak všem a když chci nechat vodu téct tak jak teče doteď, nebudu utahovat kohoutek.


JAK TO VYPADÁ JINDE
Začneme Ruskem - černým scénářem - tam státní maturity vedli jen k ještě větší korupci. Maturity za studenty dokonce vyplňovali sami vyučující. A studenti kteří neměli takové štěstí, že si mohli učitele podplatit, dostávali z téhle nové formy takové deprese, že to dokonce vedlo k mnoha sebevraždám. Neberto to ovšem tak, že to má v Rusku jen špatné vlivy. Tam kde je již nová forma zaběhnutá poměrně déle funguje dobře, né dokonale ale přitom poměrně kvalitně, právě tam se ministerstvo pokusilo inspirovat a jestli se inspirovali dobře budou někteří mcoi porovnat již na podzim.


CO NÁS ČEKÁ
Možná se tak jednou dočkáme toho, že se budou některé maturitní předměty srovnávat celosvětově, to by konečně vznikl ten správný halus a země by si navzájem mohli zjistit jak kvalitní mají školství :)JEN SMĚLE KUPŘEDU, TÍMTO TO NEKONČÍ
Související:
  • Úvodní článek na téma °Nová státní maturita aneb "začne to už"°
  • Druhý článek na téma °Nová státní maturita aneb "jak to bude vypadat"°
  • Třetí článek na téma °Nová státní maturita aneb "kdy se mám dostavit"°
  • Pátý článek na téma °Nová státní maturita aneb "a je to tady"°
  • Šestý článek na téma °Nová státní maturita aneb "je to nová profilová část"°

Odkazy jinam pro doplnění:

* Zdroj obrázku: igosso
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Státní maturita...

Jsem pro
Jsem proti

Komentáře

1 Ducii Ducii | Web | 9. srpna 2010 v 19:27 | Reagovat

Podle mne se nedá srovnávat učňák s gymplem, každopádně dřív taky byly státní maturity a nikomu to nevadilo. Mě vadí to, že by se podle toho mělo přijímat na vš, to jsem zásadně proti.

Každopádně maturitu i přijímačky na vš mám za sebou, takže mi to je svým způsobem jedno. Hlavně, že nám se to vyhlo:-D

2 Angie Angie | 9. srpna 2010 v 19:31 | Reagovat

souhlasím s tím, že nejlepší by bylo srovnávat jenom dané odvětví, ale pak vzniká problém - škol s různým zaměřením je hodně. Třeba v Praze jsou asi jenom 2 nebo 3 umělky, a jestli dělat zvlášť systém pro těch pár škol, je to prostě něco jiného. Navíc jsou specializované školy, např. ekonomka, ale jiná než obchodka nebo lyceum. Manažerská nebo cokoliv jinýho. Tam se taky vyučuje jinak. Přemýšlela jsem nad tím, proto bych souhlasila s tím, že by se mělo vyučovat stejně. Prostě všichni by měli stíhat své. Začínat změnu od základů, to je můj názor.
A nejvíc mě na státních maturitách štve, že vysoké školy to nezajímá. Prostě mají své zkoušky. Naco tedy jsem dělala závěrečky? Na hovno :-?
Takže souhlasím, krásně napsaný článek, skvěle si to probrala

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 9. srpna 2010 v 21:59 | Reagovat

Chce to nejdřív sladit SŠ a VŠ, pak by státní maturity smysl měly.

4 nikusha nikusha | Web | 10. srpna 2010 v 8:56 | Reagovat

Všechno nejlepší k narozkám! ;-)
Sice to nesouvisí s tématem státní maturity, ale co.. :D

5 Abyss Abyss | Web | 14. srpna 2010 v 20:31 | Reagovat

[2]: Celý je to hold nedomyšlený a když ještě nejsou ani potvrzené žádné pořádné přínosy, tak proč se s tím vůbec dělat :-x

6 bridal wear bridal wear | E-mail | Web | 23. října 2012 v 7:43 | Reagovat

Q. Why don't mountains get cold in the winter?
http://www.carweddingdress.org/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama