Peníze... "takový ty papírky různých barev"

13. března 2010 v 14:51 | Abyss |  NA TÉMA | Když se člověk musí nad něčím zamyslet...
TENTO ČLÁNEK SOUVISÍ S TÉMATEM TÝDNE "PENÍZE" NA BLOG.CZ

Od jakživa se vědělo, že když člověk něco chce musí za to na oplátku něco dát... nakonec jsme se přes barter a draké kovy dostali až k penězům. O penězích toho za poslední půl rok vím opravdu hodně, protože právě to je nyní hlavním tématem školního předmětu. Kdybyste se mnou seděli na hodině ekonomie, od učitelky byste se jednoduše dozvěděli, že peníze jsou speciálním druhem zboží, platebním prostředkem a mírou hotnoty a spoustu dalších věcí které závisejí na penězích, tomu se ale věnovat nechci.

V dnešní době se člověk bez peněz nikam nedostane a neplatí ani to, že za peníze si člověk zdraví nekoupí - ten kdo má spoustu peněz má rozhodně větší šanci přežít, než ten kdo nemá na to si platit léky a operace, v dnešní době vám nikdo nedá nic zadarmo ani kdyby vám šlo o život. Ve světě se každý den utratí spousta peněz kvůli blbostem - k čemu jsou takový peníze který někdo prosází?

Na světě najdete země se strašnými rozdíly, na jedné straně bohatí a na druhé lidé bez peněz, kterým nikdo nepomůže, protože se ocitli na dně. Někteří si za to můžou z části sami jiní jednoduše nemají na vybranou, co se světového měřítka týče, tak můžeme být rádi, že máme na pitnou vodu. Každou chvíli umírá spousta dětí na dehydrataci - protože někdo neměl peníze na to, aby k nim vodu dostal. Jsou tu sice někteří šťastlivci, kteří se dostanou pod ochraná křídla světových organizací, ale i tyhle organizace musí někdo zásobovat penězmi a přitom je to jen takový malý barevný papírek.

Teď se trochu přenesu do svého dětství, když jsem věděla co se jinde děje a ještě nechápala celý tenhle koloběh, ptala jsem se sama sebe proč prostě někdo nevytiskne těchhle papírku pro tyhle lidi, co na tom nejsou dobře, víc - pro mě jako pro malou to byla hezká představa, která by všechno vyřešila - bohužel je to všechno mnohem složitější.

V naší zemi snad taky nepotkáte někoho kdo by si něstěžovat na to že nemá peníze, je to tím, že každý je zvyklí na určitou "hodnotu svého života" a u nás teď každou chvíli přichází někdo o práci (sama jsem zvědavá jak jí sama budu jednou hledat), všechno se zdražuje - aby se měli stále dobře alespoň ty "nahoře" musí ubrat těm "dole". Ani představa toho jak si sebou každý táháme státní dluh není hezká, jenže k tomu aby byl někdy státní rozpočet vyrovnaný místo shodkový se s největší pravděpodobností nikdy nedostaneme.

Jenže jak by se nám žilo bez peněz? Rozhodně by byl všude hrozný zmatek, to by snad každý dostal co chce? Nebo by jste sebrali peníze bohatým a dali je chudým? A opravdu by si to všichni zasloužili? Podle čeho by se měřilo kdo je chudý a kdo bohatý?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Peníze?

Ano
Ne

Komentáře

1 Vampire Girl ♥ Affs Vampire Girl ♥ Affs | Web | 13. března 2010 v 17:24 | Reagovat

Ahojik...udělala jsem na náš blog nový design, tak se přijď proísm podívat...

2 Yann.)) Yann.)) | Web | 16. března 2010 v 9:45 | Reagovat

Páni..
Pěkná úvaha ;-) Ani nevím, co k ní říct, protože moje myšlenkový pochody pracujou vlastně úplně stejně.. :D
Taky jsem v dětství nechápala, proč si prostě někdo peníze nevytiskne.. Jenže k čemu by pak byly? Ta hodnota a vzácnosti je důležitá.
Není správné, aby se bohatým bralo a chudým dávalo, protože potom by se tady zase mohl nastolit komunismus a všichni by měli včechno, ale vlastně nic..
Ten, kdo je bohatý, tak si to buďto vydělal, anebo podědil.. a pak už je tu otázka dovedností a štěstí..
Je to složité..
Ale stojím si za názorem, že chudým zemím by se mělo pomáhat, od těch, kteří si to můžou dovolit.
Já sama, když mám peníze, ráda dám nějaké drobné na organizaci nebo pro bezdomovce..
Nejsem svatá a jsem taky šíleně lakomá a na peníze, ale snažím se k lidem chovat tak, jak bych chtěla, aby se choval někdo ke mě až budu v úzkých..
Třeba se nám to jednou vrátí. :)

3 Abyss Abyss | Web | 20. března 2010 v 9:13 | Reagovat

[2]: Naprostý souhlas :) Taky se snažím někdy něco přispět, nadruhou stranu těch organizací je ale tolik že se to nedá :) A dokud si sama nevydělávám tak je nesprávné někam posílat peníze rodičů... ale kdo ví jak na tom sama jednou budu, když zaměstnanost stále klesá :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama