The Mediator / Mediátor

6. února 2010 v 11:42 | Abyss |  | RECENZE | Mám přečteno... a co na to říkám?
Sérii Mediátor má na svědomí americká spisovatelka Meg Cabotová, která má na svém kontě nespočet dalších knih pro mladé lidi. Hned jako první mě zaujal styl kterým knihy napsala, je to prostě jako byste se bavili s kamarádkou... takže nepředpokládám, že si při takovém hovoru dáváte pozor abyste mluvili hlavně spisovně a místo "kterej" vyslovovali spořádaně "který".
Příběh je na první pohled zajímavý a mnohokrát mě překvapilo, že děj není hned prokouknutelný, jak to u mnoha knižek bývá. Rozhodně jsem nikdy nic takového nečetla a celá série se zařadila mezi mé nejoblíbenější tituly. To co se nalézá níže, jsem se rozhodla sepsat taky trochu hovorově, aby to prostě alespoň trochu zapadalo ke knihám :)

Mimo to se již dlouho se mluví o tom, že by se tato série měla zfilmovat... nevím proč, ale mě by Mediátor mnohem více sedl jako seriál, protože ve filmu by to určitě strašně okrouhli a taky bychom se příběhy se Suze mohli kochat mnohem déle... :) jen nevím jak by to bylo s hereckým obsazením, dle mého se snad herci, kteří by se hodili na ztvárnění Suze a Jesseho ještě ani nenarodili :D
Jinak tedy ty naše české obaly jsou úděsné, kdyby mě na knihy někdo neupozornil, asi bych po nich nikdy ani nesáhla... naprosto nic nevyjadřují a u mě hraje to jak kniha vypadá při výběru docela velkou roli, možná si říkaté, že je to špatný přístup, jenže v knihovnách a v knihkupectvích mají stovky knižek a kdyby se měl člověk pokaždé zdržovat tím, co kniha obsahuje nikdy by neodešel. Právě teď taky není skoro možné někde knížky sehnat, některé díly jsou úplně vyprodané, třeba by se proto nakladatelství mohlo rozhodnout vydat nové vydání a k tomu lepší přebaly... no co každý máme své sny :)


1. Shadowland / Krajina plná stínů
První díl Mediátorské série, který nás přenese do světa kde existují lidé, kteří mluví s duchy a nejen to, pro takovéto osoby - mediátory, není problém se ani takového ducha dotknout, jednoduše pokud by náhodou potřeboval uštědřit jednu za vyučenou, můžete si být jisti, že to rozhodně pocítí. Šestnáctiletá středoškolačka Suze má tento dar vlastně od jakživa, nemůže tedy říct, že by z tohoto požehnání byla kdovíjak odvázaná, přeci jen komu by se líbilo kdyby za vámi neustále dolejzali duchové a žádali vás aby jste jim pomohli vykonat to, co před smrtí nestihli a mohli se poté odebrat tam kam takový duše patřej. Bohužel se najdou ale i tací, kteří se tu rozhodnou zůstat takříkajíc z trucu, protože jim nepřipadá nijak zábavný odebrat se na věčnost a pak taky ti kteří ani nevědí proč je ta přepážka nechce pustit dál. K takovým patří i Jesse, duch který se objeví Suze v jejím novém pokoji po té, co se díky své matce odstěhuje z New Yorku do Kalifornie, za jejím novým manžílkem a jeho třemi povedenými synátory. Jesse je duch, to pro Suze není nic nového, takže by měl pěkně odšupajdit z našeho světa a hlavně z jejího pokoje, jenže on tu má podle všeho ještě něco na práci a je to ke všemu vážně pořádnej kus a na tom nic nezmění ani to, že je už zhruba nějakých stopadesát let po smrti... No ale co na tom? Sussanah se do něj rozhodně nehodlá zakoukat... je to přeci duch prokrista, kterýho navíc vidí jenom ona, nebo si to alespoň myslela až do doby kdy zjistila, že ředitel její nový školy, mimo jiné kněz, je taky mediátor. Kalifornie tedy rozhodně nebude klidný místo, to zjistí opravdu velice rychle, hned potom, co se jedna pitomá nána rozhodla kvůli nešťasné lásce odpravit ze světa (kvůli klukoj?!) a nenapadne jí poté nic lepšího než toho nebožáka přivést k sobě na věčnost...

Abyss hodnocení: 10/10

2. Ninth Key / Devátá stezka
Jen co se Sussanah vzpamatuje ze svého prvního dobrodružství v prosluněné Kalifornii, už se jí v jejím pokoji zjevuje zoufalá žena, která potřebuje doručit jisté poselství, jakoby nestačilo, že pravidelným návštěvníkem (nebo spíše obyvatelem) jejího pokoje je již jeden duch - neskutečně pohledný Jesse. Suze se nadruhou stranu díky tomu zbližuje s pohledným Tadem Beaumontem a víte co je na tom hlavní... je živej! Zdá se, že se u ní začíná blýskat na lepší časy, co se tedy společenského života týče, rozhodně není ošklivka ba právě naopak, v New Yorku však kluky trochu odrazoval její tajemný způsob života (co by asi ještě řekli na historky o duchách, kterých má v zásobě mraky), v tomhle novém městě se Suze stala ale takovou třídní hvězdičkou, podle všeho tu byl život před jejím příchodem až moc nudný. Zdánlivá vidina štěstí se nakonec rozpadne po setkání s Tadevým rodinným příslušníkem a Sussanah začíná být čím dál tím víc vděčnější za Jesseho přítomnost...

Abyss hodnocení: 9/10

3. Reunion / Andělé smrti
Za Suze přijíždí její nejlepší kamarádka z rodného New Yourku, do které se okamžitě zakoukají její dva nevlastní bráchové. Narozdíl od Suze si její kamarádka myslí, že jsou to pořádní kořeni, což je asi způsobeno tím, že s nimi ještě netrávila tolik času u jejich prasečích rituálů u večeře a hlavně nevidí Jesseho, proti kterému je každý kluk jen nedopracovaná dřevěná loutka. Suze ovšem ani nyní nemá čas věnovat se lelkování na pláži, protože duchové si hold nedají spát a tentokrát to má být dokonce jedna ku čtyřem, čtyřka maturantů se totiž při nešťasné nehodě s dalším autem zřítí z nebezpečného úseku silnice, pod kterou se k jejich smůle nachází oceán s útesem o kterej se pořádně rozprs... rozmáčknout. Tahle partička si ovšem nemyslí, že to byla pouhá nehoda a hodlají se řidiči druhého auta pořádně pomstít, Sussanah má tedy co dělat aby zjistila, jak to vlastně bylo a sama při tom nejednou nasadí krk...

Abyss hodnocení: 10/10

4. Darkest Hour / Temná je noc
Prázdniny by měl každý trávit spánkem až do oběda a lenošením všeho druhu, hlavně aby se odčerpaly všechny negativní vlivy, které stihla škola za rok způsobit. Suze má ovšem smůlu protože jí čeká brigádničení v hotelu, kde se bude starat o děti bohatejch papínků a mamiček. Člověk by řekl, že snad i duchové by si mohli dát na prázky voraz, bohužel je ale asi právě tahle doba ideální na návštěvy z hůry, navíc mediátory to k tý Kalifornii asi nějak táhne a láká. Sussanah si uvědomí jednu velice důležitou věc, i když se snaží sebe víc, nemůže si pomoct... zamilova se do ducha, no do Jesseho, škoda jen že je mrtvej... i když asi víc než to jí trápí představa, že on její city neopětuje. O tom kdo Jesseho zavraždil má Suze celkem jasnou představu, přesto jí však taková nečekaná návštěva překvapí a když pak ztratí člověka na kterém jí záleží, ocitá se na chvíli v zoufalém stavu, který brzy vyústí v hněv a odhodlání vrátit vše do zprávných kolejí. Paul, jehož bratra dostala na hlídání, jí k sobě přitahuje zvláštním poutem, bohužel pro ni nemůže být nic normální...

Abyss hodnocení: 11/10

5. Haunted / V pasti
Sussanah opět začíná škola a i když sama sobě slíbila, že tento rok nezačne rvačkou, její nevlastně brácha jí v tom samo v okamžiku přesvědčí. Tento díl je z velké části věnován vztahu mezi Suze a Jessem, který začíná být čím dál tím víc komplikovanější, přeci jen jak doma rodině představíte svou lásku, okouzlujícího ducha, když ho oni nevidí. Po opětovném příchodu Paula navíc zjišťuje, že všechno nemusí být takové, jak si doposud myslela a přesto, že jí Paul částěčně děsí, musí to překovat aby se mohla dozvědět tajemství, které se nad ní vznáší.

Abyss hodnocení: 10/10

6. Twilight / Čtvrtý rozměr lásky
Suze se konečně rozhodla udělat si řidičák a taky že ho dostala, zasloužila si tak občasné vypůjčení matčina auta, no a někdy o tom nemusí ani vědět že. Ve třeťáku, sedmnáctiletá a stále bez kluka, no i když to není tak úplně pravda s klukem - duchem, kterého ovšem jen tak nejde představit kámošům. K tomu Paula neustále za zády a nezdá se, že by hodlal odstoupit od svých nových ztrhujících plánů... zařídit aby Jesse - její milovanej Jesse - nikdy neumřel, což by nakonec mohlo být ale docela dobře, mohl by tak prožít celej svůj život, jenže by ho Sussanah nikdy nepotkala, před ní samotnou tak stojí otázka jestli mu má pomoci, když už teď ví, že by to bylo v jejich silách. Neuvěřitelné rozuzlení celého příběhu, které vás nechá až do konce v přemýšlení, jak to všechno dopadne a jakým směrem se příběh rozběhne, mají-li být zamilovaná dívka a duch na vždy opravdu spolu.

Abyss hodnocení: 11/10

Když se ještě dostanu ke konečnému hodnocení, tak bych celé sérii dala asi 10 až 11 hvězdiček, přičemž mě osobně nejvíc zaujal díl čtvrtý :)

* Zdroj obrázků: Meg Cabot
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ivushka♦Affko♦miluju tě moooc♦ Ivushka♦Affko♦miluju tě moooc♦ | Web | 6. února 2010 v 12:16 | Reagovat

Toto jsem si chtěla přečíst!!Jaksi jsem se k tomu ještě nedostala..snad jo uvidíme :D

2 Pretty-jokey Pretty-jokey | Web | 6. února 2010 v 12:54 | Reagovat

Až jsem k tomu dostanu.. :D

3 Angie Angie | Web | 6. února 2010 v 14:21 | Reagovat

TO JE PRAVDA!!! Obal českých vydání je úděsnej! Kdyby mi kamarádka tuhle knížku nedoporučila, tak bych si jí ani nevšimla. Myslím, že nakladatelství by nejdřív mělo přečíst tu knížku předtím, než "ilustrovat". Fakt děs.

Jinak dobrý je 11/10 :-D Si myslím totéž. Ale mě se víc líbil poslední díl :-)

4 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 6. února 2010 v 15:04 | Reagovat

Alenku právě taky moc nemusim, tak jsem docela zvědavá  :-)
no a Mediátor, to je klasa a souhlasim, že neznám nikoho, kdo by mohl zahrát Jesseho

5 Marcella Marcella | Web | 6. února 2010 v 15:24 | Reagovat

Já jsem už o těchhle knížkách někdy někde slyšela, ale netuším kdy a kde... :-)

6 Jill Jill | Web | 6. února 2010 v 19:07 | Reagovat

Ha, moje spřízněná duše:D Jsem moc ráda, že má někdo stejný názor, protože mě Mediátor taky sedí mnohem víc jako seriál. Přímo to k tomu vybízí...Je to úžasná série a i když mě nikdy nechytly ty další knihy jako je Deník princezny a tak, tak tohle upřímě miluju...:-)

7 liz liz | 7. února 2010 v 5:43 | Reagovat

Abych se přiznala - Mediátora jsem začala číst prakticky na tvůj popud. A to, že jsem zhltla 3. a 4. díl a vzhůru jsem díky tomu už téměř 24 hodin, mluví za sebe. Chytlo mě to a nehodlám se toho pustit!  :D

8 Marcella Marcella | Web | 7. února 2010 v 11:50 | Reagovat

Jo, někdy si ho určitě přečtu :D To už mám takhle spoustu knih, které si chci přečíst. Bohužel teď musím číst na maturitu, a ty zajímavé knížky ze seznamu už mám přečtené a ty nezajímavé se čtou pomalu... :-(

9 lina lina | Web | 8. února 2010 v 18:28 | Reagovat

tyhle knížky mám moc ráda..ostatně můžu cokoliv od Cabotové, jen Mediátor je taková srdeční záležitost, kdo by nemiloval Jesse, že?:D

10 Sovětka Sovětka | Web | 13. února 2010 v 19:11 | Reagovat

Jojo.. :) Jsem zrovna v půlce druhého dílu a je to famózní :) Obaly jsou katastrofální. Nechápu, proč si ty umělci nedají ,,voraz" a radči nenechají původní obaly. Ten Jesse mě dostal :) Moc povadené, ale nesedí mi to, že je to nespisovné, ale jinak super.

11 M* M* | Web | 3. dubna 2010 v 14:49 | Reagovat

Mediátor je báječná kniha, ale štvou mě ty obaly, nikdy nepochopím proč nemohly ponechat ty původní americký a vymysleli si jiný...ne, ne, ne ty český obaly jsou prostě katastrofální.
Styl jakým autorka píše se mi moc líbí. Jednoduchej, obyčejnej jazyk na který jsme zvyklý je pro ní obrovským plus. Líbilo se mi, že se všechno nemotalo jen kolem vztahu Suze a Jesseho, ale spíš byla knížka zaměřená na její duchařské povinnosti. Vážně skvělý čtení :-).

12 *EMOgirlEMO* *EMOgirlEMO* | 25. dubna 2010 v 12:25 | Reagovat

[10]: Přesně :-)) Neříkám, že mluvím zcela spisovně, ale do knih se to hodí podle mě víc. :-)

13 Pretty-jokey Pretty-jokey | Web | 24. května 2010 v 22:24 | Reagovat

Našla jsem první díl ve slevě za 39 káčé!! :-D takže samozřejmě putoval do nákupní tašky.Koupila jsem ho na tvoje doporučení a už se těším až si ho přečtu :)

14 matanov matanov | Web | 29. května 2010 v 1:33 | Reagovat

Mně se ty český obaly líbí - působí tajemně, jako by vás vtahovaly do sebe. Ani si nepamatuju, že by to bylo nespisovné, jediné, co si pamatuju je, že jsem si musela ve slovníku vyhledat "querida" :-D
Btw., tuším, že v USA už seriál existuje...

15 Abyss Abyss | Web | 29. května 2010 v 7:57 | Reagovat

[14]: Bohužel neexistuje a zatím se ani nechystá, nejbližší film natočený podle knih Meg Cabot bude "Avalon High" premiéra je plánovaná na podzim 2010 :)

16 Freckles Freckles | 23. července 2010 v 12:23 | Reagovat

Taky mám nejradší V pasti. J8 bych si tu knížku taky nepůjčila, nebýt toho že jsem se dostala k jiné knížce od Cabotové ( Airhead - v kůži supermodelky ) to pak obyčejně zkusím i další knihy od autorky a v tomhle případě se to vyplatilo... za posledního půl roku už jsem je četla 2x

17 nurmalni nurmalni | Web | 28. ledna 2011 v 14:54 | Reagovat

tahle série mediátor je snad nejlepší série, kterou meg napsala. deníky jsou taky dobrý, ale myslím, že tyhle knížky mě dostaly především díky Jessovi - mám pro něj opravdu slabost. celou sérii jsem četla několikrát a to se mi stává velice zřídka... knížky podle toho taky vypadají :-D

18 V V | 8. února 2011 v 15:05 | Reagovat

Tak tahle serie je super.Poslední dobou pořád jen čtu knížky z tvýho blogu a nestíhám se učit :DD.Super blog ;-)

19 Diana Diana | E-mail | 30. července 2011 v 14:56 | Reagovat

Och jak já tuto sérii zbožňuju. Doporučila mi ji kamarádka.. a od první chvíle jsem si ji zamilovala. Prostě která z nás by nechtěla mít u nás v pokoji tak okouzlujícího Jesseho? Suze jsem si zamilovala. Takové hrdinky prostě zboznuju!! :) A stvým hodnocením naprosto souhlasím! Prostě tomu nejde dát 10 bodů!! A k té anketě. Nejvíce semi líbil poslední díl - čtvrtý rozměr lásky.. tam se to všechno tak nádherně uzavřelo! Tyto kížky, až budu mít hodně peněz si všechny koupím, a znov si je přečtu.. !!! Naprosto úžasné! meg cabotová je má jedna z nejoblíbenějších spisovatelek!!! ♥

20 Lady Vivianne Nessa Telemnar Lady Vivianne Nessa Telemnar | Web | 4. října 2011 v 20:52 | Reagovat

Tak bohužel jsem se dostala zatím jen ke 2 dílům (první za 9 KORUN!!!! A druhý z knihovny) a naprosto souhlasím s hodnocením...

21 Naensi Seuta Naensi Seuta | Web | 25. listopadu 2011 v 15:51 | Reagovat

Bohužel se mi nedaří ji sehnat... :(

22 Abyss Abyss | Web | 25. listopadu 2011 v 17:52 | Reagovat

[21]: Teď už je to bohužel celkem bez šance, jedinou možností je knihovna, jinak je vše vyprodané.

23 Naensi Seuta Naensi Seuta | 9. února 2012 v 18:57 | Reagovat

Všechny díly jsem si nakonec postahovala =) :D Momentálně louskám druhý díl Hunger games, na které jsem narazila taktéž díky tobě :D Ale už se těším... :)

24 terreya terreya | Web | 19. února 2012 v 15:02 | Reagovat

Mediátora jsem měla vždycky hrozně ráda.Ze začátku mi bylo jasný, že Suze s Jessem skončí spolu. :-)

25 bannock bannock | Web | 19. června 2015 v 3:41 | Reagovat

konsolidace půjček čsob O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama